»Nerazumevanje tega feminizma«

Audio file
Vir: Bodeča neža. Foto: spol.si

Uvod 

Vir: izvirna slika: Jure Anžiček
Audio file
11. 3. 2025 – 15.00
Reportaži s podelitev bodeže neže in ŽOŽ

Vsi, ki se nismo izgubili na poti, smo se v petek zbrali v Pionirskem teatru, kjer je performansu kolektiva FemTV – del katerega ste lahko pravkar slišale – sledila podelitev nečastne antinagrade bodeča neža. Od leta 2013 portal spol.si v sodelovanju z Rdečimi zorami vsako leto podeli nagrado avtorju ali avtorici najbolj seksistične izjave preteklega leta. Dogodek je okronal letošnji že 26. festival Rdeče zore. Nekaterim utrinkom s festivala lahko prisluhnete v petkovi oddaji Sektor Ž.

Obiskovalke smo na podelitvi izbirale med petimi finalisti oziroma njihovimi izjavami. Vsako izjavo dopolnjuje tudi obrazložitev kolektiva spol.si, ki pojasnjuje, zakaj je izjava nominirana in kako utrjuje seksizem v družbi. Poslušalke si lahko razlage preberete na spletni strani bodeca-neza.spol.si. Zdaj pa prisluhnimo izjavam finalistov.

nominirane izjave

Izmed petih finalistov je lahko zmagal le eden. Letošnji dobitnik bodeče neže je Igor Saksida, profesor na pedagoški fakulteti, ki se je o dekliškosti šole na Radiu Ars pogovarjal z voditeljico Tino Kozin. Preden se posvetimo omenjenemu gospodu, si poglejmo kontekst in namen te antinagrade, da lahko razumemo, česa ga bremeni feministična obtožnica in kaj ta sploh predstavlja.

O organiziranju kolektiva bodeče neže smo govorile z Majo Peharc iz uredništva spol.si.

Peharc

Na seksistične izjave niso imune niti ženske, ki jim seksizem sicer neposredno škodi. 

Peharc

Zdaj pa k platformam, na katerih so te izjave objavljene. Veliko nominiranih izjav je izvorno objavljenih na družbenih omrežjih, med drugim v sklopu podkastov. Poglejmo si specifičnost te vrste izjav. 

Vir: arhiv: Lea Culetto
Audio file
7. 3. 2025 – 11.05
Avdio popotovanje in pregled dogajanja na festivalu Rdeče zore 2025

Peharc

Velika večina izjav je bila objavljena na družbenih omrežjih, takoj za njimi pa so sledili splošni mediji: med drugimi je bil nominiran avtor članka na Dnevniku in odgovorni urednik Dela, medija, ki ima družbena omrežja, polna spolno stereotipnih in seksističnih vsebin.

Peharc

Več o problematičnosti medijev nam je povedala Kristina Božič, ena letošnjih prejemnic nagrade ženske o ženskah, ki jo je dan prej podelilo Mesto žensk.

Božič

Odzivi nominiranih javnih osebnosti, novinarjev in urednikov, ki platformiranje takšnih izjav omogočajo, običajno ne sledi željam in namenom, slišanim v izjavi. Letos se je na nominacijo odzval youtuber in podcaster, ki je javno objavil že slišano nominirano izjavo 44-letnika, da so punce top tam nekje pri trinajst, štirinajst, petnajst letih

Peharc

Da bi preverile njegov odziv na nagrado, smo poklicale letošnjega dobitnika bodeče neže, Igorja Saksido, profesorja na pedagoški fakulteti.

Saksida

Svoje »rahle nesramnosti ali provokativnosti«, kot se je sam izrazil v nominirani izjavi, Saksida ne problematizira. Prisluhnimo utemeljitvi kolektiva bodeče neže: 

»Saksida pravi, da je šolski sistem preveč ‘dekliški’ in da so za fante potrebne prilagoditve. S tem se pridruži razširjenemu prepričanju o ‘krizi fantov’ kot posledici ‘feminiziranega šolskega okolja’, ki naj bi bilo bolj prilagojeno ‘marljivim in ubogljivim’ dekletom, medtem ko sicer naravno pametnim in ustvarjalnim fantom, ki so zdolgočaseni, ker niso postavljeni pred ‘pravi izziv’, ne nudi ustreznih priložnosti za uspeh. Saksida torej predpostavlja, da v nasprotju s fanti dekleta v šolskem okolju niso zdolgočasena in željna izzivov. S tem jih potiska v pasivno vlogo, tako pogosto pri ženskih likih v glavnini obvezne literature v OŠ in SŠ, ki so jih večinoma oblikovali avtorji, ne avtorice.«

Kot za konec še pove Kristina Božič, je v družbi vse bolj prisotna polarizacija na dva ločena mehurčka, v katerih bodo eni tvorili – denimo seksistični diskurz v imenu svobode govora – drugi pa se bomo nad njim zgražali. Kakšnih vzvodov se v takšni družbi torej lahko poslužujemo?

Božič

 

Bujali so Laura, Metod in vajenec Jakob.

Leto izdaje
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.