Terraria
Moja najbrž najljubša fotografija iz otroštva je tista, na kateri s fotrom sestavljava komplet lego kock. On preučuje enega od kompleksnejših korakov v navodilih, jaz se lotevam zaporniške sekcije v gusarski trdnjavi, oba pa imava na obrazu umirjen in osredotočen izraz. Saj razumete, lego kocke so pač resna zadeva. Zaradi lego ideoloških razlik sem lahko sovražil vrstnike več kot desetletje preden sem sploh dobil volilno pravico. Oprosti, ampak če si tak fašist, da sestavljene modelčke postaviš na polico za okras, potem pač ne bova prijatelja. Vsi namreč vemo, da jih je treba razdreti na posamezne kocke in zmešati v enotno multikulturno vedro, kjer se lahko gusar in nindža svobodno vozita z gliserjem, medtem ko policistka vitezu posoja walkie talkie. Ravno v tem je privlačnost tovrstnih igrač – namesto, da bi servirale vnaprej uokvirjeno zgodbo, le potisnejo na stran butaste omejitve realnosti in ponudijo roko domišljiji. Če se slučajno prepoznate v tem nostalgičnem bluzenju in ste bili tudi sami lego socialist, ostanite z nami. Terraria bo kot nalašč za vas.
Tokratni naslov v sebi prepleta večje število žanrov in mehanik. Najprej je tu rudarjenje, zbiranje materialov in izdelava predmetov, zaradi česar so številni kritiki Terrario hitro proglasili za 2D Minecraft. Primerjava nikakor ni neutemeljena, sploh če na seznam vzporednic dodamo še cikel dneva in noči, pri katerem slednja na površje prikliče zombije in slične sovrage. Izdelava predmetov je enostavnejša, saj ne potrebujete točnih receptov, temveč le prave sestavine, jih je pa zato veliko, veliko več kot v Minecraftu. Če ste se tam ubadali z nekaj različnimi meči in cepini, imate tukaj na razpolago vse živo, od laserskih pušk do čarobnih paličic. Širok nabor orožij, opreme ter vizualnih prilagoditev lika in okolice daje igri izrazito FRP-jevski pridih.
Naslednja stvar na seznamu so raznolika okolja, na katera lahko naletite v proceduralno generiranem svetu. Med njimi najdete marsikaj, od puščav in podzemnih džungel do oblakov in pekla. Vsako prinaša nove materiale in z njimi nov nabor predmetov, ki ga lahko izkoristite pri personaliziranju svojih arhitekturnih dosežkov. A gradbeništvo ni le v funkciji nudenja nočnih zatočišč ter legokockastih užitkov. Bivališča, ki jih boste sezidali, bodo z razvojem igre počasi zasedli računalniško vodeni liki. Pomagali vam bodo z nasveti za nadaljevanje igre, vas učili, zdravili in vam prodajali raznorazno opremo.
Terraria je peskovniška igra, zato se boste morali v toku igranja pogosto posvetovati z dokumentacijo. Uporabniška skupnost se je tukaj izkazala, saj uraden wiki trenutno obsega več kot 3000 člankov in nudi obilo motivacije. Kadarkoli se boste začeli dolgočasiti, lahko v konzumeristični maniri pobrskate za svetlečim kosom opreme, ki bi vas morda zanimal, si zastavite njegovo pridobitev za osebni cilj in se oboroženi z informacijami o vseh potrebnih korakih podate novim pustolovščinam naproti. Poleg preganjanja boljše opreme bodo prav prišla tudi navodila za dosego določenih prelomnic. Kljub odsotnosti prave zgodbe je v igri namreč še vedno nekaj posebnih dogodkov, kot so borbe s šefi ali obiski prej omenjenih NPC-jev – naj vas ne bo sram pogledati v navodila, če se kateri od njih ne bo hotel odviti sam od sebe.
Kakor je v Pritiskavcu pravilo, gre za igro neodvisne produkcije. Pod naslovom podpisani studio Re-Logic v resnici sestavljata samo dva posameznika, Andrew Spinks ter Finn Brice – prvi je igro načrtoval in sprogramiral, drugi je poskrbel za grafično podobo. Končni izdelek sta v različici za Windows prvič obelodanila maja 2011, nakar se je zaradi izjemne popularnosti razvoj nadaljeval, tako v smeri dodatne vsebine kot na novo podprtih platform. Med slednjimi trenutno najdemo vse namizne konzole prejšnje in trenutne generacije z izjemo Nintendovih, vse tri največje mobilne operacijske sisteme, že omenjena Okna ter Playstation Vito. Kmalu se lahko nadejamo še različic za Linux in OS X, pa tudi novih vsebin v posodobitvi 1.3, kar je skoraj štiri leta po izidu originala zelo vzpodbudno. Malce nižje lahko najdete video s primeri igranja in če vas bodo v navezi s pričujočim opisom prepričali, boste na Steamu za Terrario morali odšteli desetaka. Še bolje bo, ako najdete še tri somišljenike, prihranite nekaj evrov ob nakupu 4-packa in se v rudnike podate z večigralsko druščino. Ko ti nekdo sveti, je dosti lažje kopati.
Dodaj komentar
Komentiraj