Maščobne celice in rak
Danes predstavljamo članek o vplivu mikrookolja na enega najpogostejših rakov – raka dojke. O dognanjih je mehiška raziskovalna skupina nedavno poročala v znanstveni reviji Scientific Reports.
Rak je bolezen, pri kateri gre za nenadzorovano delitev celic, ki se na določeni točki razširijo po telesu in tako povzročijo smrt obolelih. Na razvoj raka dojke vpliva mnogo dejavnikov – tako genski zapis kot tudi okoljski dejavniki, denimo kajenje, debelost in starost. Rak je dolgo veljal za izolirano bolezen, zato so se raziskave osredotočale predvsem na rakave celice, njihove značilnosti in njihovo genetiko. Danes pa vemo, da je treba tumorje preiskovati skupaj z njihovim mikrookoljem, torej okoljem in celicami, ki raka obdajajo. V kontekstu raka dojke se je raziskovalna skupina osredotočila na vpliv maščobnih celic, saj je to najbolje zastopan celični tip v dojkah.
V raziskavi so se poslužili 3D celične kulture celic raka dojk. 3D celična kultura pomeni, da celice rastejo v sferoidni, kroglični obliki, namesto da preraščajo podlago v zgolj eni plasti. Rakave celice so 48 ur gojili v kokulturi z maščobnimi celicami, torej v istem mediju, vendar so jih s porozno membrano prostorsko ločili. Po 48 urah so iz rakavih celic izolirali proteine, ki so jih analizirali s pomočjo masne spektrometrije. Za kontrolo so uporabili rakave celice, ki si medija niso delile z maščobnimi celicami. Tako so dobili informacije o diferencialno izraženih proteinih, torej o proteinih, ki se v rakavih celicah v kokulturi izražajo bolj ali manj v primerjavi z rakavimi celicami, ki rastejo same. Analiza je pokazala, da je večina bolj izraženih proteinov vpletena v invazivnost raka, še posebej pa so bolj izraženi proteini, vpleteni v transport lipidov oziroma maščob.
Ker so tu preiskovali vpliv maščobnih celic na raka, so se pri nadaljnji analizi posebej osredotočili na proteine, ki so vpleteni v presnovo lipidov. Eden od njih je bil APOB, ki se je raziskovalcem zdel posebej zanimiv, saj je pomemben pri transportu lipidov v celicah. Njegovo vlogo so preiskali tako, da so njegovo izražanje s pomočjo siRNK utišali v rakavih celicah, ki so jih nato zopet v kokulturi 48 ur gojili z maščobnimi. Opazili so, da so rakave celice brez izraženega APOB proteina tvorile dva- do trikrat manjše 3D strukture, poleg tega pa so z barvanjem lipidov pokazali, da je njihova vsebnost v rakavih celicah nižja. Tako raziskovalna skupina sklepa, da je metabolizem lipidov eden izmed ključnih načinov za dovajanje energije rakavim celicam.
Z raziskavo so pokazali, da maščobne celice pomembno vplivajo na vedenje rakavih celic. Če so jih gojili skupaj, je namreč prišlo do povečanega izražanja mnogih proteinov, ki so vpleteni v invazivnost raka, vključno s proteini, vpletenimi v metabolizem maščob. Raziskovalna skupina tako predpostavlja, da bi bil metabolizem maščob lahko pomembna tarča za razvoj morebitnih terapij za zdravljenje raka dojk.
Znanstveni britOFF je pripravila Dora.
Dodaj komentar
Komentiraj