DATURA4: Demon Blues
Alive Naturalsound, 2015
V zadnjem obdobju se založba Alive-Naturalsound kar pogosto posveča zvokom težkega kitarskega rocka sedemdesetih let. Prav nič drugače ni v primeru albuma, ki ga predstavljamo danes. Razlika je le ta, da tokrat ne gre za ameriški bend, temveč govorimo o Avstralcih, ki prihajajo z mesteca Fremantle na zahodni strani prostrane dežele.
Praktično bi lahko govorili o še eni superskupini avstralskega rock'n'rolla. Dom Mariani je s svojimi The Stems krojil temelje sodobnega avstralskega garažnega rock'n'rolla in power popa. V različnih zasedbah deluje že vse od začetka osemdesetih. S kitaristom Gregom Hitchcockom se je srečal že v bendu The Go-Starts, ki je deloval med letoma 1981 in 1983. Veliko je bendov in projektov, ki jih je zaznamoval v dolgoletni karieri. Ne smemo spregledati power-pop presežkov z DM3, The Someloves, The Majestic Kelp ali The Domnicks. Spisek bendov, ki jih je zapustil Greg, je prav tako obsežen: You Am I, The Kryptonics, The Monarchs, The Bamboos, The New Christs in še kakšen bi se našel. Skupaj sta torej začela pri The Go-Starts in zdaj se na stara leta vračata na pota težkega bluesa in rocka. Ritem sekcijo sestavljata bobnar Warren Hall, nekdanji bobnar The Drones in basist Stu Loasby, ki ga že vrsto let srečujemo v projektih Doma Marianija. Že vse od leta 2008 Datura4 koncertirajo v svojem domačem okolju in slovijo kot sproščen in dovršen koncertni bend. Feni zvokov avstralskega rocka sedemdesetih let, bendov kot sta za primer Masters Apprentices in Colored Balls z Lobbyjem Loydom na čelu, so končno potešeni tudi s čvrstim prvencem Datura4.
Govorimo o trdnem, težkem hard rocku, z elementi bluesa in power popa. Ljubitelji odločnih kitarskih rifov, kitarske medigre, solidnih vokalov in kremenitih ritmičnih temeljev bodo tokrat resnično prišli na svoj račun. Tudi psihedeliki, ki so zadnje čase vse bolj preplavili sodobne rockovske poljane, ne bodo ostali ravnodušni.
V prvi vrsti je treba izpostaviti dovršeno sodelovanje dveh izvrstnih kitaristov in pevcev, Doma Marianija in Grega Hitchcocka, ki si skozi celoten album izmenjujeta raznolike vloge tako na vokalih kot na kitarah. Že prvi komad "Out with the Tide" je prava hardrockovska eksplozija, ki z elementi pristnega rock'n'roll občutka suvereno otvori popotovanje v preteklost. Udarna moč težkega bluesa se nadaljuje v skladbi "You Ain't No Friend of Mine", že tretji komad "Another Planet" pa dokaže, kakšen mojster pop senzibilnosti zna biti Dom Mariani. Sledijo sprostitve v svetu psihedeličnega rockovskega turizma v skladbi "Journey Home" in vrnitev k surovemu bluesu, ki se materializira v komadu "Hoonswine". Tudi razuzdani boogie momenti se znajdejo v središču dogajanja, kar zasledimo pri komadu "Pissing Up the Wall".
Avstralski starci rock'n'rolla nam globokoumno pripeljejo svojo preizkušeno zgodbo do konca. Niti v trenutku ne popustijo v krotenju divjega, nevarnega in neukročenega trenutka prostora in časa. Je pa to album, ki se bo dotaknil nostalgičnih rockovskih duš in ne tistih, ki v sodobnem rocku iščejo nekaj neodkritega, neslišanega in hiperaktivnega.
Dodaj komentar
Komentiraj