21. 9. 2013 – 23.59

THE FALL: LIVE IN LONDON 1980

Audio file

Chaos Tapes, 1982 / Castle Music, 2004

 

Kljub dvomom o kvaliteti posnetkov Mark E. Smitha frontmana in edinega stalnega člana zasedb The Fall, je bila kaseta ponatisnjena štirikrat.

 

Petintrideset let delovanja, trideset studijskih albumov, malo morje singlov oziroma malih plošč, skoraj sedemdeset članov benda ter eden in edini stalni član Mark E. Smith. To so The Fall, ustanovljeni leta 1977 v Angliji v okolici Manchestra. Spremembe v zasedbi članov, spremembe glasbenega stila, ki pa vendar nikoli ne opusti repeticije, ter zamotana besedila besednih iger, ki groteskno opisujejo vsakdanje življenje, so glavni, a morda le površni atributi ustvarjanja različnih zasedb pod imenom The Fall. Ime zasedbe je v angleškem jeziku povzet po naslovu novele La Chut alžirsko-francoskega literarnega Nobelovega nagrajenca, absurdista Alberta Camusa. Ja, iz absurda in groteske The Fall Smith črpa neuničljivo in bogato ustvarjalno noto.

Nocojšnji portret živega koncerta z naslovom Live in London 1980 zasedbe The Fall nam je omogočila založba Chaos Tapes. S kasetnimi izidi koncertov v živo je pokrivala takratno bogato angleško punk rock sceno. Med najbolj znanimi imeni so zasedbe Discharge, Anti Pasti, Vice Squad, G.B.H in UK Subs. Chaos Tapes so album Live in London 1980 natisnili na 4000 kaset. V naslednjih letih sledi kar nekaj ponatisov. Posnetki so bili narejeni na dveh zaporednih koncertih enajstega in dvanajstega decembra leta 1980 na odru Acklam Hall. Koncert je bil odigran ne dolgo po izidu albuma Grotesque (After the Gramme). Skladbe s tega albuma in EP-ja Slates, ki je izšel februarja 1981, ter skladbe z razvpitega albuma Hex Enduction Hour, ki je izšel marca 1982, tvorijo to koncertno prigodo dveh zimskih večerov leta 1980. Sama koncertna kaseta izide marca 1982, istočasno in skupaj z albumom Hex Enduction Hour, ki je izšel pri založbi Kamera Records. Kot se za predstavitev benda v živo spodobi, je bila plejlista sestavljena iz že dobro uigranih, tudi novih in na novo nastajajočih skladb. Mark E. Smith ob priložnosti obtoži založbo Chaos Tapes, da so posnetke obeh večerov zamešali in celo izbrali slabše posnetke. Še en napad izmed mnogih na sodelavce in glasbeno sceno, ki utrjujejo prepričanje o Smithovi mizantropski, ljudomrzniški naravi, ki se še dodatno poglablja z liričnimi ekscesi, pretepi na koncertih in po njih v naslednjih letih delovanja.

Tudi v Ljubljani smo imeli priložnost videti, slišati in nasploh izkusiti koncertno izvedbo zasedbe The Fall, in sicer leta 1983 v sklopu njihove pomladanske evropske turneje. Kaj več od spomina na zmedenega štirinajstletnika v dvorani Doma svobode v Šentvidu žal ne premorem. Ob pomoči kolega sem se oni večer spomnil, da so kot predskupina igrali našemljeni novorockerji, kranjski F.U.K. - Frakcija užaloščenih klovnov. Upam, da naju spomin ni povsem zapustil ali zmedel in da informacija tudi dejansko drži. Drži pa prav gotovo, da smo imeli možnost slediti različnim svetovnim glasbenim trendom tudi v tako imenovanih svinčenih časih.

Še nekaj besed o koncertu, posnetem v Londonu konec leta 1980, preden se predamo poslušanju dobro uro trajajoče zbirke skladb zasedbe The Fall z naslovom Live in London 1980. Glasbena zgodovina beleži štiri ponatise. Leta 1996 prvi ponatis zagreši skupna založba Scout Releases/Rough Trade, leto kasneje sledi izid zgolj za ameriški trg pri založbi Feel Good All Over ter leta 1999 pri lastni založbi zasedbe The Fall z imenom Cog Sinister. Vsi ti izidi nosijo naslov The Legendary Chaos Tape. Četrti, zadnji ponatis pri založbi Castle Music, ki ga bomo nocoj tudi poslušali, vrne posnetkom iz Londona originalen naslov in na konec albuma doda še tri skladbe, posnete v živo, katerih koncertni izvor pa ni naveden. (Zadnji izid je ponatisnila tudi italijanska založba Earmark v letu 2005.)

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj