11. 10. 2024 – 17.40

Teden globalnih bojev na Radiu Študent: Kolumbija

Vir: Saša Hajzler

 

TEDEN GLOBALNIH BOJEV NA RADIU ŠTUDENT

 

Na Radiu Študent smo v duhu solidarnosti s svetovnimi boji za pravičnost, proti izkoriščanju, imperializmu, militarizmu, (neo)kolonializmu in kapitalizmu, obeležili Teden globalnih bojev. Na radijskih valovih je bilo vsak dan ob 17.40 slišati izsek iz knjige Beyond Molotovs, ki kot vizualni priročnik združuje in predstavlja mnogotere boje sveta: iz Palestine  smo nadaljevali v ArgentinoKurdistanTanzanijo in zaključili s Kolumbijo.

 

PETEK, 11. 10. 2024, ob 17.40 – Kolumbija

 

 

V duhu Tedna globalnih bojev na Radiu Študent vas bomo vsak dan popeljali na zvočno popotovanje po nekaterih izmed bojev iz knjige Beyond Molotovs – Onkraj Molotovk – vizualni priročnik protiavtoritarnih strategij. Izbrane dele boste tako poslušalci slišali na radijskih valovih. Tokrat se odpravljamo v Kolumbijo.

 

Mandat nekdanjega predsednika Álvara Uribeja med letoma 2002 in 2010 je Kolumbijo pahnil v eno najtemnejših faz oboroženega spopada. Uribe je, da bi zmagal v vojaški ofenzivi proti levičarskim gverilskim skupinam, tvegal in okrepil represivni aparat države. Z izvajanjem vojne taktike »bodycount« iz časov Vietnama in Koreje so kolumbijske vojaške sile pobile neoborožene civiliste, da bi lažno povečale uradno število borcev, umrlih v spopadih. Znotraj pobude za tranzicijsko pravico, ki trenutno deluje v Kolumbiji in je rezultat mirovnega sporazuma iz leta 2016, so odgovorni sklenili, da so oblasti ugrabile, mučile in v gverilce preoblekle 6402 mladih moških, zato da so jih lahko izvensodno usmrtile. Ta državni zločin je v Kolumbiji splošno znan kot falsos positivos (lažni pozitivni). Oktobra leta 2019 je Kampanja za resnico trem umetnikom naročila, naj na to temo naslikajo mural. Narisali so ga pred Vojaško kadetsko akademijoBogoti. Mural je bil preprost in natančen, z dobro razumljivim in neposrednim vprašanjem: »Kdo je ukazal?« V središču se je tako znašla veriga poveljevanja. V prvi verziji murala so bili zato upodobljeni obrazi in imena petih visokih vojaških poveljnikov, skupaj s številom izvensodnih usmrtitev, za izvršitev katerih so sumili njihove vojaške brigade. Vojska je nedokončani mural že isti dan začela prekrivati ​​z belo barvo. Videoposnetki in fotografije njihovega truda so v nekaj urah zaokrožili po družbenih omrežjih. A hitro se je razširila digitalna datoteka murala, ljudje pa so jo masovno tiskali. V nekaj dneh so ulice Bogote in Medellina prekrili plakati. V mnogih delih sveta je kolumbijska diaspora skupaj z mednarodno podporno mrežo za mir v Kolumbiji v različnih jezikih postavila vprašanje: »Kdo je ukazal?« »Kdo je ukazal?« solidarno sprašuje vseh 89,3 megasrc Radia Študent. Knjigo sta uredila Mednarodna raziskovalna skupina avtoritarizma in protistrategij in kolektiv orangotango. Napisala Nicole Jullian. Prevedla in priredila Saša Hajzler.

Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.