Koliko celic me je?
Ali ste se kdaj vprašali: iz koliko celic sestojim? Ali pa morda: koliko različnih celic me gradi? V današnjem Znanstvenem BritOFFu vam predstavljamo nedavno objavljeno raziskavo mednarodne raziskovalne skupine, ki si je za cilj zadala čim natančneje oceniti število in velikostno porazdelitev človeških celic.
Celica predstavlja osnovno enoto človekovega življenja, ki se začne iz ene same oplojene celice - zigote in naraste do ogromnega števila celic v odraslem organizmu. V procesu diferenciacije celice pridobijo različne oblike in velikosti ter se specializirajo za določene biološke funkcije. Prav zato v telesu najdemo veliko zelo različnih celic, od najmanjših krvnih do največjih mišičnih celic.
Raziskovalci in raziskovalke so prečesali okoli 1500 različnih znanstvenih virov, ki so vsebovali podatke o številu in velikosti človeških celic. Zbrane podatke so razdelili v tri kategorije: 70-kilogramskega odraslega moškega, 60-kilogramske odrasle ženske in 32-kilogramskega desetletnega otroka. Zbrani podatki se znotraj kategorij nadalje delijo v 400 vrst celic, ki gradijo 60 različnih človeških tkiv. Za vsako kategorijo in vsak tip celic so v podatkovnih bazah in literaturi poiskali podatke o velikosti in številu posameznih celic.
Raziskovalci so v zbranih podatkih opazili zanimive trende. Po velikosti dominirajo mišične in maščobne celice, medtem ko so najštevilnejše in hkrati najmanjše rdeče in bele krvničke ter trombociti. Statistična analiza je pokazala, da je število celic v posameznih organskih sistemih obratno sorazmerno z velikostjo celic, ki ta organski sistem sestavljajo. Takšna relacija nakazuje, da k masi organizma vsak tip celic prispeva podoben konstanten delež, saj se z velikostjo celic izgublja njihova množičnost, in obratno.
Dodatno so raziskovalci opazili izrazito korelacijo med povprečno velikostjo celic v različnih tipih tkiva in variance velikosti znotraj populacij. Večje celice so po velikosti bolj variabilne kot velikostno bolj uniformne manjše celice. Čeprav novi podatki ponujajo kvantitativni vpogled v odvisnosti velikosti in številčnosti posameznih tipov celic, pa raziskovalci še nimajo razlage, zakaj opažene odvisnosti veljajo tudi za porazdelitve celic znotraj enega osebka.
Naj na koncu zgolj še odgovorimo na vprašanje o celokupnem številu celic. Raziskovalci so prišli do končne ocene 36 bilijonov celic za moškega ter 28 bilijonov za žensko. Medtem ko je celic pri najmlajšem poslušalstvu nekoliko manj, okoli 17 bilijonov, seveda če so stari okoli 10 let.
Vir (raziskava): Proc Natl Acad Sci U S A . 2023 Sep 26;120(39):e2303077120. doi: 10.1073/pnas.2303077120. Epub 2023 Sep 18.
Vir naslovne slike: https://www.needpix.com/photo/274899/
Dodaj komentar
Komentiraj