Na meji
Poletna pripeka, idealen čas za odmik iz ljubljanske betonske džungle.
Kolpa. Žuborenje reke, sladoled, črički, poležavanje v senci … Skratka, idila.
Ob ležernem kopanju v enem izmed desetih urejenih kopališč na reki med Slovenijo in Hrvaško ob vročinskem valu zlahka pozabimo na to, da je bilo v soboto, 6. julija, v tej reki najdeno truplo.
Po poročilu Infokolpe je po začetku obdobja meddržavnega balkanskega koridorja leta 2015 pa do 30. junija lanskega leta, policija zabeležila preko 400 tisoč t. i. nedovoljenih prehodov meje, izvedla pa je tudi preko 33 tisoč bolj ali manj nasilnih neformalnih izročitev migrantov nazaj na Hrvaško. Večina migrantov, ki prečka hrvaško-slovensko mejo, to naredi preko Kolpe, sicer mirne reke, vodotok katere pa se v zimskih mesecih nevarno poveča. Zaradi slednjega, nepoznavanja reke in izmučenosti beguncev jih je prav v Kolpi mnogo že izgubilo življenja. Točnega števila slednjih žal nimamo. Tudi letos, ko se je število pushbackov zmanjšalo in so večino rezilne žice in ograj z meje odstranili, so bila v Kolpi odkrita že vsaj tri trupla.
V soboto, 13. julija, smo Kolpo obiskali, da bi si ogledali tretjega v ciklu decentraliziranih site specific, live art, flash mob performansov Migrantski $U$P€NZ, avtorice Danijele Zajc. Performans, ki tematizira migrantsko krizo, se je odvil ravno na Kolpi, ki je zaradi prej opisanega sistemskega nasilja postala simbol skrajne brutalnosti slovenske politike.
V naslednjih sedmih minutah prisluhnite našemu pogovoru z Danijelo Zajc in delom njene ekipe: glasbenico Majo Pahor in svetovalcem režije Jako Andrejem Vojevcem.
Nocoj ob osmi uri vabljene na jug Anhovega ob Soči, kjer se bo odvil performans Sosežigalniški $U$P€NZ.
Dodaj komentar
Komentiraj