MUR: HEARTWORN
Samozaložba/Fragile Branch Recordings, 2016
Mur je solo projekt Camerona Satherja, ameriškega glasbenika, ki združuje eklektičnost kaskadskega black metala s folkovskimi, akustičnimi specifikami. Po lani izdanem prvencu Athabasca je Sather letos izdal svoj drugi album z imenom Heartworn, ki se mu posvečamo tokrat. O kaskadskem black metalu smo na naših povedali valovih že mariskaj, bolj poglobljeno pa nam ga je predstavil Luka Bevk v eni izmed edicij oddaje DJ Grafiti. Ideologija in etika sta tu ključnega pomena. Razne zasedbe predstavnice kaskadskega black metala se jasno izražajo v zvezi s spektrom problematik od poglobljene duhovnosti in ekološke ozaveščenosti do politične angažiranosti.Ttokrat obravnavani solo projekt Mur z novim albumom tu ni nobena izjema.
Album Heartworn tematsko zajema surovost narave, selitve živali ter floro in favno pokrajin. Poglobljeni duhovnosti obravnave je veliko pripomogla tudi lokacija samega snemanja albuma - na podeželju nekje v Minnesoti, kjer je Sather zajemal tudi šume okolja. Čeprav so komadi zelo glasbeno raznoliki in lahko stojijo sami zase, album Heartworn deluje kot povezana celota prav skozi razne okoljske zvočnosti in atmosferična slojenja. Okleščeni akustični deli pogosto zvenijo s pdridihom ameriške folk glasbe ali americane, kot je to očitno v komadu Cold Mountain. Na albumu prihaja tudi do preboja black metalskega udrihanja čez trenutek akustične površinskosti. Taka dinamika poskrbi za še bolj napeto rdečo nit celotnega albuma. Prvine drona in dooma so več kot očitne že v uvodnem komadu Hollow Bones In The Millstone, prav tako se v komadu Wyeth Stone gradi epsko plastenje različnih kitarskih vzorcev black metala.
V osmih komadih nam Sather raznolikost svojega izraza reprezentira tudi skozi raznolike vokalne podvige. Od visokih krikov, nižjih umazanih ječanj, do čistih melodij ob spremljavi akustične kitare. Neofolkovske strukture se v odmevu gradijo skozi komad Limbless Frozen Monarch, v katerem se najbolje sliši širina njegovih registrov. Zvokovno album Heartworn deluje na momente mogočno, spet drugič pa temeljno minimalistično. Moč pridobiva denimo ob dodanem podnu nizkih frekvenc v komadu Wheel Of Ashen Limbs, na spet drugačen način pa surovost zvoka in njegovo raztrganost predstavlja s komadom Snake On The Lake. Bogat zvočni spekter je tako prisoten skozi celoten album in poskrbi z pristnost in idejno jakost.
Napram prvencu je album Heartworn daljši, bolj dodelan, zvočno ter idejno bolj bogat in raznolik. Cameron Sather je s svojim projektom izdal še eno odlično ploščo, ki se po obrobju in združuje različne žanre.
Dodaj komentar
Komentiraj