After-nedelja

Oddaja
20. 5. 2019 - 16.30

RŠ 50 let: DIC ob 18:00: Literarni InDic

Redakcija za kulturo in humanistične vede Kultura Humanistika Radia Študent v sklopu 50-letnice Radia Študent organizira literarni večer, na katerem bodo nastopili njeni sedanji in nekdanji sodelavci.
Literarni inDic vas 20. maja ob 18. uri toplo vabi v Kreatorij Dijaškega doma Ivana Cankarja, koder vam bo podarjen nikoli in nikjer drugje dostopen, endemitski fiks literarnih umotvorov. Obrobno in objestno. Prekarno in podtalno. Subtilno in sublimno. Teoretsko in praktično. Skozlano kot iz goltanca osvobojen odmev sranja, s katerim nas in vas poustvarjajo biti odveč. Nežno kot nerazkazovan poljub na pravkar zdramljene veke.
Prigrizkov: ne bo.
Zapitek: bo.

 

AT Rog, Cirkusarna NaokROG ob 18:15: Ples na zračni tkanini

 

Muska:

 

Jazz Club Gajo ob 21:00: Študentski Jam Session - Veronika Kumar Quartet

* Veronika Kumar, vocal
* Nikola Matošić - doublebass
* Blaž Jurjevčič - piano
* Drago Gajo - drums

Brez vstopnine

 

Kino Šiška:

Komuna ob 20:00: CENE RESNIK FREE STELLAR TRIO ft. ROB MAZUREK

Sveža mednarodna zasedba se je prvič predstavila javnosti na festivalu Jazz Cerkno lani. Trio igra improvizirano, free jazz glasbo in se spogleduje z zvočnimi potovanji znotraj samega polja improvizirane glasbe. Njihova glasba je energična, ritmično melodična, hkrati pa se oklepa tudi podrobnih, drobljivih zvočnih spektrov, tako da jih poslušalec lahko zazna in ob poslušanju začuti zvočno potovanje onkraj pričakovanega. Na Jazz Cerknem se je triu pridružil poseben gost Rob Mazurek. Ameriški trobentač, umetnik svetovnega kova, ki triu doda poseben zvočni pečat, t. i. "stelaroid", ki pride iz njegove trobente.
Uradni after festivala Jazz Cerkno!
Saksofonist Cene Resnik spada med dejavnejše glasbenike srednje generacije, saj igra v številnih, tudi mednarodnih zasedbah, kot je denimo Cene Resnik Quartet, s katero je objavil album pri založbi Clean Feed. Na njegov slog igranja vpliva tudi budistična praksa meditacije, ki jo prakticira vrsto let. Je del mednarodno priznanega tria Watch For Dogs, Mahakaruna Kvartet, “Jaz, Drevo”, Acamar Trio itd.

Pianist Giorgio Pacorig je predstavnik furlanske italijanske kreativne glasbene scene, dejaven na različnih glasbenih področjih. Igra in snema s številnimi znanimi imeni, kot je Tristan Honzinger, in v imenitni zasedbi Pipe Dream s čelistom Hankom Robertsonom. Je tudi del kolektiva Dobba Lab.

Bobnar Marko Lasič prihaja iz Vrtojbe in je končal šolanje bobnov pri Zlatku Kaučiču. Ima zelo energičen in eksploziven pristop k igranju bobnov. Sodeluje z različnimi  glasbeniki iz Italije in Slovenije v raznolikih medžanrskih zasedbah. S svojim bratom Samom vodi kolektiv Alchemichal Playgrounds.

na dan dogodka: 12 €

Kavarna ob 22:00: IMPRONEDELJEK

V sodelovanju s priznanim pianistom in skladateljem Rokom Zalokarjem vas vabimo na redne ponedeljkove večere za vse željne prostega igranja, jamanja in deljenja oziroma iskanja glasbenih idej.
V domačem vzdušju naše kavarne navezujemo, krepimo in vedno znova obnavljamo stike s skupnostjo glasbenikov, ki delujejo pod skupnim imenovalcem improvizacije. Vsak večer bo otvorila zasedba, sestavljena za prav tisti večer, zatem pa je oder odprt za vse.

Začetna postava:

Neža Zupanc – flavta
Kaja Vajdetič – ples
Rok Zalokar – klavir
Gal Furlan – bobni

 

Kar ni muska:

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Resno moteni, komedija

Avtor: Laurent Baffie

Prevod in lektura: Živa Čebulj

Režija in izbor glasbe: Jernej Kobal

Scenograf: Damir Leventić

Kostumograf: Bojan Vister

Avtor umetniške inštalacije: Damijan Kracina

Šest popolnih neznancev, vsak s svojimi psihološkimi težavami, se nekega usodnega dne sreča v čakalnici pri svetovno znanem psihiatru, specialistu za obsesivno-kompulzivne motnje, profesorju doktorju Šternu. Zaradi neljubega spleta okoliščin in sploh višje sile doktorja Šterna ni od nikoder, čakalnica pa se neusmiljeno polni. Prav kmalu smo priča trku generacij, družbenih slojev, verovanj in svetovnih nazorov. Kot da to še ne bi bilo dovolj, se vzdušje v čakalnici še dodatno naelektri zaradi nekompatibilnih motenj pacientov, ki počasi izgubljajo potrpljenje.

Komedija Resno moteni nam kaže, kako nemočen je sodobni človek pri obračunavanju z lastnimi težavami, obsesijami in strahovi. Toda ni vse izgubljeno, saj se izkaže, da smo najmočnejši takrat, ko za trenutek pozabimo nase in se povsem posvetimo bližnjemu.

Vstopnina: Od 7 EUR dalje

 

MGL:

18:00 Tragedija iniciacije ali Nestanovitni princ

Ivan Medenica
Prevajalka Seta Knop

Ivan Medenica, najvidnejši srbski gledališki kritik in teatrolog ter od lani tudi umetniški direktor mednarodnega festivala BITEF, se v svoji zadnji knjigi, ki je izšla leta 2016 pri beograjski založbi Clio, ukvarja s protagonisti klasičnih evropskih dramskih mojstrovin. Fokus analize usmeri na njihov biografski skupni imenovalec, konkretneje biološko mladost, skozi katero lucidno interpretira in komentira njihove usodne odločitve in dejanja. Klasične junake, med katerimi so denimo Evripidov Hipolit, Shakespearov Hamlet, de Mussetov Lorenzaccio in Schillerjev Don Carlos, v nekoliko razširjeni analizi pa tudi Molièrov Alcest, bralcu približa in pojasni z vidika "tragedije iniciacije". Postavi tezo, da na tragični razplet usod naštetih princev in kraljevičev, od katerih je vselej odvisna tudi usoda skupnosti, najbolj odločilno vpliva ravno njihova temeljna bivanjska razpetost med mladostjo in zrelostjo.

Veliki oder ob 19:30: Addamsovi, komedija

mala scena ob 20:00: Taka sem kot vi, rada imam jabolka, komedija

Četudi sodi med bolj uveljavljene sodobne nemške dramatičarke, smo Theresio Walser v slovenskem gledališkem prostoru doslej poznali zgolj po njenem delu King Kongove hčerke. Hči nemškega pisatelja Martina Walserja se je rodila leta 1967 v Friedrichshafnu, sredi devetdesetih let 20. stoletja je zaključila študij igre v Bernu, leta 1997 pa debitirala kot dramatičarka. Do danes je napisala okoli 20 iger, ki jih prevajajo, igrajo in nagrajujejo v Nemčiji in širše.

Za naslov drame, ki pred nas postavi soproge treh nekdanjih diktatorjev in njihovega simultanega prevajalca Gottfrieda, naj bi si Walserjeva cinično izposodila citat nekdanjega libijskega voditelja Omarja Moamerja el Gadafija.
Igra ima obliko novinarske konference, na kateri bodo medijem najavili nastajanje filmske upodobitve življenj prisotnih žensk. Dve sta že ovdoveli, medtem ko soprogu tretje po njenih lastnih besedah sodijo na "grotesknem" nizozemskem sodišču, ker je obtožen zločinov proti človeštvu. Pred nevidnimi novinarji se postopoma odkriva globoko prepričanje vseh treh nekdanjih prvih dam, da se je negativno javno mnenje o njih izoblikovalo na podlagi nekakšnega krivičnega nesporazuma.

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Ivanov

Drama Ivanov (1887) sodi v zgodnje ustvarjalno obdobje Antona Pavloviča Čehova. Ob svojem nastanku je zmedla tako občinstvo kot kritike, navajene jasne karakterizacije likov in nedvoumnih žanrskih pravil. Čehov, v marsičem predhodnik in začetnik sodobne dramatike, je vsa pravila postavil na glavo. Komični, včasih celo groteskni elementi in liki se tudi v Ivanovu prepletajo z žalostnimi usodami, zavoženimi življenji in tragičnimi prvinami.
Čehov je na svojega osrednjega junaka in njegovo okolje gledal kot umetnik in kot zdravnik, posebej so ga zanimala področje psihiatrije in etična vprašanja. "Diagnoze", ki jih je postavil svojemu junaku, se zdijo presenetljivo današnje: izgorelost, malodušnost, naveličanost, zdolgočasenost nekoč sijajnega izobraženca, podjetnega in karizmatičnega idealista. Poleg depresije pestijo Ivanova tudi materialne težave, denar si izposoja pri oderuhih, njegovi rokohitrski uslužbenci mu parajo živce ter uničujejo imetje in ugled. Predvsem pa ga muči slaba vest zaradi bolne žene, ki ji ne more zares stati ob strani, saj je že dolgo ne ljubi več. Novo ljubezensko zvezo s hčerjo bogatih posestnikov tako že v izhodišču zaznamujejo občutki krivde pa tudi obsojanje okolice. Toda Ivanov je sam sebi najostrejši sodnik, neusmiljeno se analizira, koplje po svojih mislih in čustvih, da bi razumel, kaj se mu je zgodilo, kako se je sam prignal na rob duševnega zdravja. In vendar je tudi na robu še sposoben radikalno razrešiti svoj položaj. Zato sodi Ivanov kljub vsej svoji "neustreznosti" ali pa prav zaradi nje med magistralne like svetovne dramatike, med tiste "omahljivce", ki zaradi neprizanesljivih etičnih načel nastavljajo ogledalo tako sebi kot celotni družbi.

- - -

 

Slovenska matica ob 18:00: Svečana predstavitev Šavrink Marjana Tomšiča

Vabimo vas na svečano predstavitev ponatiska uspešnice Šavrinke Marjana Tomšiča ob njegovi skorajšnji 80. letnici.

Z avtorjem Marjanom Tomšičem se bodo pogovarjali prof. dr. Vesna Mikolič, Mitja Čander, Alferija Bržan in dr. Rožana Koštjal.

Brez vstopnine

 

Klub CD ob 18:00: Pogovor z Markusom Imhoofom

Predstavitev knjige Več kot med

Z avtorjem se bosta pogovarjala Gorazd Trušnovec, predsednik društva Urbani čebelar, ter Franc Šivic, priznani čebelar, fotograf in publicist.

V knjigi Več kot med Markus Imhoof, režiser istoimenskega dokumentarnega filma, ter novinar in avtor Claus-Peter Lieckfeld prikazujeta, kako ljudje po svetu živijo z medonosno čebelo: v idilični alpski dolini, laboratoriju, na neskončnih monokulturah – in na območjih, kjer čebele sploh niso več na voljo za opraševanje.

Knjigo Več kot med lahko po znižani, prednaročniški ceni rezervirate do vključno 20. 5. preko spletne strani društva Urbani čebelar, na razpolago pa bo tudi na samem dogodku, kjer si jo lahko priskrbite z avtorjevim podpisom!

Pogovor z renomiranim avtorjem bo sledil krajšemu nagovoru predstavnikov ljubljanske iniciative Čebelja pot.

Prosimo, da brezplačne vstopnice prevzamete v Informacijskem središču CD (ob delavnikih odprto od 11. do 13. in od 15. do 20. ure, ob sobotah od 11. do 13. ter uro pred prireditvami).

 

KOŽ ob 18:00: Življenje v nemški ekološki vasi

Predavanje

Ekovas ni navadna vas. Je vas, kjer živijo ekološko in kjer so prebivalci povezani v skupnost. Imajo ekološki vrt, skrbijo za manj odpadkov, gradijo iz naravnih materialov ... Ekologijo se vidi in skupnost, bližino ter skrb za drugega se čuti.

Življenje v ekovasi nam bo predstavila Evita Mici Jenko, ki je osem mesecev kot prostovoljka preživela v ekovasi Sieben Linden v Nemčiji.

Brez vstopnine

 

Arhitekturna galerija DESSA ob 20:00: Nazaj na vas!

Odprtje in predstavitev razstave

V ponedeljek, 20. maja, vas ob 20. uri vabimo na odprtje razstave mednarodne študentske delavnice NAZAJ NA VAS!, ki prikazuje projekt revitalizacije vasi Renshou v provinci Fujian na jugu Kitajske.

NAZAJ NA VAS!
Projekt revitalizacije vasi Renshou v provinci Fujian na jugu Kitajske
Mednarodna študentska delavnica: Renshou, provinca Fujian, Kitajska, 1. 3.–13. 3. 2018
Od kulturne revolucije dalje podeželje postaja vse bolj zapostavljeno. Življenje v vertikalnih tipologijah daleč od zemlje, dolga potovanja na pisarniško delo v središčih mest, uživanje v ugodnostih hitro rastočih, pristaniških, na pol zahodnjaških mest, postaja nov ideal mladih Kitajcev, ki se želijo oddaljiti od kmetovanja in pridelave čaja na podeželju. Kitajski primer še zdaleč ni osamljen problem. Je svetovni pojav, kjer na eni strani prihaja do prenatrpanosti urbanih območij, na drugi pa do popolnoma opustelega podeželja z ostarelim prebivalstvom. V Evropi se med mladimi trend sicer že obrača, saj podeželje ponovno postaja zanimiv prostor za življenje. Na Kitajskem pa se, ne glede na strogo politiko gibanja posameznikov, trend še ni obrnil. Obstoječa prometna infrastruktura je slaba, prav tako možnosti izobraževanja na podeželju. Trenutna kitajska politika zato podpira revitalizacijo podeželja kot prostora izginjajoče identitete, ki bi spodbujal zdravo družbo, nacionalno samooskrbo in odporno gospodarstvo.

Mednarodna študentska delavnica treh arhitekturnih fakultet – Univerze Tsinghua iz Pekinga, TU Wien in Univerze v Ljubljani – je potekala v marcu leta 2018, v provinci Fujian na jugu Kitajske. Kot vzorčni primer je bila izbrana vas Renshou – zapuščena, slikovita gorska naselbina z izjemno lego v bližini bambusovega gozda in ohranjeno kvalitetno ruralno arhitekturo. V vasi prebivajo le še ostareli vaščani na robu socialnega preživetja.

O mogočih strategijah in programih revitalizacije kitajske vasi so se spraševali študentje različnih letnikov vseh treh arhitekturnih fakultet. Medsebojne ideje ter projekte so delili na končni predstavitvi na Dunaju, junija 2018. Zdaj jih imamo priložnost videti tudi v Ljubljani.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

17:30 Pogovor z Jano Bauer in Evaldom Flisarjem (literarni dogodek)

Jana Bauer in Evald Flisar sta vsestranska ustvarjalca in urednika, ki se s svojo pisateljsko domišljijo odpeljeta tudi v druga svetova. Spregovorila bosta o pisanju literature za odrasle in za otroke, o uredniškem delu v založbi in najstarejši slovenski reviji za literaturo in kulturo ter o svojih dogodivščinah izven meja Slovenije. Jana Bauer bo predstavila svojo uspešnico, Groznovilco in divjo zimo, ki je pravkar izšla v poljskem jeziku. Evald Flisar pa bo povedal, zakaj je vredno zaupati svojim sanjam. O knjigi Poglej skozi okno in drugih delih se bo z avtorjema pogovarjala Marlena Gruda. Pogovor je del programa študentske ekskurzije v okviru raziskovalnega projekta slovenistov iz Krakova.

19:00 Gorica je naša – Primož Sturman (pogovor o knjigi)

Gorica je naša, zbirka kratkih zgodb tržaškega ustvarjalca Primoža Sturmana, je leta 2018 izšla pri mariborski založbi Litera in doživela precejšen odmev. Knjiga je bila nominirana za nagrado za najboljši prvenec na 34. SKS, naslovna zgodba pa je našla mesto v antološki številki mariborske revije Dialogi, v katero je urednica Petra Kolmančič zbrala najraprezentativnejše avtorje slovenske kratke proze, rojene po letu 1980. Skupni imenovalec avtorjevih kratkih zgodb so meje. Delo in ustvarjalca predstavlja Katarina Gomboc, mag. prof. slovenščine in ruščine.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: Ni predstav

 

Kinodvor:

16:45 Stan in Olio (Stan & Ollie), Jon S. Baird / Velika Britanija, Kanada, ZDA / 2018 / 97'

Izjemna John C. Reilly in Steve Coogan nas popeljeta na poslednjo turnejo legendarnih Stana in Olia ter pokažeta, kaj pomeni pravo prijateljstvo.

18:45 Zgodovina ljubezni, Sonja Prosenc / Slovenija, Italija, Norveška / 2018 / 105'

Čuten, poetičen in vizualno razkošen film Sonje Prosenc, ki je navdušila že s prvencem Drevo, je svetovno premiero doživel v Karlovih Varih in si prislužil posebno omembo tamkajšnje žirije.

21:00 Dogman, Matteo Garrone / Italija, Francija / 2018 / 103'

Matteo Garrone (Gomorra, Resničnost) je iz brutalnega dogodka, ki je v osemdesetih letih polnil strani italijanskih črnih kronik, ustvaril mračen, a tudi nežnosti in humorja poln »urbani vestern« o divji zveri, ki se skriva v vseh nas. Nagrada za najboljšega igralca v Cannesu.

Mala dvorana:

18:00 Stoletje sanj, Ven Jemeršić / Slovenija / 2019 / 86'

Stoletje sanj je celovečerni dokumentarec o slovenskem izumitelju Petru Florjančiču, ki je pred kratkim praznoval sto let. V njem Peter z lastnimi besedami opisuje življenje, ki je – tako pravi sam – napeto kot Hitchcockovi filmi.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness