25. 3. 2013 – 16.30

Brez nujnih orodij ne bo šlo...

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu:

17:00 Cirkuške delavnice, prost vstop.

21:15 Mlade rime #76 + RVIVR (ZDA) & Dogjaw (ZDA) Poezija in punk-rock.

Tokrat združujemo Mlade rime s koncertnim dvojčkom iz Olympije, bendoma RVIVR & Dogjaw.

 

Jalla jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola Oskar Model

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: KRAK IN DUB / 11. Seasplash warm up party V sklopu mini turneje, ki najavlja 11.Seasplash festival, bo nastopil KRAK IN DUB, eden od pionirjev jungle glasbe v Franciji, ter gosta iz Pule, DJ-ja Sheco in Shugaman Selecta.

 

Glasba izven:

 

Kino Šiška, Katedrala ob 21:00: TRIO: PAUL McCANDLESS, SAMO ŠALAMON & ZLATKO KAUČIČ (SLO/ZDA)

Paul McCandless – soprano saksofon, oboa ;

Samo Šalamon – kitara ;

Zlatko Kaučič – bobni, tolkala

Komuna

Cena vstopnice: 10 EUR (na dan koncerta), d-š-u (6,40 EUR)

Trio treh vrhunskih glasbenikov bo predstavil nove in stare kompozicije Sama Šalamona, Paula McCandlessa in Zlatka Kaučiča. Gre za zmes komponirane in improvizirane glasbe. Projekt vključuje nekatere izmed trenutno najboljših jazz glasbenikov na svetu. V zasedbo je kitarist SAMO ŠALAMON, ki ga je prestizna revija Guitar Player razglasila za enega izmed 10 najbolj vročih kitaristov na svetu, hkrati pa je bila njegova prva plošča Ornethology uvrščena med 1001 najboljših plošč v zgodovini jazz glasbe (Penguin Guide to Jazz). Na pihalih je eden najbolj pomembnih pihalcev v zgodovini jazza, ustanovni član zasedbe Oregon, PAUL McCANDLESS (ZDA). Zasedbo pa zaključuje eden najbolj iskanih evropskih bobnarjev, dobitnik nagrade Prešernovega sklada, ZLATKO KAUČIČ.

PAUL McCANDLESS – soprano saksofon, oboa (ZDA)

Paul McCandless je eden najbolj pomembnih pihalcev v zgodovini jazz in improvizirane glasbe. Je ustanovitelj in že 40 let član legendarne jazz skupine Oregon (skupaj z Ralphom Townerjem in Glenom Mooreom). Sicer se nahaja na več kot 250 CDjih glasbenikov, kot so Jaco Pastorius, Carla Bley, Wynton Marsalis, Lyle Mays, Pat Metheny, Mark Isham, Steve Reich, Al Jarreau, Bruce Hornsby, Art Lande, Tony Furtado, the String Cheese Incident, Nguyen Le, Proteus 7 and Fred Simon. Leta 1996 je tudi prejel Grammy nagrado s skupino Béla Fleck and the Flecktones, leta 2001 pa bil nominiran za dve Grammy nagradi s skupino Oregon.

SAMO ŠALAMON – kitara (SLOVENIJA)

Samo Šalamon je eden najbolj talentiranih mladih kitaristov in skladateljev na danasnji jazz sceni. Do sedaj je posnel 13 albumov kot vodja za svetovno priznani zalozbi Fresh Sound New Talent in Splasch Records in igral ter snemal s svetovnimi zvezdami jazza, kot so John Scofield, Tim Berne, Paul McCandless, Mark Turner, Michel Godard, Drew Gress, Nguyen Le, Tony Malaby, Mark Helias, Tom Rainey, Dave Binney, Josh Roseman, John Hebert, Donny McCaslin, Dominique Pifarely, Gerald Cleaver, Loren Stillman, Bruno Chevillon, John O'Gallagher, Julian Arguelles, Carlo DeRosa, Tyshawn Sorey, Matt Brewer, Kariem Riggins, Luciano Biondini, Jim Mullen, Rudi Mahall, Fareed Haque, Rudy Linka, Paolino Dalla Porta, Ares Tavolazzi, Roberto Dani, Joris Teepe, Bruno Cesselli, Zlatko Kaucic, Salvatore Maiore, Kyle Gregory, Emanuele Cisi, Gianluca Petrella, Dejan Terzic, Wilbert de Joode...

Prestižna angleška založba Penguin Books (Brian Morton & Richard Cook: The Penguin Jazz Guide - The History of the Music in the 1001 Best Albums (Penguin Books, 2011) je leta 2011 ploščo Sama Šalamona z naslovom Ornethology uvrstila med 1001 najboljših plošč v zgodovini jazz glasbe ob bok velikanom jazza, kot so Miles Davis, Thelonious Monk, John Coltrane, Duke Ellington, Herbie Hancock, Chick Corea, Charlie Parker in drugi. Samo Šalamon je edini slovenski glasbenik, ki mu je to uspelo!

Ista založba, Penguin Books, pa je leta 2010 Sama Šalamona v enciklopediji Penguin Guide to Jazz uvrstila med najboljše komponiste v jazzu na svetu, kar je dodatno potrjeno s tem, da so 3 plošče Sama Šalamona (Ornethology, Ela's Dream in Government Cheese) v tej enciklopediji prejele najvišjo možno oceno (4 zvezde) za plošče v svetu jazza. Tudi v tem primeru gre za edinega slovenskega glasbenika s takšnimi referencami.

Da je bilo zadnje obdobje zelo plodno za Sama Šalamona, kar se tiče priznanj in kritik, potrjuje tudi izjemna referenca iz ZDA, saj ga je ugledna ameriška revija Guitar Player uvrstila med 10 najbolj vročih novih kitaristov na svetu.

Poleh teh izjemnih kritik pa je Samo Šalamon prejel tudi odlične recenzije za svoje projekte v zadnjih dveh letih s strani prestižnih publikacij v tujini in Sloveniji, ki Sama Šalamona uvrščajo med najboljše kitariste v Evropi in med trenutno najbolj zanimive glasbenike na svetu:

ZLATKO KAUČIČ – bobni in tolkala (SLOVENIJA)

Zlatko Kaučič je eden najboljših evropskih bobnarjev v moderni jazz in improvizirani glasbi. Posnel je že več kot 12 CD-jev s svojo glasbo, pri čemer je do sedaj sodeloval s številnimi velikani jazza, kot so Paul Bley, Steve Lacy, Enrico Rava, Gianluigi Trovesi, Chico Freeman, George Cables, Albert Mangelsdorff, Kenny Wheeler, Alexander Balanescu, Dave Binbey, Paul McCandless, Irene Aebi, Trevor Watts, Javier Girotto, Frank Gratkowski, Szilárd Mezei, Marc Ribot, Greg Cohen, Saadet Türköz, Peter Brötzmann, Jean-Luc Cappozzo, Louis Sclavis, Evan Parker, Herb Robertson, Javier Girotto in drugi.

Leta 2008 je dobil nagrado občine Brda, leta 2011 pa je dobil tudi najvišjo nagrado v Sloveniji za kulturno udejstvovanje, nagrado Prešernovega sklada.

S Samom sta skupaj posneli dve izvrstni plošči Ornethology in Ela's Dream, pri čemer je leta 2011 prestižna angleška založba Penguin Books Ornethology uvrstila med 1001 najboljših plošč v zgodovini jazz glasbe!

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

MGL:

19:30 Črna žival žalost

Vroč poletni večer v gozdu. Bukve, hrasti, borovci, lipe, tu in tam kakšna vrba … Pripelje kombi. Iz ohlajene notranjosti avtomobila zleze šest odraslih ljudi: dve ženski in štirje moški. Mlajša od žensk ima s seboj dojenčico, Glorio. Pločevinke piva, kola, voda, vino, steklenica konjaka, kečap, majoneza, sir, plastične vreče z zelenjavo, kruh, klobase, kotleti, kozarci, krožniki, pribor, vreča oglja, prenosni žar. Začimbe. Kitara. In še. In še. Narava vsenaokrog je zelo lepa. To bo čudovit poletni večer v prečudovitem gozdu.

Fotografinja, njen mlajši brat umetnik, arhitekt, lastnik modne agencije, pevec, manekenka.

Izletniki jedo, pijejo, pojejo, kadijo. Iz pogovorov počasi razberemo, mestoma le zaslutimo, kakšni ljudje so to, kakšni so njihovi medsebojni odnosi, kakšne zgodbe jih povezujejo. Za hip imamo morda celo občutek, da so stvari jasne in zelo preproste. Ponoči, ko vsi zaspijo, pa pride veliko presenečenje. Pride nekaj, kar bo spremenilo vse. Prav VSE.

Pričujoče besedilo je nastalo po naročilu gledališča Schauspiel Hannover in bilo tam tudi prvič uprizorjeno. Leta 1975 rojena Anja Hilling spada med najbolj uspešne in nagrajevane dramatike svoje generacije.

20:00 Ukročena trmoglavka

V Padovi živi bogati plemič Baptista, ki ima dve za možitev godni hčerki: starejša, Katarina, slovi po vzkipljivosti in kljubovalnosti, mlajša, Bianka, pa velja za milo in pohlevno. Pred vrati se tare snubcev, ki se vsi potegujejo za mlajšo, medtem ko se starejše zaradi njenega težavnega značaja raje izogibajo. Baptista vztraja, da mora v zakon najprej oddati Katarino. To namero uresniči, ko v mesto prispe temperamentni in nepredvidljivi plemič Petruccio iz Verone. Ta Katarino zasnubi, se z njo poroči in doseže nemogoče: zloglasno trmoglavko preobrazi v ženo, ki odslej slovi po krotkosti in ubogljivosti …

Shakespearologi se ne morejo zediniti glede letnice nastanka te slavne komedije, gotovo pa sodi v zgodnje obdobje avtorjevega ustvarjanja. Doživela je že številne odmevne odrske in filmske upodobitve, med katerimi izstopa film Franca Zeffirellija iz leta 1967 z Elizabeth Taylor in Richardom Burtonom v glavnih vlogah. Ukročena trmoglavka je z razvidnim zagovorom patriarhalnih vrednot, ki naj bi še posebej prišel do veljave v Katarininem sklepnem govoru, zbudila mnoge burne, tudi odkrito odklonilne in feministično angažirane odzive. In vendar nam današnji čas govori, da ne gre za črno-beli prikaz preseženih problemov, pač pa za intrigantno igro, ki razpre razmerja moči in ljubezni v zakonu.

 

Cankarjev dom, Dvorana Duše Počkaj ob 20:00: Barbara Kapelj Osredkar: Draga Duša Vstopnina: 12, 9 EUR

Dokumentarna predstava, posvečena veliki umetnici Duši Počkaj ob tridesetletnici smrti.

Generator, CD, Mesto žensk

Igrata: Štefka Drolc, Iva Zupančič

Avtorica in režiserka, scenografinja in kostumografinja: Barbara Kapelj Osredkar

Avtor videa: Luka Umek

Avtor glasbe, harfist in kitarist: Eduardo Raon

Dve izjemni slovenski dramski in filmski igralki Štefka Drolc in Iva Zupančič se srečata v gozdu spomina, kjer spregovorita o svojih življenjih. Povrneta se v otroštvo, v svojo mladost, v izvor svojega ustvarjanja. Povrneta se v razmišljanje o smislu igralskega poklica, v predolge noči, ki sta jih preživeli na odru, pod reflektorji. Podoživljata svoja bivanja v vseh obsegih Platonove razlage duše, ki jo prepletajo logos kot misel, mišljenje, vedenje, thymos kot emocija, in eros kot želja. Vse to, kar obsega, obseda umetnico, igralko, mamo, ženo, ljubico, staro mamo in hčerko na dolgi ustvarjalni poti, pomešani z uspehi, nenavadnimi doživetiji, doživljanji izjemnih čustev, padci, solzami, temo, svetlobo, hrepenenji, nasmehi, odrsko šminko, rožami in publiko.

Draga Duša je hkrati medgeneracijski spopad, premlevanje o večnosti in o minevanju, o staranju, o starosti in o spominjanju, ki se sporoži v gledališču kot v celici spomina. Predstava je kolaž prizorov različnih dram, šansonov, konfliktov, želja, strasti in minevanja, izginevanja. Je neskončni gozd spominov in spominjanja gledaliških duš, ki so bivale in sodelovale z Dušo Počkaj, kateri

 

SiTi Teater BTC ob 20:00: Moja nit je rdeča

Iskreno neotesana komedija

Eva Škofič Maurer kot zagrizena vohunka, spolno prebujena deklica, kičasta patriotka, nevesta brez ženina, noseča baletka in osamljena gospa pred menopavzo - v klovnovski burleski Moja nit je rdeča.

Sodobna klovnska predstava za odrasle je vstopnica v svet doživetij in odnosov, ki se jim v vsakdanjem življenju ne moremo predati. S pomočjo rdečega nosa, najmanjše maske na svetu, se Eva Š. Maurer potopi v fantazije različnih ženskih vlog, o katerih vsi po malem sanjarimo, a jih v resničnem življenju ne moremo združevati. Zgodbe osmih junakinj so uprizorjene skozi prizmo humorja in parodije.

Kdo je Eva? Zagrizena vohunka, spolno prebujena deklica, kičasta patriotka, nevesta brez ženina ali noseča baletka? Vse to in še več! Kako se bo odvil motek rdeče niti večera? Odgovor bo sooblikovalo občinstvo, ki bo v predstavo vključeno na nadvse spoštljiv, a hkrati tudi iskreno neotesan način.

Sodelujoči:

režiserka: Maja Dekleva Lapajne

igralka: Eva Š. Maurer

kostumografinja: Jana Čoh

oblikovalec svetlobe in tehnični vodja: Borut Cajnko

pomoč pri gibu in koreografiji: Krasimir Agin

scenograf: Tomaž Lapajne Dekleva

pevsko vodstvo: Ana Duša

pomoč pri oblikovanju zvoka: Damjan Rostan, Goran Završnik

fotograf: Ivian Kan Mujezinović

 

Foerster bar ob 21:00: Večer stand-up komedije v Foerster baru 11: nov material in odprt mikrofon

 

KUD Frace Prešeren ob 21:00: Impro liga - IMPROGOJNICA 2013

Predstava učencev gledališke improvizacije.

Vstop prost.

 

Atrij ZRC SAZU ob 18:00: Nov dan, novo srečanje: dan za študentsko organiziranje

Z gosti (Aleš Črnič, FDV; Slavko Gaber, PEF; Klemen Miklavič, CEPS in Jože Vogrinc, FF) bomo govorili o širšem kontekstu trenutno aktualnih dogodkov v zvezi z zaprtjem kluba K4 - o nujnosti urbanega, alternativnega, ki ne more in ne sme biti podvrženo logiki dobička, o vlogi javnega, o študentskem organiziranju na splošno, o specifikah našega sistema, o problemih, povezanih z množičnostjo študija itd. Po Skypu se bo oglasil tudi naš madžarski kolega Dániel G. Szabó, ki bo pojasnil, kako se študentje organizirajo v naši neposredni soseski.

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvoran ob 18:00: Wagnerjevi skriti svetovi, Dr. Mitja Reichenberg

V sodelovanju z Društvom Richard Wagner Ljubljana

V tem predavanju se avtor osredotoča na Wagnerjevo (izvirno) glasbo ter na pomen in vlogo, ki ju ima v različnih filmih – prek filmskih odlomkov spoznavamo svet Wagnerjeve glasbe, povezav in interpretacije tako filma kakor tudi čiste glasbene vsebine.

 

Muzej sodobne umetnosti ob 18:00: Igor Zabel: Contemporary Art Theory - predstavitev knjige in diskusija

1. del: Predstavitev knjige Igor Zabel: Contemporary Art Theory 2. del: Razprava: Sodobna umetnost: premisleki, premise in premene

Knjiga Igor Zabel: Contemporary Art Theory, ki je izšla konec leta 2012, prinaša prvi obsežen izbor besedil Igorja Zabela v angleškem jeziku in pomembno prispeva k vrednotenju in širjenju vedenja o njegovem teoretskem, umetnostnozgodovinskem, kuratorskem in kulturnem delu. Knjigo bosta predstavili Urška Jurman, programska vodja Društva Igor Zabel in Zoja Skušek, soavtorica izbora besedil angleške izdaje Zabelovih tekstov.

V sledeči razpravi bodo gostje Zdenka Badovinac (direktorica Moderne galerije), Jurij Krpan (umetniški vodja Galerije Kapelica), Tadej Pogačar (umetnik, direktor Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E.), Igor Španjol (kustos v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova) z moderatorko Urško Jurman iskali odgovore na različna vprašanja povezana s sodobno umetnostjo – njenimi estetskimi, kulturnimi, politično ekonomskimi in ideološkimi implikacijami – ter teoretskimi orodji, s katerimi jo lahko danes interpretiramo, historiziramo in mislimo njene perspektive.

 

Cankarjev dom, Klub CDob 19:00: Andrej Capuder: KNJIGE MOJEGA ŽIVLJENJA

Cikel predavanj

Prof. dr. Andrej Capuder je bil vse svoje življenje zavezan knjigam. Bral jih je, prevajal, razlagal in tudi pisal. Zato je razumljivo, da se sedaj, ko si daje na ramo sedmi križ, s hvaležnostjo ozira nazaj h knjigam, ki so z njim delile življenje in bile nekako njegova usoda. Javnosti jih namerava predstaviti na štirih predavanjih, ki naj bi povzela štiri življenjska obdobja: Deček–Mladenič–Mož–Starec.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: VEČER SODOBNE JAPONSKE POEZIJE IN GLASBE – Japonska pesnica in glasbenica Mizuki Misumi bo na pesniško-glasbenem večeru zapela ob glasbeni spremljavi Takashija Itanija ter predstavila svojo novejšo poezijo.

 

Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer: Iran, Irak, turški Kurdistan in Afganistan

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Boris Andrej Mlakar: Mala retrospektiva

Zeleni planet in okolje Štala, Andrej Mlakar, Slovenija, 1993, video, 28'

Ruševec, Andrej Mlakar, Slovenija, 1991, video, 30'

Ljudje iz gline, Andrej Mlakar, Slovenija, 1981, 35mm, barvni, 10'

Kjer kukavica gnezdi, Andrej Mlakar, Slovenija, 1985, video, 30'

Pogine naj pes, Andrej Mlakar, Slovenija, 1981, 35mm, barvni, 10'

20:00 Večer SFA: Botis Andrej Mlakar: Mala retrospektiva

Mokuš, Andrej Mlakar, Slovenija, 2000, 35mm, 1.66, barvni, 110'

Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

22:00 Odprto platno

Vinopiri: Krvni davek, Vitomir Kavčič, Slovenija, 2012, 1.66, barvni, 89'

V srhljivi zgodbi mlada Eva Makovec med iskanjem svoje ugrabljene punce naleti na izprijeno elito vinarjev, ki v zaroti s skrivnostnimi vinopiri nadzira vse temeljne institucije oblasti v mestu. Kljub temu, da je v modi zategovanje pasu, so v Plan9 posneli svoj najrazkošnejši film. Krvni davek, posnet v polni ločljivosti, ne stavi na poceni strašenje in prelivanje galon telesnih tekočin, ampak na močno zgodbo, zaradi katere vam bo zaledenela kri v žilah.

*Neodvisni, mladinski, amaterski, študentski, domači, igrani, dokumentarni, eksperimentalni, žanrski, kratki, celovečerni, profesionalni, gverilski, agitacijski, nevarni, thrashy, pocukrani in vsakdanji. Filmi brez meja in filmarji z vseh vetrov, pozor! V okviru programskega termina Odprto platno je odprta možnost projekcije vaših filmov v kinotečni dvorani. Predloge sprejema: @email. *

 

Kinodvor:

18:30 Gospodar (The Master), Paul Thomas Anderson, ZDA, 2012, DCP, 137'

Gospodar, posnet v veličastnem larger than life formatu, barvah in slogu petdesetih let, je intimna zgodba epskih razsežnosti o silovitem razmerju med trpinčenim veteranom druge svetovne vojne in karizmatičnim duhovnim vodjo. Nova ameriška klasika.

21:00 Daleč za griči (După dealuri), Cristian Mungiu, Romunija, 2012, DCP, 152'

Nenavadno ljubezensko zgodbo, postavljeno v odmaknjen samostan, je navdahnil primer eksorcizma, ki je pred nekaj leti polnil stolpce romunskih časopisov. Daleč za griči je po besedah avtorja film »o ljubezni in svobodni volji, o napakah, storjenih v imenu vere, in o najhujšem grehu izmed vseh: grehu brezbrižnosti«. Režiser, dobitnik zlate palme za 4 mesece, 3 tedne in 2 dneva, je v Cannesu tokrat slavil z nagradami za najboljši scenarij in najboljši igralki.

Mala dvorana:

17:00 Kinobalon: Ernest in Celestina (Ernest et Célestine), Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier, Francija, Belgija, Luksemburg, 2012, DCP, 79', 6+, sinhroniziran v slovenščino

Vizualno izvirna pripoved o večnih vrednotah in dobrosrčnosti, za gledalce vseh generacij.

18:45 Mea maxima culpa: molk v božji hiši (Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God), Alex Gibney, ZDA, 2012, DigiBeta, 107'

Priznani dokumentarist in oskarjev nagrajenec Alex Gibney (Gonzo: Življenje in delo dr. Hunterja S. Thompsona, Casino Jack in Združene države denarja) z detektivsko vnemo raziskuje občutljivo temo pedofilije v katoliški cerkvi. Mea maxima culpa: molk v božji hiši ni kritika katoliške vere, ampak ostra obsodba institucije, ki je izoblikovala mehanizme sistematičnega prikrivanja teh zločinov.

20:45 Mea maxima culpa: molk v božji hiši (Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God), Alex Gibney, ZDA, 2012, DigiBeta, 107'

 

Kino Komuna:

18:00 Lincoln (Lincoln), zgodovinska biografska drama, Steven Spielberg, ZDA, Indija, 2012, 150'

21:00 Django brez okovov (Django Unchained), vestern, Quentin Tarantino, ZDA, 2012, 141'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.