Kraja kloroplastov
Fotosinteza je proces, pri katerem iz ogljikovega dioksida in vode s pomočjo sončne energije nastaja kemična energija v obliki sladkorja. Gre za način pridobivanja energije, ki je v osnovi poznan pri algah in rastlinah. Manj znano pa je, da proces fotosinteze izkoriščajo tudi nekateri morski polži.
Znanstvenice in znanstveniki so v nedavno objavljeni raziskavi podrobneje opisali, kako morski polži vrste Elysia chlorotica s pomočjo fotosinteze izkoriščajo kloroplaste alg za pridobivanje lastne energije. Morski polži, ki so bili glavni akterji raziskave, so mehkužci, ki se kot mladi osebki prehranjujejo z rjavimi algami. Fotosintetsko sposobne kloroplaste oziroma plastide alg polži shranijo v svojem prebavnem sistemu. Prosojnost polževe povrhnjice omogoča, da plastidi alg s pomočjo fotosinteze proizvajajo energijo, ki polžu omogoča preživetje tudi od šest do osem mesecev brez prehranjevanja. Vrsta rjave alge, ki polžem predstavlja vir hrane, je za proces shranjevanja plastidov zelo primerna, saj nima celičnih sten, tako da so plastidi in jedra v organizmu prosti. Plastide, ki jih polž z zaužitjem izmakne algi, imenujemo tudi kleptoplasti.
Znanstvenice in znanstveniki so s pomočjo sekvenciranja RNA ugotovili, da se polž aktivno odzove na zaužite plastide, kar posledično prepreči njihovo prebavo. Polži namreč plastide shranijo, medtem ko jedra alg, ki jih zaužijejo, prebavijo. Raziskovalci in raziskovalke še vedno ne vedo, kako morski polž vzdržuje plastide in posledično proces fotosinteze brez jeder alge, katerih glavna funkcija je vzdrževanje delovanja plastidov.
Raziskave na tem področju pomembno vplivajo na možnost razvoja umetne fotosinteze. Fotosintetski morski polži namreč predstavljajo možnost nadaljnjih raziskav, kako ohranjati izolirane plastide za fiksacijo ogljika brez prisotnosti celičnega jedra.
O klorofila polnih polžih je pisal Sebastjan.
Dodaj komentar
Komentiraj