22. 6. 2013 – 22.00

BLACK TAMBOURINE: BLACK TAMBOURINE

Audio file

Repetitivne, shoegazeste ter zvokovno slabše razločne in glasne kitare, post-pankerski galopirajoči bobnarski ritmi in bobneči bas, čez vse to pa sladek, nežen, tesnoben in prevzet vokal pevke Pam Berry. To so Black Tambourine iz Washintgon, DC-ja. Njihovo glasbo bi lahko označili kot mešanico twee popa, post-punka in indie rocka z elementi noise popa, shoegaza in lo-fija ter tudi vabljivostjo zvoka obdobja petdesetih let.

Zasedba Black Tambourine, ki je nastala kot stranski projekt bendov Whorl in Velocity Girl, predstavlja pomembno vplivno referenco v ameriški neodvisni glasbi, in to kljub temu, da je razpadla po zgolj dveh letih igranja. Od leta 1989 do 1991 so izdali dve 7-inčni plošči, nekaj skladb so lahko njihove oboževalke in oboževalci slišali tudi na kompilacijah. Igrali so nekaj koncertov. To je bilo pa tudi vse. Založba Slumberland je leta 2010 na eni plošči zbrala in znova izdala vse pesmi skupine. Izdaja plošče, ki je nekakšno zbrano delo, je mnogim sploh prvič omogočila, da so slišali in spoznali ta vpliven bend. Pred tremi leti izdana plošča zato predstavlja pomemben glasbeni dokument ameriške neodvisne glasbe.

Člani zasedbe Black Tambourine so bili na bogati washingtonski sceni dejavni že pred začetkom skupine. Brian Nelson in Mike Schulman sta igrala v Whorl, Archie Moore pa v Velocity Girl. Schulman je ustanovil tudi priznano neodvisno založbo Slumberland. Pevka Pam Berry, s katero so ustanovili Black Tambourine, pa je bila soustanoviteljica indie pop fanzina Chickfactor, ki na spletu deluje še danes. Kasneje je Berry igrala tudi v bolj ali manj znanih bendih, kot so Glo-Worm, Veronica Lake, Shapiros, The Castaway Stones in drugih.

Leta 1999 je sicer založba Slumberland izdala deset komadov skupine na kompilacijski plošči "Complete Recordings". Na plošči pa sta še dva demo posnetka za pesmi "For Ex-Lovers Only" in "Throw Aggi Off The Bridge" ter še štirje komadi, za katere se je skupina po dvajsetih letih znova zbrala. Ob tej priložnosti so posneli štiri pesmi. Te so produkcijsko sicer na malo višjem nivoju, vendar bi jih lahko kljub temu zlahka postavili v obdobje njihovega dveletnega nastopanja na prehodu iz osemdesetih v devetdeseta. Med štirimi pesmimi sta tudi dve priredbi, in sicer "Heartbeat" Buddyja Hollyja in "Dream Baby Dream" dua Suicide.

Brez Black Tambourine bi Vivian Girls in Dum Dum Girls zvenele precej drugače. Bend je vplival tudi na mnoge druge zasedbe, ki zasedajo odre današnje neodvisne scene. Kot nadvse vplivno jo namreč štejejo mnoge novejše skupine, kot so Times New Viking, The Crystal Stilts in The Pains of Being Pure at Heart.

Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.