Mokro kot pri norcih
Letos oktobra se je zaključila že druga ekspedicija slovenskih znanstvenikov z Oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU v narodnem parku Nambung v Avstraliji. Izsledke raziskav so skupaj z avstralskimi in angleškimi kolegi objavili v reviji Science Advances.
V raziskavi so se osredotočili na kraško pokrajino puščave Pinnacle in metrske apnenčaste stolpiče, ki jih tam najdemo. Zanimala sta jih nastanek in predvsem starost tega kraškega pojava. Glavne ugotovitve nam razloži udeleženec ekspedicije v Avstralijo in eden izmed avtorjev objave, redni profesor Andrej Šmuc z Oddelka za geologijo.
Dokazovanje starosti nastanka kraških pojavov je namreč lahko močno oteženo, pojasnjuje Šmuc.
Rezultati geokronološke metode meritev razmerja uran-torij-helij v železovih nodulah so pokazali, da je starost apnencev približno 100.000 let. Kako pa so preverili zanesljivost njihovih rezultatov?
Skratka, pred 100.000 leti je bilo v Avstraliji mokro »kot pri norcih«, če citiram današnjega gosta Znanstvenega britoffa – profesorja Andreja Šmuca z Oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Andrej je bil član ekspedicije, ki je raziskovala avstralski kras, in soavtor obravnavanega članka.
Čim manj mokrih norcev vam v prihajajočem dnevu želi Lea.
Dodaj komentar
Komentiraj