Povezava med bakterijami in rakom materničnega vratu
Pred dobrim letom smo v znanstveni redakciji poročali o raziskavi, ki je pokazala, da je sestava vaginalne mikrobiote bolj raznolika pri ženskah z okužbo s humanim papiloma virusom, krajše HPV. V tokratni oddaji bomo predstavili povezavo med vaginalno mikrobioto in rakom materničnega vratu. Kitajska raziskovalna skupina je namreč pokazala, da imajo ženske z rakom materničnega vratu spremenjeno sestavo mikrobioma in vaginalnih presnovkov.
Rak materničnega vratu je četrti najpogostejši rak pri ženskah. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je leta 2022 globalno zbolelo več kot 600 tisoč žensk, umrlo pa jih je več kot polovica. Ženske, okužene z virusom HPV, imajo šestkrat večjo možnost za razvoj raka. Nedavne raziskave pa so pokazale, da ima pri pojavu okužbe s HPV in rakavih sprememb na materničnem vratu pomembno vlogo tudi vaginalna mikrobiota.
Raziskovalna skupina je v študijo vključila 129 žensk z na novo odkritim rakom materničnega vratu, posameznice s predtumorskimi spremembami in zdrave ženske. Primerjali so raznolikost mikrobiote med posameznimi skupinami. Iz brisov nožnice so izolirali dele bakterijske ribosomske RNK in z bioinformatsko analizo preverili prisotnost različnih bakterij. Pokazali so, da imajo bolnice z rakom materničnega vratu najbolj raznoliko sestavo mikrobiote, kar je skladno z rezultati predhodnih študij.
Pri posameznicah brez rakavih sprememb ter pri tistih s predrakavimi je bila v več kot 60 odstotkih prisotna bakterija rodu Lactobacillus. Bakterije rodu Lactobacillus so glavna skupina bakterij v zdravi nožnici in so ključne za obrambo pred patogenimi bakterijami. Pri bolnicah z rakom pa se je povečala številčnost drugih bakterij, denimo bakterij rodu Streptococcus, Escherichia in Staphylococcus, medtem pa se je rod bakterij Lactobacillus znižal na okoli 30 odstotkov.
Raziskovalno skupino je nadalje zanimalo, ali bi prisotnost ali odsotnost določenih bakterij v nožnici lahko uporabili kot diagnostični označevalec raka materničnega vratu. Za potencialni diagnostični označevalec so privzeli vrsto bakterije Lactobacillus iners, saj je korelacijska analiza pokazala na najmočnejšo povezavo med rakom in odsotnostjo te bakterije. Z masno spektrometrijo so preverili prisotnost več kot 60 presnovkov različnih presnovnih poti v zdravem ali rakavem okolju. Že v predhodnih raziskavah so namreč pokazali, da je v nožnici bolnic z rakavimi spremembami spremenjena presnova lipidov, proteinov in drugih molekul. S predikcijskimi modeli so izluščili take, ki so najbolje korelirali z bakterijo Lactobacillus. Kot najmočnejše negativno povezan metabolit so opredelili oksalocetno kislino in 3-hidroksiantranilno kislino, ki nastajata v presnovi aminokislin.
Pokazali so, da je povečanje presnovkov in zmanjšanje prisotnosti bakterije dobro napovedalo prisotnost raka materničnega vratu. Iskanje novih diagnostičnih označevalcev je smiselno, saj se diagnostika raka materničnega vratu v največji meri izvaja z mikroskopsko oceno sprememb celic.
Zbritoff je pripravila Urška.
Dodaj komentar
Komentiraj