12. 1. 2016 – 8.35

Adventure Capitalist

Audio file

Ni nam ušlo, da smo v preteklosti pri Pritiskavcu zanemarili poslovne strategije, katerih na tržišču sicer kar mrgoli. Eden od razlogov tiči v tem, da indie špili le redko zaidejo v ta žanr. Drugi pa se nanaša na to, da od raznih malih tycoonov naprej le redko najdemo primerek, ki bi ga bilo zaradi drznosti ali inovativnosti vredno predstaviti. Tokrat se lotevamo Steamove miniuspešnice z naslovom Adventure Capitalist, ki, po domače povedano, premore bistveno več jajc kot možganov.



Špil vam obljublja, da boste z njim hitro obogateli. Seveda je sledeče mišljeno v prenesenem pomenu. Začnete z enim ubožnim štantom z limonado, kjer stisnete nekaj limon in zaslužite dovolj denarja, da nabavite še eno stojnico in podvojite svoje dohodke. Nato vam uspe privarčevati dovolj, da si najamete trafiko s časopisi. In potem odprete avtopralnico. Pa nato picerijo, banko in končno naftno vrtino. In ko vse to nabavite, se samo še širite in množite. In nabavite še več stojnic s časopisi, filmskih studijev in hokejskih ekip. V roku nekaj minut smo v špilu postali virtualni milijonarji in le še kake četrt ure je bilo potrebne, da smo se pridružili virtualnim milijarderjem. Od tu naprej je omejitev samo še nebo – vaše premoženje kmalu odleti v neslutene višave in se prešteva v cifrah s toliko ničlami, da jim ne boste vedeli imena.



Adventure Capitalist s svojo ceneno muziko, vizualno podobo in sramotno preprostim gameplayjem deluje kot kakšen otročji špil za mobilce, ki ga igramo samo v primeru najhujšega dolgčasa, pa še takrat ga varno skrivamo pred pogledi drugih in gladko zatajimo njegovo igranje. In tudi dejansko je špil svoje začetke dočakal na mobilnih telefonih in šele pred kratkim migriral na Steam. Vse igranje sestoji iz klikanja in nakupovanja novih poslovalnic in njihovih nadgradenj, ki vam na koncu nametavajo denar hitreje, kot ga lahko preštejete. Ravno v tem se skriva neverjetna nalezljivost špila; po eni strani grabljenje fiktivne valute ne prinaša ničesar oprijemljivega, po drugi pa se skoraj vsako minuto najde tisti »samo še tole poklikam« moment, zaradi katerega igro podaljšate še za nekaj minut. Igra se v resnici nikoli ne konča. Izgubiti ne morete. Vaše premoženje se preprosto množi, včasih počasi, včasih hitreje.

 

Če se vam celoten koncept zdi na moč čuden ali bizaren, potem verjetno še niste naleteli na takozvane »freemium« igre. Gre za špile, ki se predstavljajo kot brezplačni in rajcajo s tako ali drugače zasvojljivo preprostim igranjem, potem pa bežno zaračunavajo manjše dodatke ali izboljšave v sami igri. Večina igralcev kakopak svoje denarnice ne bo odpirala za take očitne nategavščine, je pa za kritje in zmeren dobiček dovolj že en ali dva odstotka igralcev, ki se z igro zasvojijo in potem vanjo namečejo nekaj dragocenih evrov ali dolarjev. Čeprav nimamo podatka, koliko je zaslužil pričujoči proizvod, pa je povsem očitno, da avtorji ne bodo obubožali, Adventure Capitalist je trenutno med najbolj igranimi »brezplačnimi« igrami Steama in več znanih recenzentov je že pisalo o svoji nezdravi obsesiji z njim. Za njeno igranje sicer niso potrebni evriči, vam pa ti lahko omogočijo znaten napredek, na katerega bi sicer čakali po nekaj ur. Ni si težko predstavljati horde zasvojencev, ki v želji po hitrem virtualnem zaslužku odmetavajo svoj lasten, še kako resničen denar.



Morda najpomembnejše sporočilo igre je ravno v tem, da nagovarja pohlep v vsakem izmed nas. Četudi denar v igri ne prinaša ničesar – razen seveda novih podjetij, ki prinesejo še več denarja – pa vzbuja tisto nujo, da želimo, hočemo in terjamo še več. Povsem mogoče je, da je ta mala, perverzna igra ujela delček tistega, kar poganja neusmiljeno kolo kapitalizma. Greed is good, bi rekel Gordon Gekko. Nesmiselna gonja za nesmiselnim denarjem je norma, ki ji na Zemlji ne moremo več uiti. Adventure Capitalist je tako obsojen na to, da postane uspešnica.



Obstaja neizrekljivo zlo. In obstajajo freemium igre, ki so še veliko, veliko hujše. Če vam je življenje vsaj malo ljubo, se Adventure Capitalistu izogibajte kot hudič križa.



Zlemu duhu se je namesto vas vdajal Rasto. Še naprej nas podpira gameplay.si

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.