15. 1. 2021 – 7.05

Manjša kolateralna škoda pljuč

Audio file

V času pandemije SARS-CoV-2 se je močno povečala potreba po medicinskih ventilatorjih, ki se uporabljajo za predihavanje pljuč bolnika, ki sam ne more več dihati. Žalostna stran uporabe teh naprav za reševanje življenja je, da tlak, ki skrbi za napihovanje pljuč, istočasno ta lahko tudi poškoduje. Znanstveniki in znanstvenice z Državne univerze v Ohiu so identificirali molekulo mikroRNA-146a, ki bi lahko s svojim delovanjem zmanjšala te kolateralne poškodbe pljuč bolnikov. Raziskavo so objavili v reviji Nature Communications.  

Ob prepihovanju z medicinskim ventilatorjem pride do mehanskih dražljajev v pljučih. Ti sprožijo proces vnetja, ki lahko vodi do poškodb. Raziskovalna skupina je ugotovila, da ti dražljaji aktivirajo posebne celice imunskega odziva. Te nato aktivirajo molekulo mikroRNA-146a, ki pripomore k zmanjšanju vnetnega odziva, saj s svojim delovanjem utiša določene gene in s tem zavira tvorjenje beljakovin, ki bi sicer sprožile vnetje. 

Proces povišanja koncentracije mikroRNA-146a je znanstvena skupina preverila z raziskavami na pljučnih celicah. V celicah pljuč, ki so bila izpostavljena pritisku ventilatorja, so zaznali višje koncentracije interferenčne RNA. Nato so izvedli še raziskave na miših, ki so bile priključene na miniaturne ventilatorje. Pljuča gensko spremenjenih miši, ki ne proizvajajo mikroRNA, so bila pri prezračevanju močneje poškodovana kot pljuča pri običajnih miših. To kaže na zaščitno vlogo molekule. Na koncu so preučili še celice pljučne tekočine bolnikov, tretiranih z ventilatorjem, in ugotovili, da so se v njihovih imunskih celicah povečale ravni mikroRNA-146a.

Izražanje te molekule večinoma vseeno ni dovolj visoko, da bi preprečila poškodbe pri dolgotrajnem prepihavanju. Zato se je raziskovalna skupina lotila preverjanja možnih metod za povečanje koncentracije molekule v pljučih. Za najuspešnejšo metodo se je izkazal prenos mikroRNA-146a do pljuč z nanodelci. S to metodo se je namreč pri poskusih na miših koncentracija kar desetkrat povečala, vnetje pa je bilo močno zmanjšano. 

Raziskovalna skupina tako želi izkoristiti naravno zaščito pljuč z molekulo mikroRNA-146a, kar bi lahko zmanjšalo možnosti poškodbe pljuč pri bolnikih, ki dihajo s pomočjo ventilatorja. Seveda pa bodo na tem področju potrebne še nadaljne raziskave. 

 

Svežega jutranjega zraka se je nadihala Iza.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.