27. 6. 2025 – 14.30

Delavska koalicija proti krivični pokojninski reformi

Audio file
Vir: Delavska koalicija
Sindikat Radia Študent se pridružuje Delavski koaliciji

V Sindikatu Radia Študent smo se pridružile Delavski koaliciji proti škodljivemu predlogu pokojninske reforme. V današnjem Ni še gotovo bomo prebrale medijsko izjavo s tiskovne konference, ki jo je prejšnji teden po neuspešnih pogajanjih z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sklicala Delavska koalicija. V Sindikatu Radia Študent smo se pridružile Delavski koaliciji, saj na našem radiu v večini delamo študenti in študentke, ki bomo ob koncu delovne dobe občutile posledice pokojninske reforme. Prav tako nas zaradi trendov poglabljanja prekarizacije dela čakajo vse slabši delovni pogoji, ki bodo vodili v slabše pokojnine. Ne samo kot študentke, tudi kot novinarke, tonske tehnice, radijske napovedovalke in videastke delamo na področju, kjer so nestabilni, nezavarovani in nesprejemljivi delovni pogoji pravilo, in ne izjema.

Radio Študent od samega začetka daje glas različnim marginaliziranim skupinam in protisistemskim bojem, kamor spada tudi boj za delavske pravice in dostojanstvo, proti izkoriščanju. Sindikat Radia Študent se zato kot organizacija medijskih ter izvedbenih delavk in delavcev pridružuje Delavski koaliciji in njenemu boju proti nepremišljenim in ekonomsko neupravičenim posegom vladajoče birokracije, z Levico na čelu.

 

Sledi medijska izjava Delavske koalicije:

»Minulo sredo smo predstavniki Delavske koalicije na Trgu republike predstavili naslednje korake za sprožitev referenduma proti škodljivemu predlogu pokojninske reforme, ki bo predvidoma sprejet še pred začetkom parlamentarnih počitnic.

V začetku maja 2025 smo borbeni sindikati in civilnodružbene organizacije, ki povezujemo več deset tisoč delavcev iz najrazličnejših panog, ustanovili zavezništvo proti predlogu pokojninske reforme pod nazivom  'Delavska koalicija'. Delavsko koalicijo smo ustanovili zato, ker se je predlog pokojninske reforme, ne glede na ponavljajoča se vladna zagotovila o 'širokem konsenzu' sprejel v krogu, ki ni omogočil resne razprave z delavstvom. Vlada je javno razpravo skrajšala in zamolčala škodljive učinke reforme, članstva sindikatov pa nismo imela možnosti za preučitev in morebitno zavrnitev predlogov.

Zato smo 15. maja, po obsežni analizi in projekcijah učinkov pokojninske reforme, poslanske skupine koalicije pozvale k sprejemu amandmajev, da bi se predlog zakona o pokojninski reformi izboljšal na način, da bi razbremenil delavce pri zagotavljanju vzdržnosti pokojninske blagajne. Naša amandmajska pobuda vključuje odpravo višanja upokojitvene starosti, ukinitev podaljšanja referenčnega obdobja za izračun pokojnine in izboljšanje usklajevanja pokojnin s plačami. Poslanske skupine se do konca maja do naše pobude niso opredelile. Skladno z zagotovilom, da bomo, če amandmaji ne bodo vloženi, sprožili postopke za zakonodajni referendum, nadaljujemo aktivnosti.

Zato pričenjamo tudi z osveščanjem javnosti ter informiramo o skorajšnjem pričetku zbiranja podpisov. Naš krovni slogan bo 'Ustavimo pokojninsko prevaro! Vsi na referendum'. V Delavski koaliciji želimo v tej začetni fazi državljane informirati predvsem o petih najbolj problematičnih vidikih pokojninske reforme, in sicer: o višanju upokojitvene starosti, o nepravičnem izračunu pokojnin zaradi širšega referenčnega obdobja, o postopnem padanju vrednosti pokojnin, ki ga prinaša slabše usklajevanje s plačami, o krivičnem popuščanju delodajalcem, ki bodo še vedno v pokojninsko blagajno prispevali skoraj dvakrat manj kot delavci, ter o izigravanju delavcev, saj je bila ta reforma sprejeta brez vseh nas.

Na 105. seji državnega zbora se je zaključila prva obravnava zakona. Pričakujemo, da bo pokojninska reforma sprejeta v naslednjem mesecu, najkasneje do začetka poslanskih počitnic sredi julija. Naša koalicija bo v primeru, da se zakon potrdi, imela sedem dni časa, da zberemo 2500 neoverjenih podpisov delavcev in delavk in upokojencev po vsej državi. Ti podpisi, dostavljeni državnemu zboru v enem tednu, so pogoj za vložitev referendumske pobude. Po vložitvi in preučitvi verodostojnosti podpisov bodo stekli nadaljnji postopki za sprožitev referenduma. Pričakujemo, da bomo v začetku jeseni začeli zbirati 40.000 overjenih podpisov, kar je pogoj za razpis zakonodajnega referenduma.

Za referendumsko akcijo smo že danes temeljito organizirani. Na spletnem mestu Delavske koalicije www.stoppokojninski.si in prek njenih socialnih omrežij na Facebooku in Instagramu ter prek vseh kanalov zavezniških organizacij bomo državljane kontinuirano informirali o škodljivih učinkih pokojninske reforme. Vzpostavili smo mrežo organizacij in podpornikov, ki bo v naslednjih mesecih aktivna po vsej Sloveniji. To je hkrati tudi vabilo vsemu delavstvu, upokojencem in študentom, ki se ne strinjajo s kasnejšim upokojevanjem in drugimi škodljivimi učinki reforme, da se nam pridružijo. Obenem pa vladni in parlamentarni koaliciji sporočamo, da je še čas, da sprejmejo predlagane amandmaje in s tem preprečijo zavrnitev celotne pokojninske reforme s strani državljanov in državljank Republike Slovenije.«

 

Današnji Ni še gotovo je pripravil Sindikat Radia Študent, pozivu pa se pridružuje tudi uredništvo Radia Študent. Vse študentke, delavce, dijakinje, upokojence, delovno ljudstvo z vseh vetrov pozivamo, naj se pridruži boju proti predlagani pokojninski reformi.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi