Tobačna mesto, naše mesto?
_Komentar: TOBAČNA MESTO, NAŠE MESTO?
Zadnje mesece vrstice časopisov polni novi hip prostor Tobačna mesto, ki jo nadebudni komentatorji in poznavalci scene postavljajo ob bok alternativnim prizoriščem Roga in Metelkove. Če želiš slednja prostora reducirati na ponudnike zabave, morda res ne opaziš kvalitetnega preskoka med samoniklimi prizorišči alternativne produkcije in klasičnimi kapitalistično usmerjenimi prostori. A vsakdo, ki Metelkovo in Rog uporablja kot svoje mesto, prostor srečevanja in gradnje skupnosti ter iskanja poti onkraj obstoječih družbenih odnosov, se bo v visoko normirani in regulirani različici Tobačne le stežka našel.
Spomnimo. Nekdanja tovarna cigaret je v predkriznem času postala poligon pohlepa gradbenih baronov in začela uporabljati ime Tobačna mesto, kjer naj bi v smeri Viča širili gentrificirani priokus prestolnice v obliki stanovanjsko-poslovnega kompleksa s kulturno, storitveno, upravno in kdo ve kakšno ponudbo. Seveda so v času krize načrti neslavno propadli, in prostori Tobačne so že dolgo časa na dražbi.
Ideja mesta v mestu je začela vmes živeti po svoje. Prišli so umetniki, nevladne organizacije, kulturniki vseh vrst, kreativci, alternativci. Hipsterji so začeli tja dreti v trumah, najprej na festivale, nato v lokale, pa v kreativne centre. Odprto se je začelo govoriti o tem, da je to novo alternativno kreativno središče, prihodnost povezovanja kulture in podjetništva. Za zgled so si začeli postavljati tuje prenovljene centre kreativnih industrij in se začeli postavljati na zemljevid gentrifikacije mesta v polnem zagonu. Pri tem sebe še vedno smatrajo za prostor, ki ustvarja od spodaj navzgor, ki je samonikel in neodvisen.
A obstaja nekaj ključnih razlik med Metelkovo in Rogom na eni ter Tobačno na drugi strani. Prostori v Tobačni niso skvotirani, ampak v najemu. Negotov status lastništva morda ponuja občutek samoniklosti, a pretvarjati se, da se bo ogromen kompleks praktično v centru mesta pustilo nedotaknjen, je naivno. Tobačna s svojimi urejenimi najemniškimi razmerji, vljudno kulturno produkcijo in kreativnimi ideji o podjetništvu predstavlja točno takšno alternativo, kot si jo želi oblast tega mesta. Predvidljivo, pokorljivo, urejeno. Vse skratka, kar ne Rog, ne Metelkova, oba skvotirana in neulovljiva, še vedno nista.
Če je v samoniklih prizoriščih kreativna industrija psovka, je v Tobačni to nekritična krilatica, ki ponuja službe. Pod pretvezo omogočanja lažjih pogojev ustvarjanja kreativnih prekarcev se v resnici spontano gradi polje gentrifikacije, novih start upov in kreativnih rešitev za bogate-na plečih prav teh prekarcev. Njihovo povezovanje ne gre v smeri gradnje proti-moči v novi obliki suženjstva, temveč je to sodelovanje iz nuje začasno, ker omogoča lažji preboj iz beda, ki ga ponuja življenje kreativnega prekarca. Z željo po boljšem življenju ni nič narobe, še več, nihče izmed nas ne rabi živeti tako, kot nam narekuje kapitalizem. A vprašanje je, ali bomo to dosegli z iskanjem novih oblik dela znotraj sistema, ali pa gradili skupnost, ki si bo solidarno pomagal v boju proti njem.
Tobačna je vizija Ljubljane, ki vključuje veliko lokalov, a malo lokalcev. Morda prisotni v Tobačni tega res ne dojemajo na tak način, a tako kot se mora o svojem vlogi pri turistifikaciji mesta preizprašati Metelkova, se morajo ustvarjalci Tobačne vprašati, zakaj so tam. Da dobijo poceni ateljeje, ali da njihova umetnost nekaj pomeni zato, ker je v svojem izrazu politična in neukrotljiva? Ne le v vsebini in formi, ampak z jasnim stališčem okoli tega, kaj se bo zgodilo, ko jim naslednje leto zaradi dražb stavb potečejo pogodbe. Bodo sprejeli ponudbo, da lepšajo poslovni kompleks in se pretvarjajo, da s tem okoliškim blokom ne dvigujejo cen stanovanj? Ali pa bodo prostore skvotirali, se odpovedali vlogi, v katero jih hoče potisniti sistem in se resnično vpisali na polje samoniklih prizorišč?
------------------------------------
_Pogovor: GRADNJA UPORNIŠKIH ČETRTI V RIMU
Pogovarjamo se z aktivistko anarhističnega kolektiva NED iz vzhodnega Rima, ki svoje politično delovanje usmerja na svojo četrt. Okrog socialnih prostorov in skozi konkretne boje skupaj z ostalimi prebivalci gradijo skupnost v uporu; skvotirajo stanovanja, se borijo proti deložacijam, gentrifikaciji in drugim napadom oblasti na življenja ljudi v tem delu mesta.
------------------------------------
_Glasbeni predlog: Assalti Frontali - ROMA METICCIA
------------------------------------
Dodaj komentar
Komentiraj