Holden: The Inheritors
Border Community, 2013
James Holden je britanski producent, ki je na glasbeni sceni prisoten od začetka tega tisočletja. Med bolj znana imena ga je izstrelil klubski hitič 'Horizonts', ki je leta 2000 izšel pri londonski založbi Silver Planet. Od takrat je Holden izdal kar nekaj singlov, EP-jev in miksov za uveljavljene serialke, kot sta podcasta za Resident Advisor in XLR8R, ter izdaje DJ-Kicks založbe Studio !K7. Leto 2003 je nato prineslo ustanovitev lastne založbe, poimenovane Border Community, kjer sta poleg Holdna največ izdaj doprinesla Nathan Fake in Luke Abbott.
Prvi dolgometražec 'The Idiots Are Winning' je izpod Holdnovih prstov prišel leta 2006 in požel precej dobre kritike. Od takrat naprej je frekventnost izdajanja lastne produkcije nekoliko upadla, letošnje leto pa je prineslo nov album, naslovljen 'The Inheritors'. Gre za nabor petnajstih komadov, ki nedvomno pričajo, da se je Holden v ustvarjalnem smislu od svojih pretežno trancerskih začetkov pa do danes konkretno razvil.
'The Inheritors' je zrel in večplasten izdelek, komade pa kljub precejšnji raznolikosti prežema neko skupno razpoloženje. Sam Holden kot inspiracijo za 'The Inheritors' navaja britanski legendarni elektronski dvojec The KLF in njun prvi ambientalni album 'Chill Out' iz leta 1990. 'The Inheritors' gradi veliko na nekakšni mantrični repeticiji in tribalističnem občutju, kar mu daje pridih precejšnje prvinskosti. Holden si privošči tudi kar nekaj psihedeličnih ekskurzov, na trenutke pa glasba deluje skorajda že nekako sakralno, vendar se mu k sreči uspe ogniti kakšni pretirani patetičnosti. Drugi komad po vrsti 'A Circle Inside A Circle' dejansko vsebuje subtilno prisotno cerkveno petje, katerega fragmenti se nato pojavijo še v 'Delabole' in 'Circle of Fifths'.
Nekateri komadi na albumu 'The Inheritors' precej presenetijo s svojo izvirnostjo. Medtem ko je na primer 'Renata' eden izmed bolj poslušljivih in klubsko naravnanih, pa gre 'Seven Stars' že kar v smeri nekakšnega precej zagamanega krautrockerskega izdelka. 'The Caterpillar's Intervention' pa se iz zmagoslavne koračnice prelevi v jazzovsko navdahnjeno raziskovanje. Vse skupaj pa je vselej ozaljšano z dronersko technoidnim naborom zvokovja, ki poganja celotno ploščo in ji kljub že prej omenjeni raznolikosti komadov daje zaokroženost in iz nje zares naredi album ... Album, ki je z vsakim vnovičnim poslušanjem slišati drugače.
Dodaj komentar
Komentiraj