Teden globalnih bojev na Radiu Študent: Kurdistan
TEDEN GLOBALNIH BOJEV NA RADIU ŠTUDENT
Na Radiu Študent smo v duhu solidarnosti s svetovnimi boji za pravičnost, proti izkoriščanju, imperializmu, militarizmu, (neo)kolonializmu in kapitalizmu, obeležili Teden globalnih bojev. Na radijskih valovih je bilo vsak dan ob 17.40 slišati izsek iz knjige Beyond Molotovs, ki kot vizualni priročnik združuje in predstavlja mnogotere boje sveta: iz Palestine smo nadaljevali v Argentino, Kurdistan, Tanzanijo in zaključili s Kolumbijo.
SREDA, 9. 10. 2024, ob 17.40 – Kurdistan
V duhu Tedna globalnih bojev na Radiu Študent vas bomo vsak dan popeljali na zvočno popotovanje po nekaterih izmed bojev iz knjige Beyond Molotovs – Onkraj Molotovk – vizualni priročnik protiavtoritarnih strategij. Izbrane dele boste tako poslušalci slišali na radijskih valovih. Tokrat se odpravljamo v Kurdistan.
Na štiri različne države razdeljena geografija Kurdistana je po več kot 100 letih vojne priča boja za življenje in svobodo. Lokalni umetnik Ercan Altuntaş si je zato zadal nalogo, da zriše to pokrajino uničenih mest in tekstur, ki so jih za seboj pustili razseljeni ljudje: »Na točki, ko uničenja ni več mogoče ustaviti, je nujno vse zabeležiti.« Tudi boj ljudi, ki se spopadajo z uničenjem. V Kurdistanu so poleg bork in borcev tudi skupine žensk, ki bdijo za pravice živih, mrtvih in tistih vmes – na robu smrti. Leta 2019 so to bili gladovno stavkajoči kurdski politični zaporniki. Državne sile so ženske za kazen preteple in revidirale kazenski sistem: kdor je povzdignil glas, je bil kaznovan z aretacijami, pretepi, grožnjami in kriminalizacijo. Ercan ] je risal eno vojno za drugo: Irak, Sirija, Iran, Afganistan. In vsaka vojna prinese migracije in črno kroniko rase, vere, jezika, zemlje. Ercan je tako risal tudi pokrajine izgubljenega življenja na poti: desetine človeških trupel, naplavljenih na obalo – znana zgodba Alana Kurdija, ki ga je naplavilo na obalo Egejskega morja. Risbe ljudi, ki jih je pogoltnilo morje, utopljencev na obalah Španije, Grčije, Turčije ali Italije. Zgodbe, ki se začnejo na goratih prelazih Afganistana in se končajo na strmih gorskih stezah Balkana. Podhlajene, izčrpane in zmrznjene zgodbe, ki jih je težko risati. Ni lahko upodabljati mrtvih iz vasi, ki leži na stičišču štirih delov Kurdistana. Tam rojeni, na isti zemlji živeči in v isti vasi padli pripadajo različnim nacionalnim državam. Čudno in bizarno je, da štiri različne države pobirajo posmrtne ostanke ljudi iz iste vasi. Ped za pedjo so tanki in bombe uničili tudi prenekatero vas, ulico, cela mesta. Ercanov dedek je nekoč sredi noči prišel na pobočje gore, se še zadnjič ozrl proti svoji hiši in zamrmral: »Dobro poglejte, otroci, nikoli več ne boste videli tega kraja takšnega.« S kurdskim osvobodilnim gibanjem solidarno bije vseh 89,3 megasrc Radia Študent. Knjigo sta uredila Mednarodna raziskovalna skupina avtoritarizma in protistrategij in kolektiv orangotango. Napisal Ercan Altuntaş. Prevedla in priredila Saša Hajzler.
Dodaj komentar
Komentiraj