13. 11. 2024 – 7.05

Pok pok pridi sem

Audio file
Vir: Slika v javni domeni

Raziskovalno skupino iz Bristola je zanimalo, kako obseg aktivnega prostora vpliva na število delfinjih samcev v zavezništvu in na njihov reproduktivni uspeh. Svoje ugotovitve so objavili v reviji Current Biology.

 

V zalivu Shark Bay v Zahodni Avstraliji se samci indopacifiške vélike pliskavke združujejo v zavezništva. Samci v zavezništvu sodelujejo v parih ali trojicah, da k sebi pritegnejo in zadržijo samico v estrusu. Estrus je pri večini sesalcev del menstrualnega cikla, ko so samice spolno najbolj aktivne. Zavezništvo, ki je uspešno zadržalo samico, imenujemo partnerstvo. Partnerstva lahko trajajo od nekaj ur do nekaj tednov. Daljša partnerstva samcem nudijo večjo možnost za parjenje s samico. 

 

Samci se v zavezništvih oglašajo z uporabo žvižgov in kratkih pokljajev, povezanih v ponavljajoče se segmente. Žvižgi imajo pomembno vlogo v komunikaciji, saj se z njimi delfini prepoznavajo med seboj. Uporabljajo jih samice in samci. Pokljaje pa uporabljajo samo samci v sklopu paritvenega vedenja. Uporabljajo jih skoraj izključno za klicanje samic pri tvorjenju partnerstva. Pokljajem prisluškujejo tudi drugi samci in tako najdejo samico v estrusu ter jo poskušajo prevzeti. Območje, na katerem lahko vsaj dva osebka uspešno komunicirata, se imenuje aktivni prostor.

 

Za ugotavljanje razlik v obsegu aktivnega prostora so raziskovalci združili meritve razgibanosti morskega dna, pokljaje in žvižge samcev ter nivoje zvoka v ozadju. Struktura habitata namreč vpliva na širjenje zvoka in posledično na obseg aktivnega prostora znotraj tega habitata. Podatke o vedenju samcev v zavezništvu so vzeli iz raziskave, ki na območju Shark Baya poteka že od leta 1982.

 

Raziskovalke so ugotovile, da obseg aktivnega prostora vpliva na število samcev v zavezništvu. Velikost zavezništva se je spreminjala glede na fizično strukturo habitata. Trojice so pogosteje odkrile v odprtih vodah, torej območjih z večjim obsegom aktivnega prostora. Tam zvok naleti na manj ovir in se širi dlje, s čimer se poveča možnost, da pokljaje zaznajo tekmeci. Formacija trojic v odprtih vodah je torej strategija za odganjanje tekmecev. Pare pa so pogosteje odkrile v bolj razčlenjenih habitatih s plitvinami in globokimi kanali. Grebeni in kanali ovirajo prenos zvoka, s čimer zmanjšajo obseg aktivnega prostora.

 

Pokljajem je prisluhnila vajenka Špela.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.