Onkraj kapitalizma
Bratski radio MARŠ praznuje v tekočem tednu svojo 25. leto obstoja. Koncertnemu dogajanju se pridružuje tudi večdnevna mednarodna konferenca o participatornih medijih v participativni družbi. Konferenca se bo začela v petek zvečer, prve predstavitve in pogovori pa so stekli že dopoldne. Na telefon se nam je oglasil direktor radia MARŠ, Jure Gojič:
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Med drugim bo na konferenci izpostavljena neurejena zakonodaja oziroma kot pove Gojič:
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
V ljubljanskem SCCA se zvečer odpira razstava Tempo Tempo intermedijske umetnice Sanele Jahić. Lanskoletna nominiranka nagrade skupine OHO po besedah kustosinje razstave, Ide Hiršenfelder, obravnava mehanske sisteme z vidika antropoloških študij, družbo in posameznika v njej pa kot tehnološka orodja. Posledično tokratno inštalacijo sestavlja dvokanalni video s prizori dela v metalni industriji. Arhivsko gradivo dopolnjuje avtoričin posnetek delovnih procesov v metalski industriji. Da ne gre le za golo dokumentiranje, priča avtoričin tehnični naslon na omenjeno vsebino. Dvokanalna posnetka se napajata iz metronoma, ki s pomočjo zvočne modulacije ustvarja iskro. Zakaj prav ta omenjena iskra, nam je razložila umetnica Sanela Jahić:
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Tovrstno komponirane inštalacije, ki hkrati predstavljajo tudi kritiko kapitalistično pogojene produkcije, so še kako značilne za avtoričino dosedanjo prakso. Sanela Jahić je dobitnica tretje nagrade Art of Engineering v Berlinu, velik delež realizacije njenih projektov pa sloni prav na tehnični izvedbi. Pravi, da pri produkciji sodeluje tudi s strojnim inženirjem in posamezniki, ki so specializirani za video montažo. Vseeno je bistvenega pomena komunikacija, ki ji odpira vrata v proizvodne obrate.
Dodaj komentar
Komentiraj