6. 11. 2013 – 23.00

John B. Sebastian

Audio file

CD, 1 (on) RED-EYE EXPRESS john sebastian 2.57

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

Red-Eye Express, uvodna pesem s prvega samostojnega albuma Johna B. Sebastiana iz 1970. leta. To je oddaja Moč pesmi, posebna oddaja o nadčasnih pesmih iz Amerike in okolice, vsako prvo sredo v mesecu v okviru redne tedenske sredine oddaja Izven zakona. Naslednja pesem Johna B. Sebastiana je How Have You Been.

CD, 2 (on) HOW HAVE YOU BEEN john sebastian 4.12

Nocoj se bomo spomnili pomembnega ameriškega ustvarjalca Johna B. Sebastiana, ki ga poznamo predvsem kot glavnega pisca pesmi v klasični ameriški zasedbi iz srede in druge polovice šestdesetih let, Lovin' Spoonful. Ko je po odhodu iz nje leta 1970 objavil prvi samostojni album, enostavno imenovan John B. Sebastian, je na njem povzel tudi nekaj pesmi, ki jih je posnel že z zasedbo Lovin' Spoonful. Ena takih je You're a Big Boy Now z istoimenskega albuma iz 1967. leta. Na njem so bile pesmi, ki jih je John Sebastian napisal za film z istim naslovom, ki ga je režiral Francis Ford Coppola, za povrh pa je šlo za filmsko upodobitev zgodbe z istim naslovom pisatelja Davida Benedictusa iz 1963. leta. You're A Big Boy Now.

CD, 3 (on) YOU'RE A BIG BOY NOW john sebastian 2.49

Na albumu You're a Big Boy Now Johna Sebastiana še z zasedbo Lovin' Spoonful 1967. leta je bila tudi pesem Darlin' Be Home Soon. Poslušajmo, kako je to pesem na koncertu izvajal John Sebastian sam.

CD, 4 (on) DARLIN' BE HOME SOON john sebastian 3.30

John Benson Sebastian se je rodil 17. marca 1944. leta v New Yorku in je odraščal v Greenwich Villageu. Njegov oče je bil priznan glasbenik, ki je igral ustno harmoniko. Mladi John Sebastian se je od očeta naučil igrati nanjo in jo je kasneje redno uporabljal. V okolju Greenwich Village je mladi John odraščal ob Woodyju Guthrieju, Burlu Ivesu, Ledbellyju in Mississippi Johnu Hurtu. Z dvajsetimi leti je 1964. leta igral kitaro in ustno harmoniko na albumu The Beast of Billy Faier. Igral je tudi na ploščah Freda Neila, Toma Rusha in drugih. Mimogrede, kasneje je, pod psevdonimom G. Puglesee igral tudi ustno harmoniko v pesmi Roadhouse Blues skupine The Doors na njenem albumu Morrison Hotel iz 1970. leta. Nastopal je tudi na nekaj koncertih s skupino The Doors in lahko njegovo ustno harmoniko slišimo v par izvedbah na njihovih koncertnih albumih.

Sredi šestdesetih je John Sebastian igral v zasedbah Even Dozen Jug Band in Mugwumps, iz katere sta se nato razvili zasedbi Mamas and Papas in Lovin' Spoonful. Zasedba Lovin' Spoonful je objavila kup znanih malih plošč, med katerimi lahko še sedaj po radiu slišite vsaj Summer In The City. Ena od uspešnic je tudi Daydream, ki jo bomo sedaj slišali v izvedbi Johna Sebastiana samega na nastopu v dvorani Winterland.

CD, 5 (on) DAYDREAM john sebastian 2.40

Zasedba Lovin' Spoonful je od 1965 do 1969. leta objavila sedem plošč, od tega dve s pesmimi za filme. Ob že omenjeni You're a Big Boy Now še What's Up Tiger Lily iz 1966. leta za film Woodyja Allena. Zadnji album, Revelation: Revolution '69, so Lovin' Spoonful ali njihov ostanek že posneli brez Johna Sebastiana, ki je skupino zapustil po plošči Everything Playing iz 1968. leta. Na omenjeni plošči je tudi pesem Younger Generation, ki jo bomo sedaj spet slišali v koncertni izvedbi samega Johna Sebastiana z akustično kitaro.

CD, 6 (on) YOUNGER GENERATION john sebastian 2.50

John Sebastian sicer ni bil predviden za nastop na festivalu Woodstock avgusta 1969. leta. Vendar je naneslo, da je na kratko nastopil med dvema drugima zasedbama, po Country Joeju McDonaldu. Pojavlja se tudi na albumu Woodstock. Na nastopu je odigral par pesmi, ki so se kasneje pojavile tudi na njegovem prvem samostojnem albumu. Med njimi Rainbows All Over Your Blues in zaključno I Had A Dream. Poslušajmo ju.

CD, 7 (on) RAINBOWS ALL OVER YOUR BLUES john sebastian 2.10

CD, 8 (on) I HAD A DREAM john sebastian 2.30

Po odhodu iz zasedbe Lovin' Spoonful je imel John Sebastian kar nekaj težav z založbo Kama Sutra, pri kateri so izhajale plošče zasedbe Lovin' Spoonful. Založba je pač menila, da ji je Sebastian dolžan še eno ploščo, zato je njena podružnica MGM, 1970. leta objavila posnetke, ki jih je naredil za svoj samostojni prvenec, ki ga je istega leta objavil pri založbi Reprise, le da so bili posnetki pri založbi MGM kopije studijskih posnetkov za omenjeni album. Založba MGM je morala svojo inačico albuma zatem umakniti. Pesmi za prvi samostojni album so Johnu B. Sebastianu pomagali posneti znani glasbeniki, med drugimi Stephen Stills, David Crosby, Graham Nash, Ray Neopolitan in drugi. Stephena Stillsa, Davida Crosbyja in Ray Neopolitana slišimo tudi v naslednji pesmi, She's A Lady.

CD, 9 (on) SHE IS A LADY john sebastian 1.45

S prvega samostojnega albuma Johna Sebastiana iz januarja 1970. leta poslušajmo še eno pesem, tokrat v koncertni izvedbi. To je Magical Connection z nastopa v dvorani Winterland.

CD, 10 (on) MAGICAL CONNECTION john sebastian 2.50

John Sebastian je torej kasneje dobil pravne bitke okoli svojih plošč, pred tem pa je 1970. leta založba MGM uspela objaviti še neke njegove koncertne posnetke z nastopa julija 1970 na albumu z naslovom John Sebastian Live. V odgovor je John Sebastian marca naslednje leto objavil drugo koncertno ploščo z naslovom Cheapo-Cheapo Productions Presents Real Live. S te koncertne plošče smo prejle že slišali izvedbi pesmi Darlin' Be Home Soon in Younger Generation, sedaj pa poslušajmo še eno, Younger Girl, ki je prav tako še iz časa zasedbe Lovin' Spoonful. Najdemo jo na prvencu Do You Believe In Magic iz novembra 1965. Younger Girl.

CD, 11 (on) YOUNGER GIRL john sebastian 2.40

Avgusta 1971. leta je John Sebastian objavil drugi samostojni studijski album z naslovom The Four of Us. Z njega poslušajmo najprej uvodno pesem Well, Well, Well.

CD, 12 (on) WELL, WELL, WELL john sebastian 2.20

Naslovna pesem albuma The Four of Us zaseda celo drugo stran vinilne plošče Johna Sebastiana iz 1971. leta v skupni dolžini kake četrt ure. Mi je ne bomo poslušali, temveč bomo s prve strani vinilke poslušali le še zaključno pesem Sweet Muse.

CD, 13. (on) SWEET MUSE john sebastian 3.56

1974. leta je John Sebastian objavil malo ploščo z naslovom Give Us A Break, Dajte nam mir. Pesem govori o znani navadi največje demokracije na svetu, ki svoja stališča rada podkrepi z bombardiranji nasprotnikov. Give Us A Break.

CD, 14 (on) GIVE US A BREAK john sebastian 3.41

Album The Four of Us se je zelo slabo prodajal. Še slabše se je prodajala naslednja samostojna plošča Johna Sebastiana, Tarzana Kid iz septembra 1974. Z nje poslušajmo najprej pesem Stories We Could Tell, ki so jo izvajali tudi The Everly Brothers.

CD, 15 (on) STORIES WE COULD TELL john sebastian 3.14

Naslednja pesem Johna Sebastiana z albuma Tarzana Kid iz septembra 1974 ima naslov Wild About My Lovin'.

CD, 16 (on) WILD ABOUT MY LOVIN' john sebastian 3.05

John Sebastian je na album Tarzana Kid uvrstil tudi eno pesem iz časov zasedbe Lovin' Spoonful, Sporting Life. Gre za tradicionalni napev, ki so ga člani zasedbe Lovin' Spoonful obdelali in objavili na prvencu Do You Believe In Magic 1965. leta, John Sebastian pa je pesem takole odigral na svojem albumu Tarzana Kid. Sportin' Life.

CD, 17 (on) SPORTIN' LIFE john sebastian 3.09

Spomladi 1976. leta je pesem Johna Sebastiana, Welcome Back, ki je bila tematska pesem za televizijsko nadaljevanko Welkome Back Kotter, postala uspešnica. Založba Reprise, razočarana nad slabo prodajo prejšnjih dveh plošč Johna Sebastiana, The Four Of Us in Tarzana Kid, je zahtevala od Johna Sebastiana, naj čimprej izda novo ploščo. Sebastian ni imel dovolj novih pesmi, zato je zbral tisto, kar je imel, dodal eno pesem iz časov zasedbe Lovin' Spooonful in objavil album, seveda z naslovom Welcome Back. Prihranil nam bom poslušanje zlajnane Welcome Back, raje bomo poslušali sicer tudi ne preveč uspelo pesem I Needed Her Most When I Told Her To Go.

CD, 18 (on) I NEEDED HER MOST WHEN I TOLD HER TO GO john sebastian2.56

Verjetno je najboljša pesem na albumu Welcome Back Johna Sebastiana iz 1976. leta jedka pripoved o obrtnem pisanju pesmi v glasbenem mestu Nashville, ustrezno odeta v countryjaški zvok. A Song A Day In Nashville.

CD, 19 (on) A SONG A DAY IN NASHVILLE john sebastian 4.00

Po objavi plošče Welcome Back je založba Reprise odslovila Johna Sebastiana, ki nato kakih sedemnajst let ni objavil nove plošče, do Tar Beach iz 1993. leta. Sledilo je še nekaj studijskih in koncertnih plošč, leta 2001 tudi zbirka vseh studijskih in koncertnih plošč, ki jih je John Sebastian izdal pri založbi Reprise, pod naslovom Faithful Virtue. Leta 2007 je John Sebastian z Davidom Grismanom objavil akustično ploščo z naslovom Satisfied. Istega leta je izšla še pregledna zbirka Life and Times 1964 – 1999, ki zajema vse od začetkov Johna Sebastiana z zasedbo Even Dozen Jug Band iz 1964. leta, preko Lovin' Spoonful in nocoj obravnavanih samostojnih plošč v prvi polovici sedemdesetih, do primerkov z zasedbo J-Band iz devetdesetih. Za slovo od Johna Sebastiana poslušajmo zaključno pesem z albuma Welcome Back iz 1976. leta, v kateri razkazuje tudi svoje igranje ustne harmonike. Let This Be Our Time To Get Along.

CD, 20 (on) LET THIS BE OUR TIME TO GET ALONG john sebastian 3.11

Dodaj komentar

Komentiraj