DIY/DWO Spletna stran

Audio file
Vir: Lastni vir
Vir: Lastni vir
Audio file
21. 10. 2019 – 23.00
De-gugelfikacija s framasoftom

Pred tednom dni, 8. junija zjutraj, se je zaradi hrošča sesula CDN (content delivery network) mreža Fastly ponudnika in je za kakšno uro padlo lepo številko pogosto obiskanih spletnih strani, od Reddita, Twitterja, GitHuba do Stack Overflowa, Guardiana, itn. Moten je bil prav tako dostop do ponudnikov vsebin kot raznih razvojnih storitev.

Tokrat v tehnoklistirju govorimo o tem, kako si lahko postavimo lastno spletišče, kakšne so možnosti, na kaj je dobro biti pozoren in kakšne so naše možnosti.

V prvem delu gremo skozi osnove, iz česa je stran sestavljena (struktura HTML, oblikovanje CSS, ...), nato predstavimo kompleksnejše rešitve, kot so CMS sistemi (Wordpress, Drupal, priporočamo minimalističen Pico CMS), lahko pa posežemo tudi po statičnih izgrajevalnikih strani (Nikola, Hugo, Jekyll).

 

Zanimivi primeri:

 

V tretjem delu pa še govorimi o gostovanju strani, ki lahko teče na kakšnem starejšem računalniku ali, če želimo prišparati na elektriki, na cenejši ARM plošči, kot je recimo Olimex A64.

Vir: Generična slika
Audio file
16. 1. 2017 – 23.00
Razvoj strukture interneta bi lahko zavil na drugo pot. A tokrat še o trenutni poti razvoja.

Na strežnik lahko namestimo kakšno Linux distribucijo, kot je recimo debian ali posežemo po enostavnejši rešitvi, kot je yunohost. Zatakne se nam lahko v primeru dinamičnega IP naslova (vodič za rešitev) ali pri posredovanju prometa na primerna vrata (pomoč).

Ker si je težko zapomnit IP naslov kot recimo 194.249.0.78 ali 2001:1470:eeee:faca::41 potrebujemo tudi domeno, ki pa jo je potrebno zakupiti za (več)letno kompenzacijo pri kakšnem ponudniku.

Aktualno-politične oznake
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.