8. 10. 2024 – 5.40

Teden globalnih bojev na Radiu Študent: Argentina

Vir: Saša Hajzler

TEDEN GLOBALNIH BOJEV NA RADIU ŠTUDENT

Na Radiu Študent smo v duhu solidarnosti s svetovnimi boji za pravičnost, proti izkoriščanju, imperializmu, militarizmu, (neo)kolonializmu in kapitalizmu, obeležili Teden globalnih bojev. Na radijskih valovih je bilo vsak dan ob 17.40 slišati izsek iz knjige Beyond Molotovs, ki kot vizualni priročnik združuje in predstavlja mnogotere boje sveta: iz Palestine  smo nadaljevali v ArgentinoKurdistanTanzanijo in zaključili s Kolumbijo.

 

TOREK, 8. 10. 2024, ob 17.40 – Argentina

 

 

V duhu Tedna globalnih bojev na Radiu Študent vas bomo vsak dan popeljali na zvočno popotovanje po nekaterih izmed bojev iz knjige Beyond Molotovs – Onkraj Molotovk – vizualni priročnik protiavtoritarnih strategij. Izbrane dele boste tako poslušalci slišali na radijskih valovih. Tokrat se odpravljamo v Argentino.

 

»Tisto popoldne je dejavnost ohromil prihod več policistov. Situacija je kmalu ušla izpod nadzora in tovariši so se bili prisiljeni raziti. Prizaneseno ni bilo niti sadju in zelenjavi: policija je v zaboje vrgla solzivec, potem pa je zelenjavo zaplenila.« Policija je s tem brutalno razbila eno izmed akcij verdurazosBuenos Airesu. Verdurazos je oblika neposredne vezi med potrebami ljudi in ljudmi samimi: na ključna prometna vozlišča urbanih središč kmetje pripeljejo tovornjake in hitro vse pločnike zapolnijo z zaboji hrane. Zelenjavo podarijo delavcem na poti domov, pa tudi ljudskim kuhinjam, ki hranijo otroke, brezposelne, brezdomce in starejše z nizkimi pokojninami.

A kako se je zgodba verdurazos začela? Njen začetek je najti na najetih parcelah, znanih kot quintas [kintas]. Tam tovariši in tovarišice – cele družine malih kmetov – obdelujejo zemljo. Pridelujejo sadje in zelenjavo, ki bosta dosegla na tisoče miz. Zbujajo se, delajo dolge dneve v zadušljivi vročini in hudem mrazu – plačujejo drage najemnine in so v negotovosti, kako dolgo bodo lahko tam ostali. Kos zemlje mora najemati na tisoče kmečkih družin, ki proizvedejo 60 % hrane v državi. Prisiljeni so kupovati semena in agrotoksine, ki jih tržijo velika kmetijska podjetja. Od družbenih nemirov leta 2001, ko je več kot polovica prebivalstva zapadla v revščino, pa se organizirajo tudi politično – v Zvezo zemljiških delavcevGran La Plati, glavnem mestu province Buenos Aires. Za njih prehranska neodvisnost pomeni tudi samoodločanje o tem, kaj proizvajati, kako, kje in kdaj – brez vsiljevanja ali strupov, milo rečeno – pesticidov. S konceptom pravične trgovine in izključitvijo posrednikov lažje nadzorujejo del inflacijskega pritiska na hrano. Pridelke prodajajo supermarketom in veletržnicam, ki tržijo sezonsko sadje in zelenjavo. Tako se izognejo špekulacijam s kakovostjo in ceno hrane. Ravno oni so začeli prakso verdurazos v podporo marginaliziranim. V podporo argentinskim kmetom solidarno bije vseh 89,3 megasrc Radia Študent. Knjigo sta uredila Mednarodna raziskovalna skupina avtoritarizma in protistrategij in kolektiv orangotango. Napisal Sindikat kmetov in kmetic. Prevedla in priredila Saša Hajzler.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.