23. 2. 2013 – 23.59

Public Image Limited: Live at Rockpalast 1983

MIG, 2012

 

Koncertni album Public Image Ltd., Live at Rockpalast 1983, ki je izšel tudi v obliki DVD-ja, prikaže bend v njegovem najbolj cvetočem obdobju. Kontroverzni John Lydon a. k. a. Johnny Rotten je ob smrti princese Diane izjavil, da je prepričan o nevpletenosti kraljeve družine v dogodek, saj če bi se ta hotela koga znebiti, bi bil on prvi na listi za odstrel. V zlatih letih “punka pod Slovenci” je bil Plečnikov trg v Ljubljani med rajo znan kot Johnny Rotten Square, proti Rožni dolini pa je vodila Sid Vicious Avenue. Potem ko so pištole ostale brez municije, so Lydona menedžerji  hoteli spajdašiti z legendarnimi ameriškimi Devo, a Akronci tega niso hoteli. Zato je prvinski krik Sex Pistolsov leta 1978 s kitaristom Keithom Levenom in basistom Jahom Wobblom registriral Public Image Ltd., firmo, ki je proizvajala čisto drugačne zvoke od kratke in jedrnate punk anarhije.

S pionirji novega vala, s Public Image Ltd., je Lydon obrnil hrbet svoji uporniški plati irskega rodu, do izraza pa je prišla njegova ustvarjalna, eksperimentalna polovica. Bili so antiteza punka in po nekaterih klasifikacijah označeni za prvi postrock band, zagotovo pa lahko rečemo, da so se v njihovem dark dronerskem eksperimentalnem izražanju, ki je slonelo na halucinacijah nemškega kozmičnega rocka in dub reggaeja, mešale prvine postpunka in novega vala. Kasneje se niso uspeli ogniti zavoju v pop in mainstreamom, ugasnili pa so se na začetku devetdesetih let in za sabo pustili lepo število plat. Med njimi tudi nekaj pomembnih za nadaljnji razvoj postpunka. Takšne so bile predvsem začetne First Issue, Metal Box ali Second Edition in pere ubujevska Flowers of Romance, popolnoma oropana basov in polna zapostavljenih kitar. S teh treh in s četrte, ki je bila takrat še v paci – This Is What You Want … This Is What You Get -, je sestavljena set lista njihovega koncerta na noč čarovnic v Bochumu leta 1983, koncerta, katerega zvočni zapis je pred kratkim izšel z naslovom Live at Rockpalast 1983. Public Image Ltd. so po reaktivaciji leta 2009 in po lanskoletni povprečni plošči This Is PiL začutili potrebo, da po Paris Au Printemps iz 1980 in Live in Tokyo iz leta 1983 dokumentirajo tudi ta dogodek.

Postava na nemškem TV showu Rockpalast je bila že oklestena za prvotne člane. Poleg egomaničnega Lydona se je obdržal le bobnar Atkins, ki je kasneje pilil bobnarske palice še pri Killing Joke in Pigface. Ostali izvajalci so bili najeti session glasbeniki, ki so krepili miselnost, da so Public Image Ltd. bolj poslovni konglomerat kot rock band in katerim je manjkala infuzija strasti Levena in Wobbla. Vendar pa je bila zasedba uigrana, saj je posnela že prej omenjeni Live In Tokyo, z več eho efekti in elektroniko prilagojen japonskim slušnim čulom. Plato Live at Rockpalast 1983 odpira in zapira prvi single, pistolski Public Image, sledijo pa mu klasike Annalisa, Chant in Solitaire, dark crassovski Religion ter prihajajoči in do danes največji hit This Is Not A Love Song. Lydon je tudi med pogom skoncentriran na mikrofon, le tu in tam se mu oči hudičevo zaiskrijo in zazrejo v odsotno točko, kot recimo ob presenečenju na set listi, ob punk himni Anarchy In The UK. Ob njej že razgreta publika še bolj strumno vriskajoče poskoči, Lydonova komunikacija z njo pa je minimizirana. Še največji eho ima odločni “Shut up”!, kot refleksija na nemški “Zugabe, zugabe … ” ob klicanju na prvi bis,  po le 35 odigranih minutah. Izpostaviti velja še udrihajoče bobne na tribalnem Under the House, kjer kitarist in basist odložita svoje inštrumente in se pridružita bobnarju ter močno basiran pogovski Low Life.

Če večnega tinejdžerja Johna Lydona kraljeva družina že ni dala odstraniti zaradi God Save the Queen zdrah, ki jih je povzročil konec sedemdesetih let, je hotela napako popraviti sama angleška kraljica in ga zaradi zaslug povišati v viteza, a je njegov alter ego Johnny Rotten zmagal in obrnil hrbet imperijski časti.

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj