Pro Cycling Manager
Za vsak znan šport obstaja adaptacija v obliki računalniške igre. Na žalost se le redko najdejo zgledni primerki; vse prepogosto so takšni simulatorji plen lenih založnikov, ki zakupijo licence in imena največjih zvezdnikov, da jih lahko potem tržijo na naslovnicah svojih igralskih zmazkov. Če sta nogomet in košarka po zaslugi dveh konkurenčnih naslovov še nekako uspela splezati na spodoben nivo, pa je dovolj že kratek pregled zimskih športnih iger dovolj, da vidimo, kako slabi so lahko špili - ki se povrh vsega še vedno dobro prodajajo športnim navdušencem.
In vendar so športi izjemen poligon za razvijalce, ki so se pripravljeni poglobiti v svojo tematiko. Football manager je z leti dosegel takšno strašljivo natančnost in podrobnost, da se po njegovih bazah ozirajo celo profesionalni klubi. Dirkačine, kot so Dirt, so prav tako dosegle zavidljiv nivo realizma, ne da bi jih zagabili tistim brez vozniškega izpita. Čez lužo lahko najdemo tudi solidne imitacije bejzbola, pa še bi se našlo. Športne simulacije torej niso slepo črevo računalniških iger, vendar pa redke najdejo tisto pravo mero kompleksnosti, ki zadovolji tako eksperte kot popolne novince. Pro Cycling Manager, ki je predmet tokratnega Pritiskavca,se sicer bolj nagiba k prvim; če torej ne marate ali ne spremljate kolesarstva, če so vam imena peloton, domestique ali roleur samo oblike francoskih kruhkov, potem vam tudi pričujoči špil ne bo kaj prida v veselje.
Prav obratno velja za tiste, ki šport poznate in veste, da je cestno kolesarstvo v resnici ekipni šport s komplicirano dinamiko, kjer ima vsak od več sto vozečih svoje naloge in interese. PCM odlično zaobjame potek dirke - slabši kolesarji že na štartu etape iščejo pobege pred glavnino, favoriti pa jih lovijo s svojimi pomagači in potem napadejo v zadnji tretjini. Težji šprinterji razvijejo visoko hitrost in bodo v ospredju v ravninskih etapah, lahki hribolazci pa bodo na prvem klancu pustili konkurenco za seboj za več minut. Potem so tu seveda še kronometristi, specialisti za enodnevne klasike in vse vmesne variante. Baza profesionalnih kolesarjev v igri je skoraj popolna, a še bolj navdušuje nabor dirk, ki ob obveznih Tourih in Vueltah premore še vse mogoče manjše prilike - v njej sta natančno mapirani Dirka po Sloveniji in celo Velika nagrada Kranja, kar precej dobro nakaže, v kakšne detajle so se spustili razvijalci.
Kot gledalci kolesarstva dobro vedo, cestne dirke res ne ponujajo takšnega suspenza kot nogomet ali košarka, vendar so zaradi številnih udeležencev, razgibanega terena in moštvenih taktik nepredvidljive in polne presenečenj. Zmage so temu primerno težke tudi za najboljše, saj je možnosti za usodne napake dovolj - včasih tisti pravi pobeg zamudiš, ker si ostal nekje v mehkem trebuhu glavnine, drugič se preceniš in tik pred vrhom klanca omagaš, spet tretjič ti silovit tempo pobere vse pomagače in moraš dragoceno energijo vlagati v to, da si hodiš na rep pelotona po vodo. Pravzaprav je osupljivo, kako natančno lahko v igri imitiraš strategije, ki se jih sicer poslužujejo resnične ekipe - recimo Skyjevo metronomsko nadzorovanje gorskih etap ali pa DD-jev šprinterski vlakec.
Če je ta ‘akcijski’ del simulacije narejen malone brezhibno, pa zato precej šepa menedžerska razsežnost. Igra ponuja dve karierni opciji: v prvi prevzamete moštvo kot športni direktor, v drugi pa igrate kariero samostojnega kolesarja. Toplo priporočamo drugo opcijo, preprosto zato, ker je načrtovanje sezone za celo ekipo prava nočna mora, razen če zelo natančno preučite igro in dirkaški koledar. Kljub temu bodite pripravljeni na kar nekaj mozganja in sivih las - kakšna škoda, da planiranje letnih ciljev in treningov terja toliko časa, ki bi ga lahko posvetili dirkanju in kariernemu napredku. Eden od največjih užitkov je namreč prav postopen prehod od levega domestika, ki hodi po vodo in krije hrbet svojim nadrejenim, do serijskega zmagovalca, ki zbeži na najtežjih klancih italijanskega Gira. Velika škoda je, da nam slab igralski vmesnik oteži delo na najmanj zanimivih mestih. Na srečo je tu predana skupnost, ki s svojimi modifikacijami in spletnimi vodiči krepko olajša delo nadebudnemu kolesarskemu taktiku. Najdete jo na pcmdaily.com.
V klanec je grizel Rasto
Dodaj komentar
Komentiraj