Obleka naredi kita

Aktualno-politična novica
15. 12. 2017 - 7.05

Raziskovalna skupina iz Kanade in ZDA je ugotovila, da vrsta kitov, ki prebivajo v morju na območju severnega pola, sezonsko zamenja epidermis ali zunanjo plast kože.

Znano je, da se nekatere druge morske sesalske vrste, kot na primer morski levi in tjulni, golijo sezonsko. Večina kitov pa ves čas počasi menja zunanjo plast kože ali epidermis in jo nadomešča z novo. A obstajata izjemi. To sta pripadnika družine belih kitov, in sicer enorog ali narval ter beluga. Slednja se golita le poleti. Obe vrsti pa živita v mrzlih arktičnih morjih.

Sedaj se je omenjenima skupinama kitov pridružil še kit Balaena mysticetus, znan tudi pod imenom grenlandski kit. Znanstvenice in znanstveniki so podrobno sledili skupini kitov z željo, da bi ugotovili, kaj počnejo v toplejšem morju. Kite so spremljali dve poletji v fjordih na skrajnem severu Kanade. Prvo poletje so kite spremljali od blizu, pri tem pa so z zbiranjem zooplanktona želeli preveriti, ali se morda kiti hodijo v te vode prehranjevat. Drugo poletje pa so kite spremljali iz zraka s pomočjo kamer, nameščenih na vodeno letalo.

Z zbiranjem zooplankotna so ugotovili, da je v vodah, kjer so spremljali kite, biomasa zooplanktona zelo nizka. Kiti se v te vode torej niso prihajali hranit. Zato pa so raziskovalke in raziskovalci na koži kitov opazili sledi golitev. Z opazovanjem kitov iz zraka so potrdili domnevo, da kiti pridejo v toplejše vode zamenjat zunanjo plast kože. Pri tem pa so opazili tudi, da se kiti drgnejo z bradami, glavami, hrbtom in stranmi telesa ob skale v morju.  

Kiti svojo zunanjo plast kože torej menjajo v zalivih, kjer je morska voda malo toplejša. Tako okolje pa spodbudi podkožni krvni obtok, kar prinese hranila in hormone, kar pospeši epidermalno celično rast.

Možna razloga za menjavo kože pri kitih sta dva. Morda se kiti želijo znebiti ektoparazitov na njihovi koži ali pa je zunanja plast kože poškodovana zaradi močnega sončnega ultravijoličnega sevanja. Ravno slednje je za dolgoživeče kite še kako pomembno, saj se lahko poškodovana koža s starostjo nabira in vodi v bolezni.

O kitih zelo rada bere Zarja.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness