22. 4. 2022 – 8.00

Primi me za roko, čeravno za gumijasto

Audio file

V tokratnem Znanstvenem britOFF-u poročamo o tem, kakšen vpliv ima spremenjen občutek lastništva nad telesom pri osebah s shizofrenijo na iluzijo gumijaste roke. Članek, ki ga tokrat jemljemo pod drobnogled, je skupina znanstvenikov in znanstvenic objavila v reviji Frontiers in Neuroscience.

Posamezniki in posameznice s shizofrenijo naj bi imeli težave pri ugotavljanju izvora čutnih vtisov in misli, kar vodi v spremenjena izkustva lastništva nad telesom. To se nanaša na izkustvo ločevanja svojega telesa od preostalega sveta. Pomembno vlogo pri občutku lastništva nad telesom ima integracija signalov iz različnih čutil v koherentno celoto, kar se v nevroznanosti preučuje s tako imenovano iluzijo gumijaste roke. 

Iluzijo gumijaste roke vzbudimo tako, da imamo pred seboj čim bolj realistično umetno, gumijasto roko. Umetna roka je položena tako, da zavzema prostor, kjer bi bila ponavadi naša roka. Ta je medtem zastrta s pregrado, da je ne vidimo. Raziskovalec se nato začne dotikati obeh rok hkrati: dotika se torej naše roke, ki je ne vidimo, in umetne roke, ki jo imamo pred očmi. Pomembno je, da to počne sinhrono, torej da se dotika enakih točk na obeh rokah sočasno. Po dobri minuti izkusimo iluzijo, in sicer dobimo občutek, da je gumijasta roka del našega telesa in da na njej čutimo dotike raziskovalca. Naši možgani začnejo občutke ob dotiku prave roke povezovati z vidno zaznavo in jih združevati v celoto, kar vzbudi občutek, da gumijasta roka pripada nam. 

Pretekle raziskave so pokazale, da slišne informacije prav tako vplivajo na občutek lastništva nad telesom. Raziskovalna skupina je tako postavila hipotezo, da bo pri pacientih in pacientkah s shizofrenijo, ki imajo slušne halucinacije, iluzija gumijaste roke potekala drugače. V eksperiment so vključili 80 pacientov s shizofrenijo, od katerih jih je 47 doživljalo slušne halucinacije. V kontrolno skupino so vključili 36 zdravih oseb. 

Opazili so, da sta obe skupini pacientov iluzijo doživljali hitreje in intenzivneje kot zdravi posamezniki in posameznice. To potrjuje vpliv spremenjenega občutka lastništva nad telesom na izkustvo iluzije. V nasprotju s pričakovanji pa so bile razlike med skupinama pacientov ravno obratne. Pacienti brez slušnih halucinacij so namreč iluzijo doživeli bolj intenzivno kot tisti s prisotnimi halucinacijami. Ena izmed potencialnih razlag je hipoteza, da so pacienti s slušnimi halucinacijami na splošno manj odzivni na zunanje dražljaje, kar nakazujejo tudi nekatere pretekle študije. Za odstiranje mehanizmov, ki vplivajo na spremenjen potek iluzije pri shizofrenih pacientih in pacientkah, bo tako potrebnih še več raziskav.

 

O držanju za gumijaste roke je sanjarila Ela. 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.