Amadou & Mariam
Po koncertu pod naslovom Eclipse, ki se je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma pred enajstimi leti odvil v popolni temi, se na isti oder vračata priljubljena slepa glasbenika, življenjski in ustvarjalni par Amadou Bagayoko in Mariam Doumbia. Amadou & Mariam, ki bosta v soboto, 21. septembra, nastopila na uvodnem koncertu nove sezone cikla Glasbe sveta, sta znana po eklektičnem miksu tradicionalnih malijskih idiomov s številnimi žanri iz vseh koncev sveta, od zahodnjaškega popa, rocka in bluesa do kubanskih ritmov. Na začetku skupne kariere sta glasbenika, ki sta se spoznala v šoli za slepe, ustvarjala akustične pesmi, le s kitaro in vokali. V poznih 90. letih prejšnjega stoletja sta začela v svoje skladbe vse bolj vnašati vplive iz drugih kultur, obenem pa so bile njune skladbe vse bolj aranžersko dodelane. Leta 2004 sta objavila odmeven album Dimanche à Bamako, ki ga je produciral Manu Chao ter na nekaterih pesmih tudi sodeloval. Album jima je prinesel francosko nagrado za najboljši »world music« album. Vrstila so se sodelovanja z znanimi glasbeniki, kakor tudi nastopi na najbolj prestižnih festivalih in prizoriščih, od Coachele in Glastonburyja do nedavne sklepne slovesnosti paraolimpijskih iger. V oddaji bomo zavrteli nekaj koncertnih posnetkov z albuma Paris Bamako (Live) ter ščepec največjih uspešnic in komad Mogolu, enega novih singlov s pravkar objavljene kompilacije La vie est belle.
V nadaljevanju energična in zibajoča se godba z albuma Cracher le feu, ki se navdihuje pri številnih latinskoameriških slogih. Gre za album s številnimi nastopajočimi, ki ga je vkup spravil montrealski producent Oonga za založbo MTL Sauce Piquante, ki se je oklicala za »tropsko punk rock založbo«. Med sodelujočimi najdemo pevce in inštrumentaliste iz Paragvaja, Brazilije, Mehike, Kolumbije, Peruja in drugih latinskoameriških držav. Enako pisana je godba z albuma, od cumbie prek rumbe do sambe.
V zadnjem delu oddaje se poslavljamo od dveh preminulih glasbenikov, ki sta pustila pomemben pečat v brazilski oziroma senegalski glasbi. Pianist Sergio Mendes je s svojo nagroovano predelavo skladbe Jorgeja Bena Mas Que Nada leta 1966 prodrl na ameriški trg in tako opazno prispeval k popularizaciji brazilskih slogov v ZDA, kamor se je tudi preselil. K Mendesovemu uspehu je prispeval trobentač Herb Alpert, njegov mentor in producent albuma Herb Alpert Presents Sergio Mendes & Brasil ’66, na katerem najdemo pesem Mas Que Nada.
Slepi senegalski kitarist Mansour Seck se je v anale afriške godbe vpisal z dolgoletnim sodelovanjem s pevcem Baabo Maalom, še zlasti na njunem prvencu Djam Leelii. Seckovo tenkočutno in sugestivno prebiranje strun sega od asketskih linij do razkošnih partov, ki zvenijo, kot bi jih odigralo več kitaristov. O izjemnosti albuma Djam Leelii govori tudi podatek, da so ga kot enega redkih etno albumov uvrstili v knjigo 1001 Albums You Must Hear Before You Die.
SEZNAM SKLADB ZA ODDAJO GLOBALUNA 15. 09. 2024
Amadou & Mariam: Paris Bamako (Live) (Because Music,2005)/ 1. Artistya (4'20'')
Amadou & Mariam: Paris Bamako (Live) (Because Music,2005)/ 9. Mon Amour Ma Chérie (6'56'')
Amadou & Mariam: La vie est belle (Because Music, 2024)/ 10. M'Bifé (2'12'')
Amadou & Mariam: La vie est belle (Because Music, 2024)/ 2. Mogolu (3'41'')
Amadou & Mariam: La vie est belle (Because Music, 2024)/ 11. Dougou Badia (feat. Santigold) (3'55'')
Amadou & Mariam: La vie est belle (Because Music, 2024)/ 7. La Réalité (3'34'')
Oonga: Cracher le feu (MTL Sauce Piquante, 2024)/ 1. Dame Espacio feat. Chellz & Ultra K (3'15'')
Oonga: Cracher le feu (MTL Sauce Piquante, 2024)/ 3. Roda feat. Bianca Rocha (4'34'')
Sergio Mendes: In The Key of Joy (Deluxe Edition) CD_02 (Concord Records,2020)/ 2. Agua De Beber (4'03'')
Sergio Mendes: In The Key of Joy (Deluxe Edition) CD_02 (Concord Records,2020)/ 1. Mas Que Nada (2'39'')
Baaba Maal And Mansour Seck: Djam Leelii (Mango, 1989)/ 1. Lam Tooro (6'41'')
Baaba Maal And Mansour Seck: Djam Leelii (Mango, 1989)/ 6. Djam Leelii (5'52'')
Dodaj komentar
Komentiraj