"Zone to defend"
Tokrat več o boju proti megalomanskemu projektu izgradnje letališča Notre Dame des Landes na zahodu Francije - poznanim pod imenom ZAD (zone to defend). Kratko poročilo s srečanja Reclaim the Fileds, nekaj novic in etimološko-etnološki kotiček.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nov zakon o presežkih hrane v Franciji
Francija je kot prva država na svetu sprejela zakon, ki supermarketom in živilskim obratom prepoveduje uničevanje neprodane hrane. Vsi neprodani presežki se bodo morali podariti dobrodelnim organizacijam in prehranskim bankam. Začetek sprememb se je začel s sodelovanjem različnih skupin in posameznikov, ki so nasprotovali sedanji politiki uničevanja neprodane hrane. S peticijo so dosegli, da je nov predlog zakona v decembru sprejel državni zbor. Zakon, ki je začel veljati v februarju, poleg obveznih donacij prepoveduje vsem večjim živilskim prodajalcem in predelovalcem namerno uničevanje užitne hrane v zbiralnih kontejnerjih ter predpisuje globe za nezakonito ravnanje v višini nekaj tisoč evrov.
V Franciji se letno zavrže okoli sedem miljonov ton hrane, od tega predstavljajo prodajalne in živilski obrati približno desetino vse zavržene hrane.
Peticija proti sladkornim plantažam v Kambodži
V Kambodži se že nekaj let neuspešno borijo proti zahodni sladki invaziji, ki jo je Evropska unija začela v letu 2008 kot ukrep boja proti revščini v nerazvitih državah.
V državi brez plantaž sladkorne pese so z vojaško silo zasegli več kot 100.000 hektarjev zemlje 12000 malih kmetov in jo spremenili v monokulturo sladkorne pese. Poleg uničenja lokalnih pridelkov ter krčenja gozdov so uničili mnogo domov revnih kmetov in jih potisnili v še bolj nevzdržne življenske razmere. Sedaj živijo v improviziranih bambusovih kočah in delajo na plantažah za nekaj evrov na dan.
Evropska unija se od junija prejšnjega leta dogovarja s kamboškimi oblastmi za denarno nadomestilo, kar pa ne odpravlja jedra problema in mizernega življenja kamboških kmetov.
Protest kmetov v Grčiji
V petek 12. februarja se je splošnim protestom v Atenah pridružilo tudi nekaj tisoč kmetov iz celotne države. Okoli 800 kmetov iz Krete je protestiralo pred grškim ministrstvom za kmetijstvo. Nezadovoljni s kmetijsko politiko grške vlade so svojo jezo najprej izrazili z metanjem paradižnikov, po policijski zasedbi vhoda ministrstva za kmetijstvo pa se je protest stopnjeval z metanjem kamenja in spopadom s policisti. Protesti so se nadaljevali tudi naslednji dan in se bodo nadaljevali tudi v prihodnje.
------------------------------------------------------------------------------------
Ekipa Kilavega semena se je med 21. in 23. januarja mudila na zimskem srečanju konstelacije Reclaim the Fields, ki se je odvijalo na zaskvotiranih vrtovih kolektiva R.O.D v Varšavi. Reclaim the fields je mreža kolektivov, skupin in posameznikov, ki hočejo ponovno prevzeti nadzor nad proizvodnjo svoje hrane.
Že od leta 2007 se vsako zimo, ko je dela na zemlji malo, na kupu zberejo vsi kolektivi in skupnosti, ki se ukvarjajo s temami prehranske samooskrbe umeščene v širši politični kontekst. Na srečanjih se odpirajo teme o projektih preteklega leta, aktualnih bojih ter delu raznolikih delavnih skupin, ki so vzpostavljene znotraj konstelacije. Srečanje je tudi odlična priložnost za izmenjavo izkušenj, mnenj in praks s področja prehranske samooskrbe, boja proti korporativnemu prilaščanju zemlje ter profitno-naravnanim mega-projektom.
Alternativo delovanju znotraj kapitalizma ustvarjajo preko kolektivne, autonomne, lokalne produkcije hrane in preko vzpostavljanja skupnosti, ki delujejo po principih antifašizma, antikapitalizma, antišovinizma, antirasizma,.. Vsi vpleteni v mrežo Reclaim the Fields delujejo v smeri povezavanja lokalnih praks z globalnimi političnimi boji.
Z namenom izmenjave lokalnih izkušenj smo se konec januarja srečali v Varšavi, kjer kolektiv R.O.D skozi skvotiranje in »d.i.y« - naredi sam - pristop ustvarja skupnost, ki presega dominantne okvirje bivanja in delovanja ter skozi prakso ponuja alternativo le temu. Več o zaskvotiranih vrtovih v Varšavi bomo slišali v naslednji oddaji, danes pa poudarek na več kot 40 let trajajočemu boju proti izgradnji letališča na rodovitnih ravnicah v okolici mesta Nantes na zahodu Francije.
Več informacij o še trajajočem boju lahko najdete na: http://zad.nadir.org/?lang=en
Dodaj komentar
Komentiraj