16. 4. 2021 – 10.10

Pozebe in podeželsko samoorganiziranje

Audio file
Vir: Lastni vir

ORGANIZIRANJE NA PODEŽELJU IN GRADNJA TRDOŽIVIH SKUPNOSTI – INICIATIVA ROAR IZ ZDA

V osrednjem delu oddaje tokrat intervju z iniciativo ROAR iz Alpaških hribov:

Za tokratno oddajo smo se ozrli čez lužo in se pogovarjali z Jess iz iniciative Rural Organizing and Resilience – skrajšano ROAR, ki deluje v okrožju Madison v Severni Karolini. Madison se nahaja globoko v apalaškem hribovju, zato kolektiv deluje v redko poseljenem podeželskem okolju s specifično zgodovino, kar pomembno zaznamuje njegove aktivnosti. Sogovornico smo najprej vprašali, kaj ROAR je, kako je iniciativa nastala in kakšne cilje ima.

///

Nadalje nas je zanimalo, na kakšen način ROAR gradi bolj samozadostno in trdoživo skupnost, zato smo Jess prosili, naj nam na kratko opiše aktivnosti iniciative. Še posebej nas je zanimalo, ali so se njihove aktivnosti kakorkoli spremenile z epidemijo covida-19, in če da, na kakšen način.

///

ROAR je v času epidemije naslovil tudi druge potrebe, ki so se pojavile v skupnosti. Namreč, ne samo, da pristojne institucije niso poskrbele zanje, tudi same so se soočile s pomanjkanjem različnih potrebščin. Zato jim je na pomoč pri oskrbovanju priskočila prav dotična iniciativa. Sogovornico smo prosili za komentar o tem, zakaj je bila to dobra politična odločitev.

///

Delovanje iniciative ROAR se je v epidemiji covida-19 torej precej spremenilo. Tako nas je še podrobneje zanimalo, kako so se razvijale njihove aktivnosti v zadnjem letu in pol, kam jih je to pripeljalo in kako vidijo svoje prihodnje delovanje.

///

ROAR je tako v zadnjem letu zagotavljal osnovne dobrine za številne osebe, ki živijo v lokalni skupnosti. Ker gre za samoorganizirano in horizontalno iniciativo, smo sogovornico povprašali, na kakšen način zbirajo dobrine, namenjene nadaljnji distribuciji.

///

Naša sogovornica se v svojem delovanju tako veliko posveča organiziranju knjižnic semen. Ker Kilavo seme pritrjuje pomembnosti takšnih projektov, smo Jess vprašali, na kakšen način poteka distribucija semen v lokalnih knjižnicah in kdo so odjemalci semen.

///

Poleg že omenjenih aktivnosti pa ROAR opravlja tudi pomembno protirasistično delo v skupnosti, ki je zgodovinsko zaznamovana z rasnimi delitvami. V zadnjem času je tako iniciativa podprla lokalne različice protestov Black Lives Matter, ob tem pa izvaja tudi številne izobraževalne projekte. Jess smo prosili, naj nam opiše enega izmed njih.

///

Z geografskimi in družbenimi posebnostmi pokrajine je obarvan tudi slogan iniciative Rural Organizing and Resilience, ki se glasi »Y'all means all«. Za konec nas je zanimalo, zakaj so si izbrali tak slogan in kaj točno z njim naslavljajo pri delovanju v odročni hribovski skupnosti, o kateri kroži mnoštvo stereotipov.

//////////////////////////////////////////////////////////////

 

Kilave čire-čare

Lucerna

V današnji rubriki Kilave čire-čare pa nadaljujemo s tradicijo čarovnij za pet čentezimov in vam predstavljamo magično uporabo lucerne. Rastlina, ki sodi v družino metuljnic, se v kmetijstvu pogosto uporablja kot posevek za obogatitev zemlje, prav tako pa kot izdatna krma za živino. Poznamo jo predvsem pod imenom alfalfa; ta izhaja prek španskega jezika iz arabske besede al-fasfasa; poleg tega jo poznamo tudi pod imenom nemška detelja in modra metelka.

Čarovne moči lucerne so zaščita pred lakoto in prinašanje blaginje in denarja. Lucerno imamo doma, da nas varuje pred siromaštvom in lakoto. Najbolje bo učinkovala, če jo v steklenički postavimo na kuhinjsko omarico ali v shrambo. Z istim namenom lahko lucerno tudi zažgemo in pepel potresemo okoli svoje posesti. Lucerno se uporablja tudi pri čaranju za denar, vendar pa konkretnih postopkov takega čaranja ekipi rubrike ni uspelo pridobiti.

 

Za konec pa še..

Recept mojstra Jadrana: sojini platki za na žar

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.