12. 5. 2014 – 16.30

Čemerno v ponedeljek!

Tovarna Rog, Skate park (glavni vhod), zvečer: Razstava rogovskih umetnikov

 

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 21:15: Prebranec # 13, večer mlade in neuveljavljene proze.

Berejo: Gregor Lozarj, Patrik Holz, Sara Kneževič in Suzana Tratnik.

Wayra Contemporary Dance Group: Retrospekcija

Avtorica: Maja Halas. Soustvarjalci: Miha Firšt, Jure Kolšek, Rok Roudi, Anej Vidmar, Lan Mlakar.

Retrospekcija – plesna predstava Maje Halas, ki nastaja v sodelovanju s talentiranimi mladimi slovenskimi umetniki – je prežeta z mešanjem želenega in neizživetega z realnim. V predstavi, v kateri se ves čas pojavlja nadzor zunanjega nad plesalcem, se avtorica predstave trudi najti svojo pravo obliko. Osnovna koreografija, ki se na začetku v celoti – kasneje pa po delih – pojavi v predstavi, predstavlja plesalkino načrtovano in želeno življenjsko pot. To pa ji prekrižajo glasbeniki, ki predstavljajo nek zunanji dejavnik in zvok izkoristijo kot manipulacijo, s katero prevzamejo nadzor nad plesalko in spreminjajo njeno pot.

V tej točki pride to problema, saj dejanja plesalke ne sovpadajo z njeno dejanskostjo. Pojavljajo se trenja med notranjim in zunanjim, ki sprožijo naval spominov. Na podlagi tega smo se odločili, da v predstavo vključimo »flashback« filme, ki predstavljajo plesalkin spomin in jo vračajo nazaj do

nje same. Tako lahko na odru vidimo dve različni osebi – ena je hitra, živi življenje, ki ji ga načrtujejo zunanji dejavniki (okolje, družba), druga je počasna in se spominja –, kar je ponazorjeno z različno dinamiko plesa.

Razlike med notranjim in zunanjim se kažejo z izborom dveh različnih stilov plesa. Kljub zelo jasnemu problemu, ki ga predstavljajo neizživete želje, z odganjanjem resnice in nepriznavanjem realnosti plesalka vedno bolj tone in popušča manipulaciji, ki jo izvajajo nad njo. To pa se kaže tako, da se – medtem ko se vrti v nekem začaranem krogu realnosti in spominov – njen prostor vedno bolj manjša in oži. Soustvarjalci predstave ji tako vedno bolj zmanjšujejo fizičen prostor delovanja. Vse dokler se ne zoži do te mere, da zaduši vsakršen gib, dokler plesalke ne pripelje do samega roba,

se le-ta ne zbudi iz začaranega kroga. Pri tem pa se pojavi polemika, ali bo nehala biti le še en, v sistem integriram delček, ki ga je družba s »podarjeno svobodo« popolnoma zasužnjila, ali pa bo vstopila nazaj v ta začaran krog.

Namen avtorjev predstave je apelirati na gledalca, kako pomembno je, da si kot umetnik, pa tudi kot človek, odprt, občutljiv, aktiven in da imaš svoje stališče do sveta. Da sta ravno svoboda in človeškost platforma, na kateri se gradi sreča, tako v zasebni kot v družbeni sferi. Predstava bo torej

govorila o posamezniku, ki se tudi v najhujših trenutkih trudi, da ne bi izgubil samega sebe in da bi ohranil svojo dejanskost.

Prost vstop.Organizacija: Kud Kentaver in Menza pri koritu.

 

Klub Gromka ob 22:00: KiborgSpužva Büking: THE MIDNIGHT GHOST TRAIN (US) + ČLOUK. (SLO) >> Težka rifarija, mnoštvo decibelov, pomanjkanje socialnih stikov in neprekosljiva moška lepota duota Člouk.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: DubLab: Filter x Synaptic - Po ceveh DubLaba tokrat brbotata ekipi Filter in Synaptic. Za pultom bodo na EDM bass mojstrovine poskakovali in se žgečkali Sunneh, Freeverse, Cookie, Nitz, Splinterhouse & Utti.

 

Muska izven:

 

Prulček Bar ob 21:00: Akustični koncert jazz pianista Marka Petrušiča

MArko Petrušič je leta 1991 je zaključil šolanje na Bežigrajski gimnaziji in Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani. Klavir je študiral na Visoki šoli za glasbo v Gradcu. Od leta 2001 ima status svobodnega umetnika. Je ustanovitelj ansambla Trio Petrušič, ki deluje v dveh zasedbah (glasbeniki: Tomaž Grom, Nikola Matošič, Gašper Bertoncelj, Marko Petrušič). Od leta 2004 igra v ansamblu Greentown jazz band, sicer pa sodeluje tudi s skupino Latino messengers, Vitalijem Osmačkom in drugimi.

 

Teater, razstave, predavanja:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Rihard III. + II.

Režiser Tomaž Pandur se po motivih historičnih kronik Williama Shakespeara Rihard III. in Rihard II. ukvarja z "velikim mehanizmom" krvave zgodovine vzpona na oblast, izgube oblasti, in posledično smrti skozi psihologijo osebnosti, ki so v svojem osnovnem bistvu in krvotoku misli danes še vedno aktualne, prisotne in prepoznavne. Večno hlepenje po moči in oblasti je boj na več ravneh zavesti in razkriva človeške strasti, slabosti in neustavljiv nagon po destrukciji in avtodestrukciji. Je mikropsihologija velikih osebnosti, je razgaljanje oblasti, ki ima imena in priimke, je brezobziren boj živih ljudi, ki vsi sedijo okrog iste mize. Danes nas odkrivanje "velikega mehanizma" vodi v mehanizem znotraj nas samih, globoko tja, kjer z nasiljem ustvarjamo žrtve in kjer kot žrtve postanemo nasilneži. V moč lastne avtodestrukcije, ko hlepimo po moči, obvladovanju in posedovanju Drugega. Zaradi katere zavajamo, obsedamo, uničujemo, ranimo, zaradi katere smo brezčutni in brez milosti.

mala drama ob 20:00: Ponorela lokomotiva

Stanisław Ignacy Witkiewicz je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja. Ponorela lokomotiva (1923) na nevsakdanji in izjemno duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja.

Strojevodja in kurjač, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast, skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Rada bi doživela vznemirljivi vrhunec hitrosti in zanosa in videla, kako je na drugi strani. Izkaže pa se, da nista navadna železničarja, temveč razvpita zločinca, ki sta se izmaknila roki pravice. Njun nevarni eksperiment pokvarijo potniki, ki bi radi ustavili drveči vlak. Tako se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v "navadno" železniško nesrečo.

 

Cankarjev dom, dvorana Duše Počkaj ob 20:00: TRI psice, DVA planeta, ENA raketa

"Gre za zmoto, če verjamemo, da ljudje živijo od svojih idej, ko pa imajo vendar veliko več koristi od tujih neumnosti in ko vsaka govorica omogoči novega lastnika s svežimi pravili." (B. Mandeville)

Ljudje, zaprti v klavstrofobični eksihibicionizem, zdrsnejo v kožo in plašče deformiranih psiholoških projekcij, ter nas pri svojem zavračanju duše in izpostavljanju na vse mogoče načine poskušajo fascinirati. Tragična komedija z bulimičnim razpoloženjem, zmeraj naličena, zmeraj ekstravagantna in obupana.

TRI psice, DVA planeta, ENA raketa je satirična zbirka različnih odlomkov kulturne in zabavne industrije. Je del resničnosti na neusmiljenem pobočju. Je samopredstavitvena orgija, polna privlačnosti in sijaja, ter sočasno boleče nahajajoča v somraku lastne neizpopolnjenosti. Glavni razstavni objekt so izvajalci sami. Radodarno tržijo svoje pomanjkljivosti, pri tem pa nastaja mešanica resničnosti in fikcije. Predstava namreč niha med gledališko fikcijo, zabavnimi plesnimi vložki in glasbenimi elementi, ter proizvaja začasno skladišče fiktivnih avtobiografij. Njeni akterji so se pripravljeni brezkompromisno prilagoditi in podrediti za izvršitev višjega cilja – pobeg na planet novih možnosti, novih priložnosti.

 

SiTi TEATER ob 20:00: 50 odtenkov njive

Prva celovečerna stand up komedija Boštjana Gorenca - Pižame!

Kako so nastala slovenska narečja, kakšen vpliv ima na slovensko politiko predizbor za pesem Evrovizije in kaj sploh pomenijo slovenske kletvice, so vprašanja, s katerimi si najbrž niste preveč belili glav, a zato odgovori nanje niso nič manj zabavni.

Boštjan Gorenc – Pižama v celovečerni stand-up predstavi Petdeset odtenkov njive zaorje med bolj ali manj vidne, a bistvene gradnike Slovenstva. Najsi bodo to pisci besedil slovenskih popevk, hripavi novinarji, rokokojski violinisti, impresionistični pesnikiali ustvarjalci reklam, pred njegovimi puščicami ni varen nihče. Nemara zato, ker so ga s tečaja lokostrelstva vrgli že po uvodnem srečanju.

Pronicljivo seciranje aktualnih dogodkov se prepleta s prodornimi enovrstičnicami, vse skupaj pa zabeli izkušnja novopečenega očetovstva.Obiskovalcem se obeta tudi predstavitev nove erotične mega uspešnice, namenjene slovenskim gospodinjam.

 

Stara mestna elektrarna ob 20:00: BADco.: KILA HISTERIJE, POSPEŠEK - melodrama -

družino sedemo skupaj pred televizijo … pa stvari začenjajo postajati napete.” Rainer Werner Fassbinder

Med televizijskim pogovorom o razpadu Sovjetske zveze se Heiner Müller in Alexander Kluge vrneta k Brechtovi izjavi “Nafta se zoperstavlja formi petih dejanj”. Ta stavek povzame problem, naslovljen na epsko gledališče. Kako lahko dramski material izreka zgodovinske procese z njihovimi notranjimi tenzijami ter koraki naprej in nazaj, ki presegajo like in njihova razmerja? Isto vprašanje – kakšen dramski material se ponuja kot primerno sredstvo reprezentacije nevralgičnih principov dandanašnje realnosti – se znova zastavlja kot spekulativni problem predstave Kila histerije, pospešek… Nova predstava kolektiva BADco. tako skuša najti odgovor v zgodovinskem dialogu dveh umetnikov, dramatika Heinerja Müllerja in filmskega režiserja Alexandra Klugeja. Ob koncu osemdesetih sta se umetnika spekulativno lotevala tem politike in družbenega preobrata, danes pa njuna spekulacija rezonira kot dokument naše sodobnosti.

Koreografija in izvedba: Pravdan Devlahović, Ana Kreitmeyer/Darija Doždor, Nikolina Pristaš, Zrinka Užbinec

Koncept in dramaturgija: Tomislav Medak

Preoblikovanje dramskega gradiva: Goran Sergej Pristaš

Dramaturgija: Ivana Ivković

Produkcija: Lovro Rumiha

Programska oprema za algoritemsko videomontažo ALVES: Daniel Turing

Oblikovanje kostumov: Silvio Vujičić

Oblikovanje svetlobe: Alan Vukelić

Oblikovanje zvoka: Jasmin Dasović

Oblikovanje scene: Miljenko Sekulić Sarma

Gledališki pripomočki: Ana Ogrizović

Glasba: Alban Berg, Wozzeck

Prevod: Tomislav Medak

Produkcija vključuje pogovor med Alexandrom Klugejem in Heinerjem Müllerjem z naslovom Pesnik kot katapult metafor. Zahvaljujemo se Alexandru Klugeju za njegovo soglasje k uporabi gradiva. Produkcija je črpala navdih iz del Douglasa Sirka, Rainerja Wernerja Fassbinderja, Pine Bausch, Michaela Heinricha, Timothyja Mitchella, Nannija Balestrinija in kolektiva Polnočni zapiski.

 

Galerija Staneta Kregarja, ZAvod sv. Stanislava ob 20:00: Razstava študijskih risb

O razstavljenih risbah bo spregovoril Zmago Modic, glasbeni program pa bo oblikoval Lado Jakša.

 

Knjižnica Šiška ob 17:00: Janez Bertoncelj: Kolesarjenje v Ljubljani in Ljubljanska kolesarska mreža

Ustanovni član in nekdanji predsednik Ljubljanske kolesarske mreže, ki opravlja funkcijo koordinatorja za kolesarstvo na MOL-u, ter kolesarski aktivist in vodja projektov na področju mobilnosti nam bo predstavil svoj pogled na zgodovino, trenutno stanje

Predstavil bo tudi vlogo Ljubljanske kolesarske mreže pri izboljšanju pogojev za kolesarjenje in krepitve kolesarske kulture v mestu.



KOŽ ob 18:00: Monica in Bill – dr. Dušan Rutar

V maju bomo govorili o moški in ženski naravi, o moški in ženski spolni identiteti.

Predavanje je v okviru cikla filozofskih predavanj Ona in On.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: URJENJE SPOMINA S KNJIGO

Kako lahko sami izboljšamo svoj spomin? Eden od možnih načinov je branje. Seznanili se bomo z načini urjenja spomina in pozornosti, primernimi za vse generacije ljubiteljev knjig. Predava: Jasmina Lambergar, mednarodna trenerka spomina.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA: Slovenski kratki igrani in animirani film

Se©kret | Piščalka | Lesi se vrača

  • Se©kret Vinci Vogue Anžlovar, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 16'

  • Piščalka Naško Križnar, Slovenija, 2001, 35mm, barvni, 20' 

  • Lesi se vrača Jan Zakonjšek, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 24'

21:00 Večer SFA: 25-letnica slovenskega celovečernega filma

Veter v mreži, Filip Robar-Dorin, Slovenija, 1989, 35mm, 1.66, barvni, 109'

Danijel Bohorič (Milan Štefe) po daljšem času spet obišče Novo mesto, v katerem je preživljal dijaška leta. Dolenjski visokošolci ga kot priznanega pesnika modernega izraza povabijo, naj se udeleži prireditev in nastopov v Novem mestu, ki postanejo kasneje znani kot novomeška pomlad. Skladatelj Marij Kogoj, slikar Božidar Jakac in drugi umetniki prvič nastopijo skupaj v javnosti. Poema o avantgardnem umetniškem gibanju.

 

Kinodvor:

16:45 Nebraska, Alexander Payne, ZDA, 2013, DCP, 115'

Alexander Payne (Potomci, Stranpoti, Gospod Schmidt) se vrača na cesto z nežno in pretanjeno komedijo, ki se izkaže kot izvrsten eliksir za te krizne čase. Film je veteranu Bruceu Dernu prinesel nagrado za najboljšega igralca v Cannesu in nominacijo za oskarja.

19:00 Leto kina: Zgodba o otrocih in filmu (A Story of Children and Film), Mark Cousins, Velika Britanija, 2013, DCP, 106'

V svojem poetičnem eseju Mark Cousins (The Story of Film: An Odyssey) raziskuje, kaj nam film pove o otroštvu in kaj nam otroštvo pove o filmu. Zgodba o otrocih in filmu je poklon otroštvu in filmu.

21:00 Ugrabitev (Kapringen), Tobias Lindholm, Danska, 2012, DCP, 103'

Tako kot Vinterbergov Lov, pri katerem je Tobias Lindholm sodeloval kot soscenarist, je tudi Ugrabitev vrhunski psihološki triler, zgrajen na napeti in avtentični zgodbi ter prepričljivih igralskih nastopih.

Mala dvorana ob 18:45 in 21:15 :

Abeceda (Alphabet), Erwin Wagenhofer, Avstrija / Nemčija, 2013, DCP, 113'

Analiza in obsodba tekmovalno naravnanega sodobnega izobraževalnega sistema ter poziv k izobraževanju, ki bi temeljilo na človeški domišljiji in ustvarjalnosti.

 

Kino Komuna:

17:45 Atomski z desne, romantična komična drama, Srđan Dragojević, Srbija, Črna Gora, 2014, 97'

19:45 Sivolasi žigolo, komedija, John Turturro, ZDA, 2013, 90'

21:30 Nimfomanka - 2. del, drama, Lars von Trier, Danska, Nemčija, Francija, Be, 2013, 123'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.