12. 11. 2013 – 16.30

Bistvo torka

Metelkova mesto:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Na tokratni veganski večerji vam bodo z odličnimi uporniško-kulinaričnimi specialitetami postregli 1.3.1.2. crew. Zbirali bomo prostovoljne prispevke za plačilo kazni, s katerimi smo bili navijači po zaslugi novega navijaškega zakona „nagrajeni“ za suport svojim lokalnim ekipam.

 

Channel Zero ob 20:00: Dirty Skunks: DISGORGE (ZDA), INTERNAL BLEEDING (ZDA), BEHEADED (Mt), MORTHEM (A) - 12. 11. bodo Slovenijo obiskali predstavniki predvsem ameriškega brutalnega death metala, ki so si predvsem v devetdesetih in v začetku 21. stoletja utrdili položaj z izjemno heavy glasbo, nagravžnimi besedili in ...

 

Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "Onkraj škatle", avtorica: BluZzZa glasba: JaZz

 

Klub Gromka:

20:00 LUD Literatura: »Na robu slike« – večer proze

Svoja leposlovna besedila bodo brali: Neda R. Bric (kratka zgodba iz rokopisa V njenem imenu), Robert Titan Felix (izsek iz nastajajočega romana Volosova čreda), Gabriela Babnik (novela iz knjige Nočne pokrajine, ki izide spomladi pri MK); povezuje Petra Koršič.

22:00 KUD Lema predstavlja: Zdenko Franjić, Aleksander Cepuš, Matej Krajnc

Roker, freak Zdenko Franjić, Lutajući DJ Zdena, član benda Babilonci, nekdanji pevec skupine Loši dečki je pesnik, glasbenik in založnik, legenda mesta Zagreb. Ukvarja se z najrazličnejšimi področji alternativne kulture. Njegova založba Slušaj najglasnije! je ena izmed temeljnih neodvisnih glasbenih založb na Hrvaškem in prva neodvisna zasebna založba na področju nekdanje Jugoslavije, pri kateri svoja dela izdajajo tako domači kakor tuji posamezniki ali zasedbe. Njegov knjižni založniški odsek, Bratstvo duša se ukvarja z izdajanjem poezije z rokerskim ali splošnoalternativnim pridihom. Franjić pod svoje založniško okrilje največkrat vzame kakovostne, a v širšem medijskem prostoru nerazumljene umetnike, večkrat pa se nato zgodi preobrat; da njegovi varovanci pozneje postanejo velika domača ali mednarodna imena (denimo Majke, Overflow, Bambi Molesters, Satan Panonski, Goribor, Damir Avdić, The Humpers …). Pri založbi snemajo tudi nekateri slovenski kantavtorji in alternativni pesniki in glasbeniki, mdr. Aleksander Cepuš, Dani Bedrač, Nuša Ilovar, Lokalne pizde, idr. V slovenščini je leta 2012 pri KUD-u Lema v prevodu Mateja Krajnca izšel prvi izbor Franjićeve poezije (Ponosna žival).

Zdenko je bil prvi, ki je v 20 letih samostojno založil več ko 300 albumov ... Zdenko je bil prvi, ki je objavil kompilacijski DVD z 260 izvajalci in 50 urami glasbe ... Zdenko je bil prvi,. ki je leta 1987 rekel Bombardiranje New Yorka in zložil legendarno kompilacije ... Izdaje Zdenkove založniške hiše Slušaj najglasnije! redno predvaja in recenzira ameriška univerza Stanford ...

Aleksander Cepuš je plodovit umetnik, tako na glasbeni kot na literarni sceni. Z nizom pretežno avtobiografskih knjig zadnja tri leta piše svojo zgodbo bodisi v krajših bodisi skoraj romanesknih oblikah (tako fragmentarno kot sistematično), vsekakor pa z budmim očesom za podrobnosti. Hkrati s tem pa piše tudi nekakšno svojstveno zgodbo o pop-rock sceni v devetdesetih in naprej, saj je med drugim sodeloval z dvema pomembnima zasedbama Don Mentony Blues Band in Requiem, solistično pa je posnel vrsto plošč, ki so jih vrteli tudi na tujem, med drugim na ameriških skupnostnih radijskih postajah ... Cepuš v pričujočem delu nekako strne svojo glasbeno kariero; medtem ko je v nekaterih prejšnjih knjigah bolj na široko pisal o svoji izkušnji igranja na tujem, je tokratna izkušnja zgolj delček celote v neki karieri, ki je izjemno plodna in zagotovo še ni rekla zadnje besede.

Matej Krajnc piše o poplavah na Celjskem leta 1990.

 

Glasba Izven:

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: odprtje razstave: Ignac Meden

Razstava bo odprta do 1. decembra 2013 Akad. slikar Ignac Meden se predstavlja s sedmimi slikami/objekti, izborom iz širokega opusa zadnjega desetletja in pol.

Starejši deli nas usmerjata in vpeljujeta v njegovo dojemanje prostora/slike, ki se fokusira in razgrinja v razmisleko materialnosti slike, o njeni realni, telesni tridimenzionalnosti v soočenju z neizbežno prostorsko iluzijo slikovnega polja. Da gre za konsekventno slikarstvo se potem izkazuje v osrednji vlogi barve, njene trojne vizualne oziroma fizikalno-optične pojavnosti: kot neposredne čutne lastnosti snovi, kot zrcalne podobe in v njenem od-sevanju kot zadnji, do konca izčiščeni kvaliteti.

Da gre za konsekventno slikarstvo se potem izkazuje v osrednji vlogi barve, njene trojne vizualne oziroma fizikalno-optične pojavnosti: kot neposredne čutne lastnosti snovi, kot zrcalne podobe in v njenem od-sevanju kot zadnji, do konca izčiščeni kvaliteti.

Dramaturgija prvinske "slike" mora nastati iz prostorsko-vizualnih dejstev samih, iz tega, kar in kot so. Drugače jih prilagodimo višjemu, celoti. Iz dejanskosti, kjer prvine zares so in se pred-stavljajo, se premestimo v igrano dejanskost, kjer so prvine predvsem zato, da izpostavljajo nekaj izven sebe, da pripovedujejo, so sredstvo. Če gledamo iz tega drugega kroga na prvega, potem zanj rečemo: saj se nič ne dogaja. Na način, ki je drugemu krogu lasten, se v prvem zares ne dogaja nič. Saj se tudi ne more in ne sme. Prav to izginotje posredovanja, služnosti, nič pripovedi, še izbris mesta, kjer bi se vse to lahko zgodilo, je oder pravega dogodka. Suspenz združi, ničesar ni med predstavljenim in nami. Ničesar, kar ne bi bilo v dialogu samem.

 

Španski Borci ob 20:00: Bufuka rocks

Dobrodelni koncert humanitarno-mdicinske odprave Bufuka 2014.

Drugi koncert, ki ga z odpravo Bufuka 2014 organiziramo, je po našem prvem dobrodelnem dogodku takoj naslednja najboljša stvar, ki se nam/vam bo zgodila.

In kakšna vrsta glasbe nas bo združila tokrat? Seveda - ROCK! Ker rock premaga vse meje, tako afriške, kot denarne ... V tem duhu so se vsi nastopajoči odpovedali svojemu honorarju, prav tako pa nam je uprava Španskih borcev velikodušno odstopila dvorano. Celoten izkupiček večera bo torej namenjen izključno financiranju naše trimesečne odprave.

Na odru se ne bosta zvrstila le dva ali trije bendi, vendar kar pet odličnih slovenskih izvajalcev! To so:

- DanD,

- Billysi,

- Tide,

- Katja Koren (Žan Krajnc kitara) in

- Soul Funked Up.

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 20:00: Remember Shakti

40-letnica skupine Shakti

John McLaughlin, kitara;

Zakir Hussain, tabla;

Shankar Mahadevan, glas;

U Shrinivas, mandolina;

V Selvaganesh, gatam

Kitarist John McLaughlin, ki s svojo genialnostjo že desetletja soustvarja zgodovino jazza, je v sedemdesetih letih popolnoma prevzet od indijske glasbe ustanovil legendarno skupino Shakti. Od 1975 do 1977 je zasedba posnela tri albume, ki v glasbenih prvinah izžarevajo pomen besede shakti – inteligenco, lepoto, moč.

Leta 1997 sta John McLaughlin in virtuoz na tabli Zakir Hussain ponovno zbrala skupino, v katero sta povabila nekaj mlajših indijskih glasbenikov. V tej, številčnejši postavi so kot uvod v turnejo posneli ploščo Remember Shakti, ki vsebuje vse, kar je proslavilo prvotni projekt in ga naredilo čarobnega.

 

Teater, razstave, predavanja....:

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Seks in ljubosumnost, za izven

SUPER USPEŠNICA znanega režiserja Jaše Jamnik, ki nas ni še nikoli razočaral!

Igrajo:

Bernard Marcellin, poslovnež..........Srečko Kermavner

Jacqueline Marcellin, Bernardova žena..........Katarina Batagelj Glavan

Marie-Louise, njuna služkinja...........Silvija Jovanović

Robert Regnier, Jacquelinin ljubimec..........Boris Car

Barbara, dekle na poziv..........Katarina Lukšič

Juliette Regnier, Robertova žena.........Mirjam Sedmak

Bernard odkrije, da ga žena vara. Z zvijačo organizira sestanek na štiri oči z njenim ljubimcem Robertom in ga postavi pred kruto dilemo: ali ljubimec za revanšo da na voljo svojo ženo ali pa ga bo Bernard ubil. Robert izbere prvo možnost. S figo v žepu. Na večerjo, po kateri naj bi se stvari uredile, pripelje plačano dekle, ki se pretvarja, da je njegova žena. Stvari se razvijajo v pravo smer, dokler se nenadoma ne pojavi Robertova prava žena …

 

Plesni teater Ljubljana ob 20:00: Korak v dvoje po Pii in Pinu

Avtorja in koreografa Gregor Luštek in Rosana Hribar > Koprodukcija Anton Podbevšek Teater in Flota, Ljubljana

Plesna predstava Korak v dvoje po Pii in Pinu se plesnega in življenjskega izročila enega največjih slovenskih plesnih parov vseh časov dotika prek njune največje ljubezni – plesa. Edina svoboda za Pio in Pina je bila namreč plesati; njun prostor je bil ves čas svet; plesanje pa nenehno potovanje, v loku razpeto med utesnjenostjo plesnih dvoran in neskončne črte obzorja, kjer se morje stika z nebom. Njuna druga ljubezen je bilo jadranje; kot prispodoba borbe življenja, pri kateri si odvisen od naravnih elementov, vetra in morja.

Ustvarjalci in izvajalci: Jette Ostan Vejrup, Boris Ostan, Urška Vidmar, Lucas Jerkander, Rosana Hribar, Gregor Luštek, Urša Rupnik, Kaja Janjić, Jana Menger, Ana Pandur

 

Gledališče Glej ob 20:00: Kabare Kurac: Ropotarnica

Zavračamo odraslost, ki zavrača igrivost! Kabare Kurac #3: Ropotarnica postrga pravljičnost iz zaprašenih kotov in ji vdahne novo življenje.

Režija: Simon Belak

Nastopajo: Tina Vrbnjak, Lara Vouk

Pesmi: Sara Kern

Produkcija: Gledališče Glej, Tribuna

Bolj kot se oddaljuje, bolj postaja otroštvo nedosegljiv, nemogoč ideal zavit v tančico nostalgije. Spomniti se je podoživeti; ampak kako iztrgati ta doživljaj preteklosti in grenkobo nad izgubljenim zamenjati s slastjo nad svetom okoli nas? Kuhinja lahko še vedno postane vesoljska ladja, trampolini so še vedno zabavni in svet se šibi od zgodb. Zavračamo odraslost, ki zavrača igrivost! Kabare Kurac #3: Ropotarnica postrga pravljičnost iz zaprašenih kotov in ji vdahne novo življenje.

 

MSUM ob 17:00: Neven Korda, Teža Jabolka

Neven Korda, Teža Jabolka, Produkcija Zavod Zank, Koproducent Mg + MSUM,podpornik Ministrstvo za kulturo RS. Ogled družbenokritične instalacije 12.-20.november 2013 od 10h-18h, +MSUM, ;aistrova 3, 1000 Ljubljana

Neven Korda: Teža jabolka

Družbenokritična instalacija

Vabimo vas na ogled instalacije Teža jabolka umetnika Nevena Korde. Instalacija bo na ogled od torka, 12. 11. 2013, naprej v seminarju Muzeja sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM).

TEŽA JABOLKA je konceptualno delo družbenokritične avtopoetike v video tehniki na polju zajemanja informacij, njihove obdelave in zgodovinjenja. Video, tehnika zlivanja različnih tehnik, je bil postopek, v katerem se iz pretežno že oblikovanih, samim sebi zadostnih struktur, končnih oblik in pomenov, z razbijanjem, razstavljanjem in gnetenjem ustvari nova celota. Sodobni video nove celote ustvarja s povezovanjem, zabrisovanjem, praznjenjem.

Z UMETNOSTJO NAD KULTURO!

Umetnost je delo, ki ga proizvede umetnik. Umetnost, ki ne bi odpirala, ki ne bi širila polja svobode, pravzaprav ne bi imela smisla. Umetnost pa ničesar ne more odpirati, ne da bi se popolnoma zaprla vase. Družbenokritična umetnost, tako s strani avtorjev in aktivistov kakor teoretikov, pa obsceno soustvarja oz. emancipira svetovno gospostvo.

 

Galerija Equrna ob 19:00: Otvoritev razstave OCENA GLOBINE, Mitja Ficko in Mark Matthes

Spoznala sva se leta 2009 v Leipzigu.

Za Marka Matthesa so temeljnega pomena pojavi informacijske prenasičenosti in razslojevanje mestnih prostorskih oblik. Okvirje in ozadja za slike sestavljajo najdeni predmeti, ki skozi uporabo in čas v sebi nosijo zapise zgodovine. Na eni strani reciklaža starih materialov in na drugi naslikana urbana formalnost, skupaj tvorita multiperspektivni slikovni prostor.

Slike Mitje Ficka so potemtakem njegov kontrapol. Na slikah prevladujejo motivi iz narave , ki kot kulise tvorijo razpoloženjska stanja alegoričnih, magičnih prizorov.

Če Mark materijo spreminja, razblinja, ji odvzema težo, Mitja prizemljuje to, kar živi v prispodobah in simbolih.

Razstava je poskus sobivanja in dojemanja različnosti v podobnem, in obratno.

Skupni naslov OCENA GLOBINE nakazuje na možnosti smeri branja slike. Fizična, materialna, psihološka ali simbolna globina so iztočnice poti? Gotovo je, da nakazujejo na trenutno njuno stanje - stanje slike, ki pravi: "Zdaj sva tu, kje bova jutri ali čez leto dni, pa ne veva".

 

Galerija Kapelica ob 20:00: Solar Displacement (Sončni premik) - Produkcijski aparat in biologija posameznika

Ambicije globaliziranega neoliberalnega sveta težijo k razmerjem, v kateri so pripadniki družbe podrejeni tehnološkem aparatu, ki nikoli ne počiva.

Transkoninentalne korporacije, svetovna borza in mobilnost so skrajne oblike, ki kličejo po od biološkega časa neodvisni vsiljeni dejavnosti, a subtilnemu pritisku po uspešnosti in "življenju s polnimi pljuči" ne uide nihče. Kje so skrajne meje družbeno pogojenega raztegovanja in gnetenja biološkega ritma, izven katerih se zoe človeškega telesa upre biosu in prične razjedati samega sebe?

Skozi projekt Solar Displacement smo priča deliberaciji med suboptimalnim, obsoletnim telesom in emancipacijo od njega, ki jo omogočajo alkohol, farmacevtska sredstva, zelišča ali fototerapija. Udeleženci preko aplikacije na mobilnem telefonu svojemu dnevnemu ritmu izpostavijo podgano, ki živi v galeriji. Podgana se na vsiljeni ritem odziva s spremenjeno aktivnostjo in samozdravljenjem. Udeležence tako pozovemo, da preko bioindikatorja z distance opazujejo svoje fiziološko telo in jih obenem nagovorimo, da sprejmejo odgovornost zanj in za podganino počutje.

Za več informacij o tem, kako lahko sodelujete v projektu, pišite na @email

Sodelavci: Gašper Derganc (programiranje), Slavko Glamočanin (programiranje), Miha Turšič (oblikovanje)

Zahvala: za posojo živali hvala Nejcu Novaku (Male živali, Košnica pri Celju)

 

Modrijanova knjigarna ob 18:00: Glasovi Brazilije

Pogovorni večer o sodobni brazilski književnosti, o meji med fikcijo in avtobiografijo ter o knjigi Večni sin. Gostje: Katja Zakrajšek, prof. dr. Jasmina Markič in Blažka Müller Pograjc.

Če še pred kratkim niste znali našteti vsaj dveh uspešnih sodobnih brazilskih pisateljev, je zdaj najbrž drugače. Koliko je k temu prispevalo dejstvo, da je bila Brazilija častna gostja letošnjega frankfurtskega knjižnega sejma, ne vemo, zagotovo pa sta pomagala dva sveža prevoda, ki sta letos izšla pri Modrijanu, prvi aprila in drugi avgusta.

Brazilski dvojček Carvalho/Tezza, ki sta izšla s finančno podporo Oddelka za kulturo Ministrstva za zunanje zadeve Federativne republike Brazilije s posredovanjem Veleposlaništva Federativne republike Brazilije v Ljubljani ter poimenovana Glasovi Brazilije, je odlično izbran prevodni projekt, ki sodobno brazilsko romanopisje osvetli v najboljši luči. In kaj je značilno za sodobno brazilsko književnost? "Za njene pisce velja," so uvodoma v niz oddaj o brazilski prozi zapisali pri Radiu Študent (oktober 2007), "da se odlikujejo po edini skupni karakteristiki, in to je, da so vsi individualni, samosvoji ter enkratni. Ne moremo govoriti o nekem obstoječem literarnem toku, ki bi prevladoval, čeprav so si lahko stili nekaterih piscev podobni. Morda bi lahko rekli, čeprav s tem znova zapademo v posploševanje, da večina sodobnih brazilskih romanov obravnava krizo identitete, eksistencialno in duhovno krizo posameznika, problem sprejemanja in izolacije pred drugim ter drugimi. Meje med resničnim in fantastičnim so zabrisane, prav tako meje med notranjim, intimnim svetom posameznika in zunanjim svetom."

V tem duhu se tudi Tezzov Večni sin nenehoma giblje po težavni meji med fikcijo in avtobiografijo. Gre za pripoved o osebni izkušnji avtorja, ki postane oče otroka z Downovim sindromom. Tezzi se je uspelo izogniti sentimentalizmu in politično korektnemu pridiganju ter ustvariti roman, s katerim je pobral praktično vse literarne nagrade v Braziliji, vključno z najpomembnejšo med njimi, nagrado Jabuti.

Vabimo vas na pogovorni večer o sodobni brazilski literaturi, o enem najvidnejših sodobnih brazilskih pisateljev Cristóvãu Tezzi in o njegovem romanu Večni sin. Naše gostje bodo prof. dr. Jasmina Markič, poznavalka sodobne brazilske književnosti, ki je del svoje mladosti preživela v Riu de Janeiru, Katja Zakrajšek, prevajalka romana, dobitnica priznanja za najboljšo mlado prevajalko leta 2008, in Blažka Müller Pograjc, televizijska voditeljica, prevajalka in lektorica za portugalski jezik, ki bo vodila pogovor.

Preden se razidemo, pa se bo prilegel še brazilski kulinarični posladek.

 

Trubarjeva hiša literatureob ob 19:00: Večer intermedijskih umetnosti: Predstavitev strokovne komisije za intermedijske umetnosti MOL: Strokovna komisija v sestavi: Miha Colner, Vuk Ćosić in Peter Purg bo javnosti predstavila način dela pri vrednotenju vlog prispelih na Javni razpis za izbor kulturnih projektov kot tudi njihov pogled in mnenja o intermedijski umetnosti.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

17:30 KINO-INTEGRAL: Mladi in drzni

19:00 POSVEČENO: ZAFRANOVIĆ: Kronika nekega zločina (Kronika jednog zločina), 1973

21:15 RETRO: MLADI IN DRZNI: Punce (Les années lycée: Petites), 1997

 

Kinodvor:

17:00 PANORAMA: V razcvetu (Grdzeli nateli dgeebi), 2013

19:00 PERSPEKTIVE: Obramba in zaščita (Obrana i zaštita), 2013

21:15 FOKUS: AVSTRIJA: Vojakinja Jeannette (Soldate Jeannette), 2013

 

Cankarjev dom:

Kosovelova dvorana:

17:00 PANORAMA: Leviatan (Leviathan), 2012

19:00 PANORAMA: Ugrabitev (Kapringen), 2012

21:15 PANORAMA: Borgman (Borgman), 2013

Linhartova dvorana:

17:15 KRALJI IN KRALJICE: Jaz bi tudi (Ja tože hoču), 2012

19:15 PREDPREMIERE: Epizoda v življenju zbiralca železa (Epizoda u životu berača željeza), 2013

21:15 KRALJI IN KRALJICE: Neznanec z jezera (L'Inconnu du lac), 2013

 

Kino Šiška:

17:00 PERSPEKTIVE: Zadnji Elvis (El ultimo Elvis), 2012

18:45 PREDPREMIERE: Veliki mojster (Yi dai zong shi), 2013

21:15 EKSTRAVAGANCA: Tovarišica Kim leti v nebo (Comrade Kim Goes Flying), 2013

 

Kino Komuna:

17:15 PREDPREMIERE: Philomena (Philomena), 2013

19:15 PREDPREMIERE: Priseljenka (The Immigrant), 2013

21:30 PANORAMA: Sneguljčica (Blancanieves), 2012

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.