TRAGEDY & CULTO DEL CARGO
Klub Gromka, 10. 6. 2014
Vročinski val je že prav dobro zajel našo deželo, a neznosna vročina kljub temu ni preprečila hordi crusterjev, da ne bi poplavila Metelkove v tipični črni barvi. Razlog, da se je včeraj tam zbralo ogromno število pristašev punk glasbe, so bili seveda legendarni Tragedy, ki so se vrnili na naše odre po dobrih štirih letih.
Koncert se je zgodil v Gromki, kjer so koncert odprli italijanski Culto Del Cargo. Dečki igrajo tipičen crustcore, ki je v osnovi zelo enostaven in pristen. Vokalist ima malce nevsakdanji vokal za ta žanr, saj zveni, kot da bi si želel igrati v grind bendu. Za njihov nastop se je dvorana Gromke napolnila delno, vzdušje je bilo mirno in na nek način je bil njihov nastop le čakanje na glavno senzacijo večera. Sicer so delovali zelo suvereno in uigrano, žal pa brez kakih presežkov.
Tragedy so bend, ki ima kultni status in prav zaradi tega je na koncert prišlo ogromno ljudi iz različnih koncev. Četvorka, ki domuje v Portlandu, ima za sabo pestro zgodovino in lahko se pohvali s solidnimi izdajami. Bend deluje v pravi DIY-etiki, saj sami izdajajo svoje albume, predvsem pa si sami bukirajo turneje, kar je seveda spoštovanja vredno. Ampak ne bi zgubljali časa z nizanjem podatkov in dosežkov tega benda, tako da se raje posvetimo včerajšnjemu nastopu.
V prvem delu koncerta so nam Tragedy postregli s starejšimi komadi iz prvih treh plat, kar je povzročilo agresivno prerivanje pod odrom, dokler ni strasti pomirila neznosna vročina. Njihov zvok je bil soliden, ampak ne tako dober, kot se je pričakovalo. Vseeno pa je bil dovolj kvaliteten in je bilo moč slišati vse detajle kitarskih riffov. Tiste tipične melodije so spodbujale publiko, da z zaprtimi pestmi maha po zraku in telesa prepotenih punkerjev so se zabijala druga ob drugo. Bend ni kaj dosti govoril med komadi in je neusmiljeno drvel skozi svoje starejše komade.
Z zadnjo plato, Darker Days Ahead, so Tragedy presenetili svoje oboževalce, saj so novi komadi bistveno počasnejši. Prav zato smo z zanimanjem čakali na kakšen komad iz zadnje plate. Dočakali smo jih po dobrih dvajsetih minutah rušilnega d-beata in prvi tak komad je odlično presekal brezkompromisno energijo, ki jo bend premore s hitrimi komadi. Tragedy so se prelevili v brutalno pošast, ki s težkimi riffi ruši vse pred sabo. Vročina v Gromki je bila vedno bolj neznosna in temu primerno je bilo vedno manj zraka, tako da so novejši komadi delovali prav hipnotično. Ampak to umirjeno stanje ni trajalo ravno dolgo, saj so se po dveh komadih iz zadnje plate vrnili na drveči d-beat starih plat. Res pa je, da so tokrat izbrali komade, ki vsebujejo več počasnih delov. Vzdušje v Gromki je bilo zaradi pomanjkanja kisika kot nekakšen punkerski ritual in Tragedy so delovali kot nekakšni crusterski šamani, ki hipnotizirajo publiko.
Po zadnjem hrupnem šusu so Tragedy zapustili oder, a publika jih je hitro priklicala nazaj. Koncert so zaključili s hitom iz druge plate Conflicting Ideas, prisotni pa so še zadnjič dali vse od sebe ter se razmetavali pod odrom z zadnjimi preostanki energije.
Konec je bil kar nekako dobrodošel, saj se je publika končno lahko nadihala svežega zraka in si ohladila svoja prepotena telesa. Za zaključek lahko rečemo, da so Tragedy potrdili svoj sloves, je pa tudi res, da bend ne igra nič kaj preveč revolucionarnega. Enostavno znajo delati dobro glasbo in imajo odlične ideje. Njihova popularnost pa je sad kultnega statusa, ki si ga je bend pridobil skozi svoj obstoj in delovanje v preteklih bendih. Kakorkoli že, to je bil eden izmed crusterskih dogodkov leta in koncert, ki bo ostal v spominu, vsaj kot najbolj vroč špil tega leta.
Dodaj komentar
Komentiraj