Tvegani prsni vsadki
Rekonstrukcija dojke po odstranitvi rakavega tkiva ali družbena pričakovanja o spreminjanju ženskih delov telesa so glavni razlogi za vstavljanje prsnih vsadkov. Čeprav je vstavljanje umetnih, silikonskih materialov v žensko telo normalizirano, to ne pomeni, da nima negativnih posledic. Prsne vsadke iz umetnih materialov so pretekle študije povezale s ponovitvijo raka dojke, avtoimunskimi boleznimi in nastankom redke oblike raka limfnega sistema – anaplastičnim velikoceličnim limfomom.
Italijanska raziskovalna skupina je preučila imunski odziv, ki ga povzročijo različne površine vsadkov. Pokazali so, da vsadki z grobo površino bolj kot tisti z gladko izzovejo aktivacijo belih krvnih celic – levkocitov in povečajo sproščanje vnetnih citokinov. Izsledke so objavili v reviji Life science alliance. Prsni vsadki z grobo površino so sicer z estetskega vidika boljši kot tisti z gladko površino, saj se tkivo vanje bolje vraste in se tako pod kožo ne premikajo.
Raziskovalna skupina je zbrala vzorce prsne tekočine 24 žensk z grobimi in 29 žensk z gladkimi vsadki. Dve tretjini vseh analiziranih so bile ženske, ki so jim rekonstruirali prsi po operaciji zaradi raka dojke. S citometrično analizo imunskih celic so v primeru grobe površine zaznali povečano število nevtrofilcev in več vrst limfocitov, ki delujejo imunosupresivno. Podobno so pokazali v in vitro poskusu. Ustvarili so grobo in gladko površino iz silikonskih materialov, na katerih so gojili limfocite in monocite, zbrane iz krvi žensk z vsadki. Pri grobi površini so zaznali več aktiviranih limfocitov in monocitov, ki zavirajo imunski odziv, kar je značilno za okolja, v katerih nastajajo tumorji.
V prsni tekočini okoli vsadkov so izmerili tudi vnetne citokine. Pri ženskah z grobimi vsadki so izmerili od dva- do trikrat višje koncentracije interlevkina šest in dejavnika tumorske nekroze alfa. V tekočini, ki je obdajala grobe vsadke, so izmerili tudi do štirikrat višje koncentracije interlevkinov, ki so posebno značilni za vrsto raka, imenovano anaplastični velikocelični limfom. Pri opazovanju porazdelitve limfocitov so zaznali večje nalaganje limfocitov v brazde vsadka z grobo površino. Sklepajo, da je večja in daljša prisotnost limfocitov ob vsadkih povezana z večjim izločanjem vnetnih dejavnikov in posledično kroničnim vnetjem.
Ugotovitve znanstvene skupine kažejo, da ima struktura površine vsadkov pomembno vlogo pri spodbujanju kronično vnetnega okolja, ki bi lahko prispevalo k razvoju limfomov, zaradi nenadzorovanega razraščanja nekaterih limfocitov. Limfome so v preteklih študijah povezali tudi z drugimi vsadki, denimo srčnimi spodbujevalniki in sklepnimi vsadki.
ZbritOFF je pripravila Urška.
Dodaj komentar
Komentiraj