Kultura sramu o kulturi strahu in propad duha koristnosti
Na Fakulteti za družbene vede danes poteka celodnevno prireditev PROTI KULTURI STRAHU, ciklus predavanj, delavnic, družabnih dogodkov in glasbenih nastopov. Sprašujejo se, kako je migrantski vstop v skupni svet dojemanja pripeljal do nelagodja ter kakšen odziv je ta doživel v intelektualnem diskurzu in medijskem sprejemu. Govori Andreja Vezovnik, ena izmed nastopajočih:
Prisluhnimo podrobneje o poteku dogodka:
Pomembno vlogo so v celotni zgodbi odigrali mediji. Govor o beguncih producirajo in določajo mediji, sprejem ali zavrnitev v javnosti poteka po predlogah, ki jih določajo nadebudni novinarji.
Kaj je percipirano kot koristno v nekoristnem in zakaj je koristno pogosto nekoristno? Nuccio Ordine se bo v okviru promocije knjige Koristnost nekoristnega ustavil v Ljubljani.
Govori Tine Logar:
Profesor ne bo govoril le o Brunu, temveč tudi o problematiki, ki jo nagovarja njegova pred kratkim izdana knjiga v slovenščini.
Problem mišljenja o nekoristnosti kulture je za avtorja Nuccia problematika, ki se kaže v razpadu zavedanja vrednosti kritičnega mišljenega. Kar moderni človek objame kot koristno, je v krizi, kar je zavrnil tisto, kar razkrije krizo koristnega. Koristno je samo po sebi ničevno. Kar mislimo, da je dobro, najsibodi duhovno ali materialno, zapade in propade. Kaj pa nekoristno? Mnogi imajo kulturno ustvarjalnost za preživeto. Dokler seveda ne opazijo, da jo lahko posedujejo in prodajajo. A vendar jih veličina ustvarjalnosti prezira, kar pa je zanje nekoristno. Vrtiljak prezira se tako vrti v neskončnost.
Dodaj komentar
Komentiraj