30. 10. 2012 – 16.30

Brez komentarja

Mesto Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Torkove veganske večerje se nadaljujejo. Sline se vam bodo tokrat cedile ob dobrotah, ki jih bo kuhala ekipa iz Veganske Iniciative. Pridite, najejte se do sitega in organizirajte svojo kuharsko ekipo - veganske večerje potrebujejo tudi vas!

 

Jalla Jalla:

20:00 Otvoritev razstave "COLOREDERA CATCHAERA" (Pure Graphic Draws), avtor: Dhaygoro

21:00 Rooetforall Cultureinvitation (The Sound Explanation)

 

Channel Zero ob 21:00: CORPUS CHRISTII (Por), FROSTMOON ECLIPSE (I), SOMRAK (Slo)

V Ljubljano se vračajo portugalski Corpus Christii, ki so lansko leto navdušili slovensko občinstvo s koncertom ne Metelkovi v družbi The Stone, Revenge ter Inquisition. Jedro skupine že od samega začetka, kateri sega v leto 1998, tvori Nocturnus Horrendus kot glavni avtor vse glasbe in vseh besedil. Skozi leta se skupini tako na odrih, kot studijskih albumih pridružujejo različni veljaki evropske black metal scene. Nenazadnje se kot bobnar skupini pridruži tudi švedski produkcijski genij in bivši bobnar kultne zasedbe Funeral Mist, Tore Stjerna (aka Necromorbus) s katerim skupina posname plošči Tormented Belief ter The Torment Continues, ki sta del trilogije, katero zaključi plošča Rising izdana v letu 2007 v spet novi zasedbi. Ravno ta trilogija izstreli Corpus Christii med elito black metal podzemlja in z zaključkom le te si prislužijo podpis pogodbe z kultno britansko založbo Candlelight Records. Kasneje skupina posname odlično novo ploščo Luciferian Frequencies, ki izide pri prej omenjeni britanski založbi.

Skupina se tokrat odpravlja na »headlinersko« turnejo po Evropi, spremljali pa jih bodo italijanski black metal posebneži Frostmoon Eclipse ter domači Somrak, ki so s Portugalci leta 2009 že opravili krajšo turnejo po južni Evropi.

Frostmoon Eclipse so dobri znanci slovenskih odrov, tokrat pa bodo prvič nastopili v Ljubljani. Gre za skupino, ki prepleta otožne rockerske ter akustične kitarske rife z brezkompromisnim black metalom. Skupina se je formirala že v poznih devetdesetih in do danes nanizala cel kup kvalitetnih izdaj, od tega pet studijskih albumov. Zadnji je izšel pri kultni francoski založbi Osmose Productions, gre za The End Stands Silent iz leta 2011.

Uradni nastanek Somrak je zabeležen v letu 2001, a je skupina z resnejšim delovanjem pričela šele leta 2004, ko po številnih menjavah članov naposled le posname svojo prvo uradno izdajo Gathernig At the Ruins. Kasneje se skupina umakne iz odrov in luči javnosti ter v tišini posname prvenec The Abhorred Blessings, kateri izide pri ameriški založbi DTR v letu 2007. Kasneje skupina izda veliko vinilno ploščo na kateri sodeluje še s tremi slovenskimi black metal skupinami in nazadnje le posname naslednika prve plošče: The Blackwinged Serpent Crowned, ki bo letos izšla pri kultni Necroterror Records.

 

Klub Gromka ob 21:00: MetlaBluzKoruza: BRATA ERIČ & PRISMOJENI PROFESORJI BLUESA

>>>Oktobrski džemsešn odpirajo Brata Erič & Prismojeni Profesorji Bluesa...kot vedno, na koncu je oder vaš.

 

Glasba Izven:

 

Slovenska filharmonija ob 19:30: OPERA JOLANTA: ANA NETREBKO

 

BiKoFe ob 20:00: iLLspokinn (Brooklyn, NY), koncert Newyorškega freestylerja.

Newyorški iznajdljivež iLLspokinn uspešno nametava rime že več kot desetletje, v množici mestnih raperjev pa velja za izjemnega odrskega nastopača. Je soustanovitelj in host najdlje trajajoče freestyle open mic etikete Freestyle Mondays, ki se zgodi vsak ponedeljek za najhitrejše mesto na svetu neverjetnih enajst let. V preteklosti je že sodeloval s Sadatom X-om, izdal album v seriji Rawkus 50 kultne založbe Rawkus, suvereno pa se znajde tudi za setom gramofonov. Kot se spodobi za sceno Velikega jabuka, pravi hiphoperski allrounder!

V Bikofe prihaja v okviru evropske turneje, za gramofoni ga bo spremljal DJ Bakto, po koncertu pa funk set Uda Brennerja.

 

Kino Šiška, Komuna ob 21:00: THE PAINS OF BEING PURE AT HEART, Flowers

Newyorški indie-pop heroji prihajajo k nam na krilih svojega hvaljenega drugega albuma ”Belong”, ki ga je produciral superzvezdniški team Flood (Depeche Mode, U2) in Alan Moulder (Smashing Pumpkins, Jesus and Mary Chain, Ride)!

Cena vstopnice: 18 EUR

 

Kavarna Sputnik ob 21:00: jam session s triom New hopes

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Chris Eckman

 

Orto Klub ob 22:00: Stari rock, hard rock in blues

 

Klub K4 ob 23:00: Colours: Onur Özer

COLOURS : : LOVE TO BE AWAKE : : Onur Özer (Cocoon / GER)

MAIN FLOOR:

Onur Özer (COCOON / GER)

Ian F. (Colours, Jesus Loved You)

Aneuria (Colours, Gilesku, Jesus Loved You)

BAR:

Vid Vai (Colours, Rimini)

Evano (Colours, Pluie/Noir)

Nitz (Synaptic)

Fraku (Colours)

VJ : FSK

Vstop:

Do 24h: 9 €

Po 24h: 11 €

 

Teater, razstave & predavanja:

 

Gledališče GLEJ: Dvodnevni dogodek, posvečen dolgu in krizi v Gledališču Glej

19:00 Dolg Rakef Saške / Dolg RS, Performans

Dolg Rakef Saške / Dolg RS je procesni projekt, zasnovan v želji spodbujanja dialoga na temo (osebnega) dolga / dolgovanja, s ciljem izmenjave praktičnih strategij soočanja z dolžniško krizo.

Saša Rakef je študirala Performance Arts na Central School of Speech and Drama, London, VB. V nadaljevanju se je izobraževala v okviru gledaliških laboratorijev in seminarjev v Sloveniji, Bosni, Srbiji, Finski in Italiji. Njene drame so bile predstavljene na številnih mednarodnih festivalih in objavljene v revijah Dialogi, Mentor in Sodobnost. Drama Dom je bila 2006/07 nominirana za Grumovo nagrado in premierno uprizorjena v Prešernovem gledališču Kranj.

Sašine nedavne režije vključujejo No Pass (The Space, London), Medeja Blossoming (Kulturni center Smederevo, Srbija), Poletje s klovnom (Klub Gajo, Ljubljana & Loški oder, Škofja Loka), Product Medea 4.0 (The Cock Tavern Theatre & Roundhouse, London), Lepo je biti riba dokler nisi na trnku (Kreatorij DIC, Ljubljana), Čas razcveta (Gledališče GLEJ).

Za predstavo Medeja Blossoming je Saša prejela Veliko nagrado Branislav B Čubrilović za najboljšo predstavo na 4. Multimedijskem mednarodnem festivalu Patos(off)iranje, Srbija.

Trajanje: 31'4"

20:00 okrogla miza v sodelovanju s študentskim časopisom Tribuna

Lazzarato v svojem delu z veliko intenzivnostjo razpre najaktualnejša vprašanja povezana z dolžniško krizo in s tem pripravi idealen teren za nadaljnjo debato. Izzove tako potrebo po dodatnem premisleku trenutne politično-ekonomske situacije kot debato o teoretskih temeljih različnih kritičnih pozicij. Prav tako prebudi dvom in zahtevo po dodatnih pojasnilih, sploh pa dokončno oceno o tem, kaj smo s knjigo zares pridobili.

Okrogla miza bo skupaj z avtorjem poskušala novoizdano delo umestiti v odnos do že obstoječih tekstov in misli o dolgu - družbenemu odnosu z dolgo in aktualno zgodovino. Skupaj z občinstvom in povabljenimi gosti bomo reflektirali novo obliko subjektivitete - zadolženega človeka in njegov politični potencial. Hkrati pa bomo nadaljevali po poti v knjigi začrtanih vprašanj: Kaj je denar in zakaj je važno od kod je prišel? Kako razumemo neoliberalizem, delovanje oblasti in upor? Zakaj je odnos upnik-dolžnik temeljnejši kot odnos kapital-delo? Kaj se dogaja s suverenostjo nacionalnih držav? Kaj z disciplinarno oblastjo in biopolitiko? Kako razumemo kapitalistično produkcijo in kako ekonomijo? Kakšno vlogo igrata znanje in vednost? Je dolg res najučinkovitejši način, s katerim lahko vzamemo odnose, ki temeljijo na nasilju in nasilni neenakosti, ter jih zapakiramo tako, da se vsem vpletenim zdijo pravični in moralni? In zakaj govoriti o etiki, če nas zmrazi, ko slišimo besedno zvezo "kriza vrednot"?

Na okrogli mizi, ki jo bo moderiral Jurij Smrke (Tribuna), bosta poleg Maurizia Lazzarata sodelovala še Dr. Peter Klepec (SAZU) in Dr. Primož Krašovec (DPU).

Maurizio Lazzarato (rojen 1955) je italijanski sociolog, filozof in aktivist, ki se je po študiju na Univerzi v Padovi konec sedemdesetih let zaradi svoje pripadnosti gibanju "Autonomia Operaia" preselil v Pariz, kjer sedaj živi in dela kot neodvisni raziskovalec. Je ustanovni član in član uredništva vplivne pariške revije Multitudes, raziskovalec na Matisse/CNRS (Université Paris I) in član Collège international de philosophie. Ukvarja se s problematiko nematerialnega dela, delovne sile, ontologije dela, prekariata, kognitivnim kapitalizmom, biopolitiko, družbenimi gibanji, aktivizmom in umetnostjo. Njegova glavna dela so: Lavoro immateriale. Forme di vita e produzione di soggettività, Les Révolutions du capitalisme, Le Gouvernement des inégalités. Critique de l’insécurité néolibérale, in Expérimentations politiques.

 

SNG Drama Ljubljana ob 19:30: Beneški trgovec

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Frankenstein

 

Desni atrij, Mestna hiša, Mestni trg 1 ob 18:00: otvoritev slikarske razstave 32. EX TEMPORE, tradicionalna slikarska razstava 32. EX TEMPORE "Podoba Ljubljane"

 

Galerija Photon ob 20:00: Jasna Hribernik - Albedo

Projekt Albedo je juxtapozicija dveh različnih umetniških interpretacij, reakcij na procese bioekonomije in biopolitike.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Hvalnica ljubezni (Éloge de l'amour), Jean-Luc Godard, Švica/Francija, 2001, 35mm, 1.85, čb/barvni, 98', sp

Štirje ključni trenutki ljubezenskega razmerja: srečanje, fizična strast, prepir in ločitev, pobotanje; štirje trenutki, ki naj bi služili za osnovo umetniškega dela, katerega forma ostaja skrivnost. Film v dveh delih. Jean-Luc Godard: "Prvega sem posnel s kamero, drugega brez kamere."

21:00 Večer Društva slovenskih režiserjev

Maske (Masky), Olmo Omerzu, Češka, 2005, video (posneto na 16mm), 10', bd

Intimna maškarada z volkom in družino. Nema etuda prvega letnika praške FAMU; edina omejitev te vaje je, da se v njej ne sme spregovoriti. Dobitnik nagrade za najboljši film prvih letnikov na festivalu študentskega filma Famu Fest.

Drugo dejanje (Druhé dějství), Olmo Omerzu, Češka/Slovenija, 2008, 35mm, barvni, 1.37, 45', sp

Cilie in Martin sta glavna protagonista ljubezenske zgodbe o zapoznelem poročnem potovanju, ki nastopi v trenutku, ko je v resnici že vse izgubljeno. Potovanje se kmalu izkaže za alibi Martinovega pobega. Zgodba se začne v Pragi, izgubi pa v italijanskem Trstu. Posebno priznanje za režijo na Festivalu slovenskega filma 2009. Projekciji sledi pogovor z avtorjem.

 

Kinodvor:

17:00 Nočne ladje (Noćni brodovi), Igor Mirković, Hrvaška/Slovenija/Srbija, 2012, DCP, 101'

Na stotine zgodb pripoveduje o prvi ljubezni, Nočne ladje pa so zgodba o zadnji. Veterana Radko Polič in Ana Karić v tem nežnem in zabavnem filmu ceste znova dokazujeta, da ljubezen ne pozna meja.

19:00 Oslo, 31. august, Joachim Trier, Norveška, 2011, 35 mm, 96'

Oslo, 31. avgusta je stilizirana in čustveno silovita drama o človeku, ki na melanholičnem in nostalgičnem postopanju po norveški prestolnici išče razloge za življenje. Drugi celovečerec Joachima Trierja je intimen portret izgubljene generacije in hkrati impresivna urbana elegija.

21:00 Vse tiste lepe stvari (Till det som är vackert), Lisa Langseth, Švedska, 2010, 35 mm, 101'

Vse tiste lepe stvari so zgodba o mladi ženski, ki v iskanju nove identitete najde uteho in obljubo novega življenja v vzvišenem svetu klasične glasbe. Prvenec švedske režiserke je ostra kritika kulturnega, družbenega in spolnega elitizma.

Mala dvorana ob 20:00:

Veleposlanik (Ambassadøren), Mads Brügger, Danska, 2011, 97'

Kaj se zgodi, ko neki zelo bel Evropejec kupi diplomatski naziv in se čez noč prelevi v afriškega diplomata – ter se znajde na »enem najnevarnejših krajev našega planeta«, v Srednjeafriški republiki? Veleposlanik je (pre)drzen, subverziven in politično nekorekten film, ki je na mednarodnih festivalih požel prav toliko zgražanja kot občudovanja.

 

Kino Komuna:

18:30 Kako začiniti zakon (Hope Springs), komedija, ZDA, 2012, 100'

20:30 Šanghaj (Šanghaj (Shanghai Gypsy), drama, Slovenija, 2012, 124'

 

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.