brb

Oddaja
11. 5. 2021 - 14.54

Filofaks ob 17:00: Razumevanje (ne)enakosti spolov skozi študentsko perspektivo

Ko o tematiki spola razpravljamo v akademskem okolju, vsekakor velja prisluhniti njegovi večinski populaciji – študentkam in študentom. Z vidikom spola na raznolikih področjih se ukvarjamo v nalogah, raziskavah in projektih na vseh stopnjah študija in oddelkih Filozofske fakultete ter s tem pomembno prispevamo k razumevanju in razvoju diskurza o enakosti spolov. Zato na študentskem dogodku, ki bo potekal na platformi Zoom, besedo prepuščamo štirim študentkam, ki bodo predstavile svoje projekte, raziskave in izkušnje. Prisrčno vabljeni k poslušanju predstavitev in sodelovanju v diskusiji.

Govorke in tematike:

- Laura Barovič Božjak (Oddelek za azijske študije in Oddelek za anglistiko in amerikanistiko): Nadlegovanje mater na delovnem mestu (matahara) v sodobni japonski družbi;

- Mojca Suhovršnik (Oddelek za sociologijo in Oddelek za pedagogiko in andragogiko): Vpliv pandemije covida-19 na življenja žensk: intimnopartnersko nasilje in nasilje v družini, skrbstveno delo ter reproduktivne pravice;

- Tina Bizjak (Oddelek za sociologijo): Konstrukt spola in delitve spolnih vlog skozi prizmo organizacije javnih stranišč ali zakaj potrebujemo spolno nevtralna stranišča?;

- Sara Rihtaršič (Oddelek za pedagogiko in andragogiko in Oddelek za sociologijo): Zagate, izzivi in lepote poučevanja srednješolcev o (ne)enakosti spolov.

Dogodek organizirajo študentke Zala Julija Kavčič, Neža Jagodic, Katja Černe in Mojca Suhovršnik, ki so kot študentske predstavnice vključene v 2. delovno skupino Načrta enakosti spolov (delovna skupina Spol v študijskem procesu), v okviru katerega se odvijajo tudi Dnevi enakosti spolov FF. Dogodek organizirajo v sodelovanju in s podporo prof. dr. Milice Antić Gaber in izr. prof. dr. Barbare Pihler Ciglič.

Vabljeni na Zoom.

 

MKL ob 18:00: MGL v MKL: med odrom in literaturo

Pogovor s Tjašo Železnik in Lotosom Vincencom Šparovcem

Gledališča so z dvema krajšima prekinitvama zaprta več kot leto dni. Pandemija koronavirusne bolezni je usodno zarezala v uprizoritvene umetnosti. V tem času se je gledališka ponudba preselila na splet, vendar ima živa in ne zgolj digitalno posredovana umetnost za skupnost neprecenljiv pomen, zato si vsi želimo, da bi kljub epidemiji hitreje in varno odprli kulturne ustanove in prizorišča za vse.

Tjaša Železnik in Lotos Vincenc Šparovec, dramska igralca Mestnega gledališča ljubljanskega, bosta v tokratnem pogovoru MGL v MKL razmišljala o tem, kako sta se sama soočala z zaprtim gledališčem in praznim avditorijem, kaj korona kriza pomeni za njuno igralsko kondicijo ter kakšne so že in še bodo posledice korona krize na področju gledališča.

Pogovor bo vodil Tomaž Lapajne Dekleva. Lahko si ga boste ogledali prek spleta na družbenih kanalih MKL in MGL.

Brez vstopnine

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: Draga Potočnjak: VSI JUNAKI ZBRANI

Režija: Branko Potočan

Posnetek spletnega prenosa

V predstavi srečamo skupino otrok med pripravami na kviz Vsi junaki zbrani. Med dvanajstletniki se znajde tudi desetletni France izjemnih intelektualnih in socialnih sposobnosti, ki pa se po telesni spretnosti ne more meriti s starejšimi vrstniki. Prav ta pa je med odraščajočimi dečki še kako pomembna ...

V dogajanje se vpletejo tudi Francetove sanje, v katerih njegovi starejši tovariši zaživijo kot slovenski pravljični liki: Peter Klepec, Martin Krpan, Mojca Pokrajculja, Miklova Zala in Krištof Lambergar, četudi se v svojih vsakdanjih življenjih kot Peter, Martin, Zala … vedejo precej nejunaško.

Igrajo: Blaž Šef, Sara Gorše k. g., Boris Kos, Katarina Stegnar, Primož Bezjak, Vito Weis, Daša Doberšek, Stane Tomazin, Draga Potočnjak

Posnetek spletnega prenosa predstave, ki smo jo posneli s tremi visokoločljivostnimi kamerami, bo dostopen preko spletnega mesta Tretji oder.

Vstopnina: 6 EUR

 

Spletni koncert iz Gallusove dvorane ob 20:00: Gombač / Raon

solo / duo / solo

Boštjan Gombač, altovski in basovski klarinet, fujaro + shruti box, piščali, krilni rog, žepna trobenta, klavir, žvižg;

Eduardo Raon, harfa, živa elektronika
Tokratni solo /duo / solo koncert bo veliko več kot umetnost dveh glasbenikov na dveh inštrumentih. To bi bilo preprosto nemogoče ob imenu Boštjan Gombač, ki je tokrat številnim pihalom dodal še klavir. In čeprav bosta mojstra prvič nastopila skupaj, ideja ni povsem nova, vstopila pa je v realnost na podlagi Gombačevega predloga, da bi z Raonom igral na Jazz festivalu Ljubljana. Morda tudi to postane realnost, a pred tem bosta oba igrala tudi kot solista. In čaka nas presenetljiva glasbena izkušnja, ki bi ji kakšen kulinarični recenzent dal oceno "s kruhom pomazano".
Ekskluzivni koncert si lahko ogledate brezplačno v spletnem prenosu na YouTube kanalu in Facebook strani Cankarjevega doma.

 

Kamizdat Rentgen TV ob 20:00: dvidevat x Nulla

Vrnitev navdiha znotraj štiri sten: novi sveženj klubske elektronike na dvojni digitalni izdaji domačih producentk

V novi epizodi telematskega programa Kamizdat Rentgen TV bomo preko novega Bandcampa streama pozornost posvetili dvema elektronskima producentkama in izurjenima DJkama, dvidevat in Nulli. Na isti dan bomo pri naši založbi izdali njuno dvojno digitalno izdajo z naslovom 068/078-1.

Dvidevat in Nulla sta mlajši elektronski producentki iz Ljubljane, ki ju združuje afiniteta do klubske kulture. Obe sta se kalili kot DJki, raziskovali različne odvode elektronske glasbe, prevrteli glasbo po številnih klubih po metropoli in izven nje ter na ta način razvijali svoja ušesa kot producentki elektronske glasbe. Dvojna digitalna izdaja 068/078-1 predstavlja njuni prvi daljši samostojni deli in razkriva njune glasbene vplive, ki ju navdihujejo in vsakič znova vračajo med štiri stene bodisi svojih studiev bodisi klubskih prostorov.

Skupna izdaja, kakor ju kaže v sorodni luči, ju razvidno tudi ločuje. Kjer se dvidevat nagiba k detroitskemu elektru in kratkim melodijam, se Nulla nagiba k mračnejšemu UK eksperimentalnemu elektru s pridihom breakov, IDM-a in bleepa. Jasno je, da delujeta v podobnem okviru elektra, basovskega breakbeata in detajlov polne elektronike, a njuni poti se pri ustvarjanju tudi razlikujeta.

Vstopnina: 1€

 

Nova pošta ob 20:30: Slaba družba

Vito Weis, ena najbolj prepoznavnih igralskih prezenc, ki brezkompromisno stopa pred občinstvo, je tokrat udaril s samostojnim avtorskim prvencem. A ga je pri snovanju presenetila nenadnost pandemije in porušila vse zamisli in nastavke. Porušila je avtorjev ustvarjalni (ne)mir in pristop, saj je ne nazadnje do temeljev zamajala prav vsa pravila človekovega delovanja, tudi umetniškega, obenem pa razprla nova, neznana obzorja in možnost za drugačne premisleke. Z izolacijo je prinesla tudi izjemno močno psihično negotovost in … novo družbo. Naenkrat smo ostali sami, sami s seboj.

Slaba družba je tako čisti odlitek duha časa, ki krvavo potrebuje gledalce. Odlitek, oluščen besed in malone vseh odrskih iluzij, a vendarle polnokrvna gledališka izkušnja. Odlitek, ki se gledalcu ne vsiljuje, a mu ponudi »mnogobarvno« jukstapozicijo gledaliških slik, s katerimi se avtor dotakne številnih žgočih vprašanj trenutka, ki ga živimo. Hkrati pa začinjeno z glasbo iz nekih drugih časov, časov neke druge epidemije.

Avtorstvo, režija in izvedba: Vito Weis
Koprodukcija: Nova pošta (Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana), Moment

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness