ThyX FDTS dTMP

Audio file

Raziskovalni skupini z Univerze Twente in inštituta Maxa Plancka je uspelo s posebej zasnovanimi optičnimi vlakni iz fotonskih kristalov in z oblikovanjem valovne fronte doseči izboljšano resolucijo pri prenosu svetlobe. S tem so dosegli, da je možno z izjemno tankimi optičnimi vlakni uspešno prenesti sliko, kar bo morda omogočalo endoskopijo v majhnih kapilarah, velikosti debeline človeškega lasu.

Običajna optična vlakna so zgrajena iz dveh trdih materialov z različnima lomnima količnikoma. Material z večjim lomnim količnikom sestavlja sredico, material z manjšim pa plašč, zato da se svetloba od plašča odbija in potuje znotraj sredice. Vlakna iz fotonskih kristalov pa so zgrajena drugače. Namesto plašča vsebujejo predele z zrakom, ki so okoli jedra razporejeni v posebnem vzorcu. Z različnimi zasnovami tega vzorca so raziskovalci lahko manipulirali z optičnimi lastnostmi vlaken.

Svetloba v tovrstnih optičnih vlaknih postane neurejena, zato jo je raziskovalna skupina pod vodstvom glavne avtorice dr. Amitonove pred vstopom obdelala. Gre za postopek, ki mu pravimo oblikovanje valovne fronte. S to tehniko in lastno zasnovo optičnih vlaken jim je uspelo fokusirati laserski žarek rdeče svetlobe v goriščno točko velikosti 0,52 mikrometra, kar je manj od valovne dolžine uporabljene rdeče svetlobe.

 

Na Univerzi v Iowi so razvozlali mehanizem sinteze timidina, enega od gradnikov DNK v različnih baterijah, ki pri človeku povzročajo tuberkulozo, antraks, lajmsko boreliozo, tifus, sifilis in nekatere primere pljučnic in diareje.

Preprečevanje sinteze DNK v bakterijah je eden od načinov delovanja antibiotikov. Bakterija, katere sintezo DNK preprečimo, namreč propade ali pa se ni več zmožna razmnoževati. Že dolgo poznana tovrstna tarča za antibiotike je produkt gena ThyX, ki je za to nalogo priročen, saj ga v človeških celicah ni. Ne glede na to pa lahko ti antibiotiki nekoliko škodujejo tudi človeškim celicam, saj se v njih nahaja podoben gen ThyA. Zato so iskali natančne mehanizme delovanja ThyX, kar bi omogočilo razvoj zdravil, ki bi bila usmerjena natančno proti njim.

Raziskovalna skupina je natančno identificirala vmesne spojine v zelo hitro potekajoči verižni reakciji in pokazala, da timidin nastane s prenosom metilenske skupine iz folata, ki ga opravi flavin. Poleg tega so ugotovili, da je mehanizem reakcije pri bakterijah popolnoma drugačen kot pri človeku, kar predstavlja dodatno spodbudo za razvoj učinkovitejših in manj škodljivih antibiotikov.

 

Opazovanja smrti bakterij se nadejava Maja in Jaka.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.