Brezoblična gmota torka
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: Veganske kuharske večerje bo kriva ekpia Anonimni.
Muzika izven:
Klub CD ob 20:00: Najoua / Erik Friedlander's Bonebridge Band
NAJOUA sta:
Ana Kravanja, Samo Kutin, različne kalimbe
ERIK FRIEDLANDER's BONEBRIDGE BAND je:
Erik Friedlander, cello;
Doug Wamble, guitar;
Trevor Dunn, bass;
Michael Sarin, drums
Vstopnina: 14, 11 EUR
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Nika Solce
Etno glasba od Indije do Balkana
Nika Solce je solistka, ki je svojo glasbeno pot začela leta 1999 z etno glasbeno skupino Sonce, ki jo je ustanovila skupaj s svojim bratom Matijo Solcetom in Deanom Škartovom iz Makedonije. Njihov repertuar je bila v glavnem etno glasba Balkana in romska glasba. Leta 2000 se je Nika pridružila Brass bendu Aguševi iz Strumice- Makedonija in z njimi nastopala po turneji v Italiji. Poleg balkanske in romske glasbe jo je zanimala tudi indijska duhovna glasba in filozofija kateri je posvetila dobro polovico svojega življenja. leta 2008 je posnela svojo prvo zgoščenko "Whispers of the soul", ki jo je snemala v Indiji in Europi z mednarodno glasbeno zasedbo pod imenom Narayani. Zdaj Nika združuje tako slovensko, balkansko kot tudi indijsko glasbo in nastopa z izvrstnimi glasbeniki kot so Mahesh Vinayakram, Sabiha Khan, Vinayak Netke, Matija Solce, Tilen Stepišnik, Šemsudin Đopa, Malindi Morriss....s katerimi trenutno snema novo zgoščenko. Koncert bo tokrat v solo izvedbi z možnimi gosti.
Teater, razstave, predavanja:
Plesni Teater Ljubljana ob 17:00: Po zgodbi Toneta Pavčka - Ivana Djilas: Juri Muri v Afriki pleše
S pomočjo Afriških ritmov, glasbe v živo, lutk nenavadnih velikosti in veliko plesa vam bomo povedali nekaj o geografiji, barvah in razlikah na tem svetu.
Art center ob 17:30: Vidkova srajčica ; Festival Bobri 2014
Znana zgodba Frana Levstika o Vidku, ki si je na bodikavem grmu strgal svojo edino srajčico. Izvajata Irena Rajh Kunaver, Marjan kunaver; Lutkovno gledališče Fru-Fru
Vidkova mama je bila zelo zaposlena in mu ni mogla sešiti nove srajčice. Zato je Videk naslednje jutro skoraj nag odšel na travnik, kjer je srečal ovčko. Ta mu je dala nekaj svoje volne, grm je volno razčesal, pajek pa je stkal blago ....
Otroci bodo ob srečevanju Vidka z živalmi hkrati spoznavali tudi ves proces tkanja in nastanek blaga, ter pomene besed: izmikati, osmukati in spresti volno, stkati blago, prikrojiti....
Primerno za otroke od drugega leta naprej
V/2+, OŠ/1; traja: 35 min.
Mala drama ob 20:00: Prijatelji
Igra japonskega pisatelja in dramatika Koba Abeja Prijatelji (Tomodachi, 1967) je napeta in duhovita drama o destrukciji individuuma. V stanovanje mladega moškega nepričakovano vstopi nenavadna družina in se naseli pri njem. Družina se odloči, da bo mladega moškega rešila osamljenosti. Mladi moški, pretresen ob nenavadnem vdoru, jih poskuša prepričati, naj odidejo, vendar je razum ob njihovem "dobrohotnem" vztrajanju popolnoma neučinkovit.
"Devet proti enemu in nobene zlomljene kosti, dokazovanje nasilja tako postane malce težko."
Kobo Abe
Trajanje
Predstava traja 1 uro in 25 minut in nima odmora.
Stara mestna elektrarna ob 20:00: Mare Bulc + nastopajoči: GREMO VSI!
" … idealna zasedba v vseh pogledih: družbenokritičnem angažmaju, glasbeni invenciji in performerski veščini" (Blaž Lukan; Delo, 18. 4. 2013)
Gledališko-glasbeni projekt, v katerem nastopajo izključno glasbenice in glasbeniki. Država je bend in prebivalec države je muzikant in selitev iz države v državo je kot selitev muzikanta iz benda v bend. Ta formula je bila vstopna točka v proces improvizacij in vaj, v katerem so ustvarjalci preverjali predpostavko, da je mogoče o političnih, ekonomskih, čustvenih in drugih migracijah "govoriti" prek migracije glasbenikov. Gre za vstopno točko v proces dela, ki je determinirala potek nastanka predstave, ni pa predstave pomensko zamejila. Le-to je mogoče zaradi glasbenega jedra in kolažne dramaturgije brati tudi precej drugače.
Projekt "gledališči" glasbeno, da bi seciral selitev in nemožnost selitve, odhajanje in ostajanje, razloge, zakaj vztrajati in zakaj oditi. Izbira "neigralske" glasbene ekipe nastopajočih pa je ustvarila pogoje za nevsakdanji ustvarjalni proces in režiserju ponudila enkraten izziv, kako gledališčiti razgledališčeno, glasbeno situacijo.
režija: Mare Bulc
nastopajoči: Jaka Berger, Miha Blažič - N'toko, Matija Dolenc, Polona Janežič, Tina Perić, Irena Preda
oblikovanje zvoka: Jure Vlahović
glasba: nastopajoči
scenski gib: Branko Potočan
kostumografija: Mateja Benedetti
oblikovanje luči: Igor Remeta
Foto: Nada Žgank
izvršna producentka: Tina Dobnik
odnosi z javnostmi: Urška Comino
produkcija: Maska
koprodukcija: Zavod Bunker, Zavod Exodos
posebna zahvala: Zavod Vitkar & Radio študent
Projekt sofinancirata Ministrstvo kulturo RS ter Mestna občina Ljubljana. "Projekt je del manifestacije 1 korak naprej, 20 korakov nazaj, s katero obeležujemo obletnico delovanja neodvisne kulturne scene v Ljubljani."
Atelje-galerija MIKADO , Slovenska cesta 6 ob 20:00: Urša Cigler Umirajoče lepotice
Serija fotografij Umirajoče lepotice opozarja na nerazumno ravnanje oziroma zanemarjanje meščanskih zgradb na najbolj želenih lokacijah v Ljubljani.
Za fotografije Urše Cigler lahko zapišemo, da v njih prepoznamo številne komponente umetnosti, kot se je razvijala v preteklih desetletjih, celo v avantgardah izpred stoletja. Predvsem gre za sorodnosti s slikarstvom, kakor tudi konceptualistično produkcijo. Najprej gre omeniti njeno zanimanje za vsebine, ki po svojem značaju niso kakšne pomembnosti, prav nasprotno, gre za iskanje detajlov, ki so povsod in so prav zato navadnemu subjektu nezanimivi. V tem prepoznamo značilno modernistično pozicijo, za katero velja, da je vse, kar srečujemo, lahko tudi predmet umetniškega zanimanja. Stališče je bilo uveljavljeno še izraziteje v okvirih dadaizma in poznejšega konceptualizma, ki je avtorici gotovo blizu. Iz vsebin, ki niso praktično za nikogar zanimive, pa njej vendar uspeva narediti celovita likovna dela. Kajti v raznih poudarkih, ki zajemajo detajle, prepoznamo njen smisel za likovno skladnost, pa naj govorimo o splošnih strukturah ali recimo o razmerju med barvnimi površinami. Vsak njen posnetek je po svoje zaključeno delo, za katerega sicer nimamo povsem prepoznavnega izhodišča, lahko le približno sklepamo, kje bi lahko obstajal. Zanimivo je, da fotografije hkrati predstavljajo serijo, ki učinkuje kot celota, kar ugotovimo predvsem na njenih razstavah. S tem nas tudi prepriča o izvirnosti, predvsem pa zrelosti svojega sloga, ki je postal prepoznaven in se razvija že nekaj let z istim izhodiščem. V novejšem času poudarja še socialno komponento, išče predloge, ki so vse prej kot glamurozne, in se s tem na svoj način odziva na družbene kontraste v našem času.
Dr. Boris Gorupič
KOŽ ob 18:00: V KOŽi besede in SVETA – Carmen L. Oven
V januarskem večeru V KOŽi besede bomo odstirali poti Okoli sveta do srca. Družili se bomo s popotniško družino Krišelj-Grubar in njihovimi zgodbami družinskih popotovanj v širni svet, ki so zaznamovale marsikateri trenutek njihovega srca tudi doma.
Pogovor bo vodila Carmen L Oven.
Mestni muzej Ljubljana ob 19:00: Vlasta Nussdorfer in Manca Košir na literarnem večeru s slepimi in slabovidnimi
Literarno-pogovorni večer, ki ga v okviru projekta Knjižnica slepih in slabovidnih pripravlja Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije v sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Ljubljana.
Osrednja gostja večera bo varuhinja človekovih pravic, Vlasta Nussdorfer, ki bo skupaj z moderatorko Manco Košir spregovorila o knjigi Dominique Loreau Umetnost preprostosti (prevod: Marjeta Novak Kajzer, Vale-Novak, 2009).
Vlasta Nussdorfer bo prebrala daljše odlomke iz izbranega knjižnega naslova. Ob poslušanju bo občinstvo pridobilo vpogled v dojemanje knjižnih besedil, ko le-ta niso zapisana na papirju in dostopna našim očem. Poslušanje daljših literarnih besedil je namreč za slepe in slabovidne del vsakdana, videči pa se s knjižnimi deli najpogosteje srečujejo na drugačen način.
Trubarjeva hiša literature ob 17:30: O Trubarju z Andrejem Perhajem
Pogovor s poznavalcem življenja in dela Primoža Trubarja, Andrejem Perhajem, ki ga bo povezovala idejna vodja cikla Anja Figelj, učiteljica slovenščine kot drugega tujega jezika in vodja jezikovnih programov UtripAnja.
Na prvem srečanju novega cikla First reader, ciklu kulturno-jezikovnih dogodkov za tujce v Sloveniji se bomo z gostom Andrejem Perhajem, vodnikom pedagogom na Trubarjevi domačiji in poznavalcem življenja in delovanja Primoža Trubarja, pogovarjali o avtorju prvih slovenskih tiskanih knjig in o pomembnem dogajanju v 16. stoletju. Jezikovne minute srečanja pa bodo namenjene spoznavanju osnovnih značilnosti slovenskega jezika.
Dogodek bo zaradi različnega jezikovnega (pred)znanja potekal v angleščini.
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
19:00 Pogoji (in) možnosti
Samorastniki, Igor Pretnar, Slovenija, 1963, 35mm, 1.37, čb, 89'
Slovenska Koroška v 18. stoletju. Ožbej se s šolanja vrne na graščino Krnice, kjer mu oče pove, da bo ostal doma, ker ga je izbral za bodočega gospodarja. Na Krnice pride za deklo čedna Meta in Ožbej se vanjo zagleda. Meta zanosi, toda Ožbejeva mati jo prekolne, oče pa ukaže, da jo bičajo in preženejo iz graščine. Ožbej ne more brez Mete, v gozdu ji reče, da se je zaradi nje pripravljen odpovedati Krnicam. Meta ponovno zanosi in Ožbejevi starši se še bolj razhudijo. Kljub ostremu nasprotovanju vse okolice Meta rojeva in rojeva nezakonske otroke – samorastnike. Socialna drama o razrednem boju in prepovedani ljubezni v fevdalni dobi.
21:00 Pikapolonica, pikapolonica
(Ladybird, Ladybird), Ken Loach, 1994, VB, 35mm, 1.66, barvni, 101', sp
Pretresljiva drama o spopadu neupogljive ženske z različnimi britanskimi socialnimi službami, ki ji skušajo odvzeti otroke. Britanska verzija Samorastnikov.
Kinodvor:
17:00 Philomena, Stephen Frears, VB / Francija / ZDA, 2013, DCP, 98'
Philomena pripoveduje resnično zgodbo skeptičnega BBC-jevega novinarja in simpatične starejše gospe o iskanju njenega davno izgubljenega sina. Ta topla in duhovita različica Sester Magdalenk, v kateri blestita Judi Dench in Steve Coogan, je z Beneškega filmskega festivala odnesla nagrado za najboljši scenarij.
19:00 Okus po ljubezni (Dabba), Ritesh Batra, Indija / Francija / Nemčija / ZDA, 2013, DCP, 104'
Drobna dopisna romanca z ulic večmilijonske metropole nam razkrije, da lahko upanje včasih najdemo tam, kjer ga najmanj pričakujemo. Nagrada občinstva – Teden kritike, Cannes 2013.
21:00 Preteklost (Le passé), Asghar Farhadi, Francija / Italija, 2013, DCP, 130'
Film z oskarjem nagrajenega Asgharja Farhadija (Ločitev) je še ena intenzivna družinska drama, v kateri ni nič tako, kot se zdi na prvi pogled. Režiser v slogu napete detektivke raziskuje zapletene medčloveške odnose in razkriva relativnost resnice. Film je Bérénice Bejo (Umetnik) prinesel nagrado za najboljšo igralko v Cannesu.
Mala dvorana ob 19:30:
Zelena utopija, Urban Zorko, Marko Kumer-Murč, Slovenija, 2013, HD, 55'
Zgodba o prvem eko-certificiranem celostno urejenem skupnostnem urbanem vrtu v Mariboru. Geneza nove družbe skozi štiri letne čase.
Kino Komuna:
18:20 LIFFe – perspektive: Zoran, moj nečak idiot, Matteo Oleotto, 110 min
20:20 Volk z Wall Streeta (The Wolf of Wall Street), Martin Scorsese, ZDA, 2013, 165'
Dodaj komentar
Komentiraj