Hellshock, Greia @ Klub Gromka
Klub Gromka, Ljubljana, 10. 4. 2023
V začetku tega tedna so se v Evropo vrnili kultni stenchcore heroji Hellshock iz Portlanda, v ljubljanski Gromki so igrali skupaj z italijansko-slovensko navezo Greia.
Greia so prvi zasedli oder Gromke. Kljub temu, da so nastopili v okrnjeni zasedbi brez basista, je bil njihov zvok poln in agresiven. Njihova glasba se giba od starega klasičnega grindcora v stilu Extreme Noise Terror iz obdobja albuma Phonophobia pa do modernejših grind pristopov, ki so nas spominjali na Wormrot in njim sorodne bende. Zaradi besedil, ki črpajo navdih iz borbe za osvoboditev vseh živih bitij, nas je bend spomnil tudi na Disrupt. Njihov grindcore tako meša enostavne brzinske pasaže pa kompleksnejše death metal rifaže. Ta dinamika je njihov nastop bistveno bolj popestrila, kot če bi poslušali zgolj klasičeno grind norijo, v kateri dominirajo blast beati. Vsi trije člani zasedbe so delovali uigrano in predvsem energično.
Po kratki pavzi so na oder stopili še Hellshock. Portlandski bend velja za enega najpomembnejših bendov stenchcore žanra. Obstajajo od leta 2000 in imajo za sabo ogromno plošč, tokrat pa so predstavljali aktualni album, ki je izšel lani pri italijanski založbi Agipunk. Temu primeren je bil tudi izbor skladb, prevladovali so namreč novejši komadi. Če primerjamo starejši material in zadnjo ploščo, ki nosi isto ime kot bend, lahko opazimo, da so se glasbeniki bolj osredotočili na vpliv metala, značilen za ta žanr. Začetek žanra sega v konec osemdesetih let, ko sta se v Angliji punk in metal spojila v žanr, ki so ga nato izpilili bendi, kot so Amebix, Axegrinder, Sacrilege in Deviated Instinct. V tistem obdobju je izšel tudi prvi album benda Bolt Thrower, ki velja za ključno ploščo tega gibanja. Vpliv zasedbe Bolt Thrower na ta žanr je bil vedno prisoten in prav na novi plošči benda Hellshock je pozornost na to dejstvo zelo očitna, kar pomeni, da so skladbe bolj osredotočene na počasnejše in težke rifaže.
Marsikdo si je želel, da bi Hellshock zaigrali več starejših skladb, a bend ima novo ploščo in užitek je bilo slišati nove skladbe v živo. Če nas spomin ne vara, so odigrali le dva starejša komada, skladbo The Masquerade in komad Darkness Will Endure. Čeprav nismo slišali toliko hitrih delov, smo lahko uživali v metalskih rifažah, pri čemer sta si obe kitari podajali solaže ali pa triumfalne melodije, distorzija je zvenela zelo moderno in preveč umazano. Vse skupaj je pravzaprav izpadlo zelo metalsko, tudi bobni so iz celotne podobe zelo izstopili. Če primerjamo pretekle nastope Hellshock na odru ljubljanske Gromke, lahko vendarle rečemo, da je bil ta najbolj umirjen doslej. Temu so verjetno botrovali tudi zaspan ponedeljek in polni želodci zaradi basanja s hrano med velikonočnimi prazniki. Publika je bila dokaj statična, vsake toliko je po zraku padel kakšen zamah s pestjo, večinoma pa smo prevzeti od odličnih kitarskih rifov zgolj zasanjano čupali.
Ob koncu dogodka se nam je zazdelo, da je bil koncert zasedbe Greia za grindcore standarde malce predolg, a je bilo glede na to, da sta v večeru nastopila dva benda, to čisto sprejemljivo. Odziv na nastop Hellshock pa je bil tokrat dvostranski. Tisti, ki smo si želeli slišati nov material v živo, smo bili navdušeni. Tisti, ki so si želeli slišati bendove stare hite, pa so bili verjetno nekoliko razočarani, v vsakem primeru pa smo si vsaj nekoliko pretresli črevesje in popestrili velikonočni ponedeljek.
Dodaj komentar
Komentiraj