Decemberske radosti
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Tokrat bo direktno
akcijo na vaše brbončice izvedla ekipa Mondo cane.
Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO
Klub Gromka ob 20:00: LUD Literatura: Barbara Jurič, Dejan Koban, Iztok Osojnik; glasbena improvizacija Nimam?pojma; povezuje Petra Koršič
Glasba Izven:
Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Vlado Kreslin: Čarobnice
Slovenska filharmonija ob 19:30: Mozart - Kvarteti za flavto in godalni trio
Promocijski koncert nove zgoščenke flavtista Mateja Grahka MOZART - Kvarteti za flavto in godalni trio.
Matej Grahek – flavta
Miran Kolbl – violina
Maja Rome – viola
Igor Škerjanec – violončelo
Knjižnica Šiška ob 19:30: Koncert dueta Evemirei
Kino Šiška ob 20:00: Val 202 - izštekanih 20
Od Sokolov, Demolition Group in Miladojke Youneed v prvem letu do Tržaškega partizanskega pevskega zbora, Toronto Drug Bust in Dan D v minulih mesecih. Ter vmes še prek 200 drugih. To je oris oddaje IZŠTEKANI, ki se je prvih pet let zaštekavala in odštekovala na Radiu Študent, naslednje tri petletke pa na VALU 202.
Da, dolgih dvajset let že Izštekani soustvarjajo slovensko popularno-glasbeno prizorišče. In pri tem nemalokrat premikajo meje.
Tudi ob svoji dvajsetletnici jih bodo. 3.12.2013 bo v ljubljanskem Kinu Šiška veliko slavje z naslovom IZŠTEKANIH 20. Deset glavnih izvajalcev – NIET, SIDDHARTA, ZMELKOOW, PETER LOVŠIN, THE TIDE, APHRA TESLA, TRKAJ, NARAT, WEREFOX in RES NULLIUS – bo s pomočjo članov Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in drugih gostov izvedlo dvajset skladb. Za minulih dvajset let. Ter še kakšno za povrh.
Dogodek bo Val 202 seveda neposredno prenašal. Pohitite, število mest v dvorani je omejeno!
Vstopnina: 14€
Scratch rock bar ob 20:00: Broken Arrow release party
Skupina Broken Arrow bo predstavila svoj novi izdelek. Kot ekstra pa jih boste lahko slišali v akustični verziji.
Predstavitev novega izdelka Broken Arrow. Poslušali si boste pesmi ter fantje se bodo tudi v živo predstavili z akustičnimi verzijami svojih pesmi.
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Tantadruj
Teater, razstave, predavanja....:
Narodna galerija ob 17:00: Napačna gesla: glasbeno-plesna predstava
Plesna predstava z glasbeno podlago Komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonije!
Koreografija in ples Jasmina Križaj, Simon Wehrli; Glasbeniki: Janez Podlesek, violina, Oliver Dizdarević Škrabar, viola, Klemen Hvala, violoncello; Glasba: Johann Sebastian Bach; Produkcija Plesna izba Maribor; izvršni producent: Mojca Kasjak; partnerji: Ensemble Baroque de Toulouse, Festival Maribor, Društvo KOSF in Narodna galerija.
vstopnine ni
Maximarket ob 18:00: Biografska monodrama o življenju Franceta Prešerna BREZ MIRU
Predstava je nastala v produkciji Kulturnega zavoda Kult in koprodukciji Šentjakobskega gledališča Ljubljana v režiji Tatjane Peršuh. Lik Franceta Prešerna pa upodablja Saša Klančnik, igralec z dolgoletno ustvarjalno kariero v Šentjakobskem gledališču.
Atrij ZRC ob 18:00: Premiera lutkovne predstave Kiriku ter Lev&človek
Lutkovno predstavo so jo pripravili priseljenci iz Argentine, Kolumbije, Komorov, Zimbabveja, Ukrajine, Kosova, Bosne in Hercegovine ter Srbije. Uprizorjeni zgodbi prihajata iz afriških držav, iz Zimbabveja in Komorov.
Predstavi sta nastali v okviru enoletnega usposabljanja priseljencev iz nezahodnega sveta na področju lutkovnih umetnosti.
Uprizoritvi iščeta navdih v ljudskem izročilu, ki so ga udeleženci usposabljanja prinesli iz svoje prvotne domovine.
Mednarodna zasedba lutkovnih izvajalcev iz Argentine, Kolumbije, Komorov, Zimbabveja, Ukrajine, Kosova, Bosne in Hercegovine ter Srbije vas bo očarala z dvema zgodbama.
Prva pripoved govori o malem, a pogumnem fantiču Kirikuju, ki s pomočjo svojega modrega dedka reši vas pred uroki zlobne čarovnice. Druga, po zimbabvejski zgodbi prirejena lutkovna predstava Lev in človek, pa razkrije, kaj se zgodi, ko rešiš lačnega leva iz kletke in za razsodnike o tem, ali naj te lev požre ali ne, poprosiš živali.
Projekt "Potujoče lutkovno gledališče pripovedk sveta s pravljično terapijo" oz. "Z lutko okoli sveta" se financira iz Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete "Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti", prednostne usmeritve "Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni vključenosti".
Unionska dvorana hotela Union ob 19:30: Udar po moško 2
Igrata: Vid Valič in Ddenis Avdić
Vid Valič & Denis Avdić sta v preteklih dveh sezonah resnično nasmejala celo Slovenijo.
Občinstvo je dvourno predstavo pospremilo z nasmehi, smehljaji in tudi gromkim smehom. Aplavz ob koncu predstave je vsakokrat pričal, da so se vsi odlično zabavali. Po odigranih 222 predstavah, ko sta nasmejala več kot 80.000 gledalcev, prihajata na odre z novimi duhovitimi šalami v predstavi "UDAR PO MOŠKO 2"
Kaj se zgodi, ko se srečata slovenska in bosanska kultura, kako brezmadežno spočeti, kdaj bomo zares prilezli iz krize in kdaj se ne "štela" radia?! Udar po moško 2 !! Kmalu povsod po Sloveniji. Pripeljite se enkrat iste otroke, novih raje ne...
SMG ob 20:00: Pisma Joži, bralna uprizoritev v Slovenskem mladinskem gledališču - Ta veseli dan kulture
Bralna uprizoritev nastala po korespondenci Slavka Gruma in spremnem besedilu Lada Kralja
PISMA JOŽI
Po korespondenci Slavka Gruma in spremnem besedilu Lada Kralja
Zasnova: Ivan Rupnik
Izvedba: Ivan Rupnik in Lucija Grm
Pisma Joži, uprizoritev, ki je nastala kot del triptiha Ljubezen v pismih, se naslanja na pisma pisatelja in zdravnika Slavka Gruma njegovi izvoljenki Joži Debelak. Njuna zveza je trajala med letoma 1923 in 1930, torej v času Grumovega najbolj ustvarjalnega obdobja, in prav pisma Joži pomembno pripomorejo k razumevanju geneze njegovih del. Ivana Rupnika pa je zanimal predvsem njihov emocionalni naboj, zato "se je v Pismih Joži posvetil izključno pisateljevemu odnosu do oddaljene ljubezni […] in z živo, barvito, trpko, humorno in domišljijo podžigajočo interpretacijo pričaral […] prepričljivo upodobitev", kot je zapisala Jasna Vombek na portalu Air Beletrina.
KOŽ ob 17:00: Ta veseli dan kulture, po zapuščini Otona Župančiča
Skozi zapuščino slovenskega pesnika Otona Župančiča nas bo popeljala kustosinja Dragica Trobec Zadnik
SEM ob 18:00: Odprtje fotografske razstave Marine Lekič: Vrata pripovedujejo
Naše hiše, vrata in okna so del nas. Del naših življenj, osebnosti, sreče in ne nazadnje tudi naše ogledalo.
Za njimi se skrivamo, skozi njih stopamo v svet. Ko hodim okrog jih opazujem in se mi zdi, da mi pripovedujejo svoje zgodbe. Včasih čudovite, enkrat duhovite, tudi žalostne in indiferentne, vsekakor pa vredne posluha. Pred nami so vrata, ki sem jih posnela na potovanjih po Evropi. Med mnogimi sem se za mojo zgodbo odločila za tista vrata, katerih zgodbe so me najbolj pritegnile. Ob pogledu na njih sem začutila, kaj se dogaja tam notri, kakšni ljudje so za njimi in kakšne usode so jih doletele, da so odšli kdo ve kam in kdo ve zakaj. Kot knjige so, polne zgodb. Le odpreti jih je treba in beremo zgodbo mojega, naših in vaših življenj.
Marina Lekič rojena Peran je po končani gimnaziji v rojstnem Splitu diplomirala na arhitekturi v Ljubljani, kjer živi in dela. Prve resne korake v fotografiji je naredila v času daljšega bivanja v ZDA, na Univerzi v Gainsvillu, Florida. Po povratku v Ljubljano se je pridružila foto sekciji Delo in ji ostala zvesta vse do danes.
Hengarnica Brooklynn ob 18:00: Bratislavske megle
Emina Djukić in Aljaž Velički s svojimi fotografijami predstavljata dva na videz različna pogleda na zasebni in javni prostor. Zasebni prostor lahko razumemo kot pomemben del urbane kulture, njegova interpretacija pa je tesno povezana z gospodarskimi in političnimi razmerami v družbi. Z ekonomskega vidika je trenutno težko ustvariti pogoje za opredelitev lastništva zasebnega prostora; s političnega stališča je v naprej začrtana smer razvoja mesta, ne glede na to, ali so prebivalci sprejeli oz. odobrili te spremembe ali ne. Možnost lastništva prostora se v mestu izgublja, približujemo se modelu začasnih bivališč; iz stališča sodobnih socialnih pojavov nam je tako npr. bližja in bolj sprejemljiva poetika hotelskega prostora. V tem kontekstu nam je prostor brez osebnih atributov bližji; imamo ga možnost interpretirati s pomočjo lastnih izkušenj. V takšem prostoru je dobrodošla osebna oddtujenost. Gaston Bachelard v Poetiki prostora trdi: "da so vsi prostori naših preteklih samot prostori, kjer smo trpeli samoto, se veselili samote, hrepeneli po njej in tvegali, v nas neizbrisni". Fotografije Aljaža Veličkega in Emine Djukić, pripovedujejo o introvertiranosti mest in o osamljenosti nevidnega človeka ...
Galerija Photon ob 19:00: Video večer # 17: Pablo Chiereghin
V 17. ediciji Video večera bo v Photonu gostoval Pabla Chiereghin, ki bo skozi predavanje in projekcije predstavil izbor svojih avtorskih videov ter dokumentacijo svojih perfromativnih akcij in javnih intervencij.
Pablo Chiereghin je italijanski umetnik, ki živi in deluje na Dunaju. Udejstvuje se v polju nekonvencionalne fotografija, javnih akcij in performansa. V svoji umetniški praksi, zaznamovani z neobičajnimi fenomeni vsakdanjega življenja ter družbeno in politično dinamiko svoje okolice, se pogosto poigrava s posegi v same izrazne medije in preizpraševanjem njegovih pomenov.
MSUMaistrova ob 17:00: Festival Transfer: Umetnost skozi etiko / Etika skozi umetnost
Nekatera prelomna umetniška dela sežejo daleč čez utečena razmišljanja, predstave in vrednote, ki so splošno družbeno sprejete. Zvenijo blasfemično in razburjajo s svojo radikalnostjo izraza.
Stara spletna stran Galerije Kapelica se je odprla z animiranim gifom ‘Umetnost je zlo kulture’, parafrazirajoč izjavo 'Boljše je zlo dobrega', v kateri je ponotranjena dialektična sila spreminjanja. Ničesar ni, kar bi se lahko izognilo spreminjanju. Tudi umetnost ne. Ta je v svoji strukturi odprta, nedoločljiva, izmikajoča se ter nestabilna in hodi po robovih smisla. Pravzaprav na teh robovih ustvarja možnosti in prostore pomenjanja ter nas preko čutne zaznave vabi čez meje jezika. Nanjo ne moremo pokazati s prstom, takorekoč je ne moremo imenovati, pa vendar deluje. Mogočno.
Drugo edicijo festivala Transfer smo tokrat zasnovali kot serijo umetniških pričevanj, performansov in predavanj strokovnjakov z različnih družbenih področij in dejavnosti (filozofije, prava, teologije, medicine, biotehnologije, biologije in umetnosti), kjer bo vsak s svojega stališča predstavil zadrege z etiko, ki destabilizira prakso, s katero se ukvarja. Zgodovina nas uči, da so se etični standardi neprestano spreminjali, zato bi želeli na simpoziju detektirati osnovne mehanizme, ki postavljajo pod vprašaj samoumevnost vrednot kot jih poznamo.
Program:
17:00 Jurij Krpan (Galerija Kapelica): Uvodno predavanje
17:40 dr. Paul Rott Wolpe (Emory University Center for Ethics, Atlanta): 'Čas je za preizpraševanje bioinženiringa' (video predavanje)
18:00 dr. Adam Zaretsky (School of Communication and the Arts at Marist College, New York): 'ART = LIFE / Ekologija, gastronomija, biologija / Živalsko vedenje in človeška klicna linija'
18:40 Lucas Evers (WAAG Society, Amsterdam): 'Trust Me I’m an Artist - V smeri etike v umetnosti in znanstvenega sodelovanja'
20:30 Ive Tabar (performans), asistent: Vasja Kokelj: 'Pogoltniti!' (pritličje +MSUM)
Prirodoslovni muzej Slovenije:
18:00 Mala telesa Osončja, prof. dr. Tomaž Zwitter
18:40 Iskanje asteroidov na observatoriju Črni Vrh; Herman Mikuž
Serija predavanj
KOŽ ob 18:00: Impro komedija: spontana poezija – Vid Sodnik, Tomaž Lapajne Dekleva, Andraž Gartner
Vabljeni na tkanje poezije v živo! Vabimo vas, da izberete svojo najljubšo pesem Franceta Prešerna, ki jo bomo skupaj prebrali, potem pa nam bodo ustvarjalci pripravili čisti užitek improvizacije na to pesem.
Mestni muzej ob 18:00: Predstavitev izida knjige Glavaš: kronika nekega uničenja
predstavitev knjige Glavaš: kronika nekega uničenja, ki je nedavno izšla pri Zavodu Kultipraktik.
Predstavitve se bo udeležil tudi avtor Drago Hedl, ki se bo pogovarjal z gostoma Brankico Petković (Mirovni inštitut) in Igorjem Mekino (Mladina). Dogodek bo povezoval novinar RTVSLO Matej Šurc.
Knjiga je plod dolgoletnega raziskovalnega dela priznanega hrvaškega novinarja Draga Hedla. Gre za podroben opis vzpona in padca Branimirja Glavaša, enega od ustanoviteljev HDZ-ja, politika, nekdanjega osiješkega župana, poveljnika obrambe Osijeka in Slavonije v hrvaški domovinski vojni in, nenazadnje, vojnega zločinca. V času vojne si je vojaško in politično podredil celotno regijo in odločal o življenju in smrti prebivalcev Slavonije, Posredno in neposredno je odgovoren za mučenja in umore mnogih srbskih civilistov s tistega področja. Po vojni se je vrnil v politiko in bil ponovno izvoljen v hrvaški sabor. Šele približevanje Hrvaške Evropski uniji in Tuđmanova smrt sta omogočila razmere, v katerih je bil pripeljan pred sodišče, spoznan za krivega vojnih zločinov in obsojen na zaporno kazen. Kljub temu je še vedno dejaven na hrvaški politični sceni in svojo stranko vodi iz zaporniške celice v Mostarju. Njegovi pristaši so iz tega neusmiljenega povzpetnika, ki je v Slavoniji vzpostavil in ohranjal režim nacionalistične strahovlade, naredili mučenika ter bojevnika za "hrvaštvo".
Hedlova knjiga se bere kot politični triler, v katerem pa ni ničesar izmišljenega, saj vsa navedena dejstva držijo in vsi dogodki so resnični. Zato služi tudi kot opomnik, kaj lahko pomeni koncentracija moči v rokah enega človeka, ki ga, poleg osebnega okoriščanja, vodijo in navdihujejo nacionalistične ideje.
NUK ob 19:00: Podelitev Trubarjevih priznanj in odprtje razstave Herman Potočnik Noordung
Trubarjeva priznanja bo v prenovljeni Veliki čitalnici NUK podelil dr. Aleš Črnič,državni sekretar na Ministrstvu za kulturo. Herman Potočnik Noordung - dokumentarna razstava in nova monografija: sveže interpretacije Noordungovega življenja. Vablje
Na dokumentarni razstavi o Hermanu Potočniku Noordungu, enem izmed utemeljiteljev teorije poletov v vesolje, bodo na ogled številni arhivski dokumenti, povezani z njegovim življenjem. Avtorja razstave sta Primož Premzl in dr. Sandi Sitar, ki napovedujeta "svež" pogled na Potočnikovo življenje in delo.
Nova monografija je nastala na osnovi arhivskih virov, pridobljenih v različnih ustanovah, predvsem v tujini, katere namen je predstaviti Potočnikovo resnično življenjsko pot, pot pomembne osebnosti, ki nam je s svojo tragično osebno življenjsko zgodbo in humanističnim pristopom pri drznih idejah osvajanja vesolja lahko velik vzornik.
Kino kino kino!!!
Hostel Celica ob 17:00: Eva Petrič: Bela kot riž
Projekcija videa bo na štirih lokacijah po Ljubljani.
1. lokacija
ob 18. uri
začetek projekta in projekcija videa Bela kot riž pred hišo na Rožni ulici 5, kjer je Prešeren živel med leti 1829 in 1835 ter tu napisal Gazele in Sonete nesreče
2. lokacija
pred Prešernovim spomenikom, projekcija videa na Plečnikovo trafiko ob Ljubljanici
3. lokacija
pred hišo, kjer je živela Primičeva družina na Wolfovi ulici 6, tik ob hiši, na kateri je danes kip Julije
4. lokacija
ob 20. uri
v Galeriji Srečišče in temnicah Hostla Celica na Metelkovi 8
Odprtje razstave Eve Petrič: Bela kot riž in video projekcija v predprostoru temnic
Projekt z naslovom Bela kot riž je Eva Petrič posvetila Francetu Prešernu in njegovi v poeziji uresničeni ljubezni do Julije. Občutljiva poznavalka literarne in likovne umetnosti se izraža z besedami in podobami, tako da jih prepleta in nadgrajuje. Ustvarila je tankočuten video, v katerem mlada pesnica prevzame pesnikovo podobo in z zrni riža oblikuje posodo odnosa, ki se sproti razdira in na novo vzpostavlja; prav s tem pa postaja žarišče močnih čustev, ki jih oživlja pesnikova poezija. Bela kot riž je video o podobi in vlogi Julije, pesnikove muze v njegovem delu. Eva Petrič se sprašuje ali bi bila Prešernova poezija brez Julije drugačna? Pesnikovi verzi za večno postanejo vez med njima, v videu pa podoba mlade ženske v pesnikovi opravi prevzame nase presečno množico čustev med žensko in moškim, med njo, prisotno, in njim ...
Projekt Bela kot riž se na dan pesnikovega rojstva odvija na štirih lokacijah: na pročelju hiše na Rožni ulici 5, kjer je Prešeren živel in ustvaril Gazele, Sonete nesreče in Sonetni venec, na Prešernovem trgu, pred domačo hišo Primičeve Julije, pred Prešernovim spomenikom in na tleh prekritih z rižem v prostoru pred temnicami nekdanjega vojaškega zapora, kjer sta "življenje ječa in čas v nji rabelj hudi" najbolj stvarna, hkrati pa je hrepenenje najmočnejše.
Kinoteka: 10. Mednarodni festival animiranega filma Animateka
17:00 Retrospektiva: Animirani film in ples I
Viktor Bočarov (MIRIS), Rusija, 2003, hd, 60'
Dokumentarni film z zgodbo Aleksandra Širjajeva (1867–1941), enega prvih baletnih filmskih ustvarjalcev, ki je s svojimi poskusi začel v prvem desetletju 20. stoletja, napiše zgodovino svetovne produkcije animiranega filma na novo. Širjajev je bil ugleden karakterni plesalec Marijinskega gledališča, vodja vaj Mariusa Petipe in avtor prve metode poučevanja karakternega plesa na svetu. Njegovi filmski poskusi obsegajo dokumentarne filme, miniature plesa in igre, risane animirane filme in animacijo lutk.
Viktor Bočarov je sanktpeterburški filmski producent, režiser in izjemna avtoriteta na področju baleta in opere. Arhiv del Aleksandra Širjajeva je leta 1995 dobil od fotografa Daniila Savelijeva. 17,5-milimetrske pozitive je restavriral David Cleveland iz Filmskega arhiva Vzhodne Anglije, 35-milimetrske filme pa so na digitalni nosilec prenesli v Londonu. Bočarov je iz tega gradiva ter fotografij in drugih dokumentov ustvaril dokumentarno pripoved o življenju Širjajeva, ki ga postavi v kontekst začetka filmske umetnosti in v okvir baletne zgodovine. Zapoznelo premiero, ki vsebuje domala ves animacijski opus Širjajeva, so prvič prikazali na festivalu Ruskega državnega filmskega arhiva Gosfilmofond januarja 2004. Tam je postavil zgodovino ruskega filma in animacije lutk na glavo, saj je dotlej za avtorja prve animacije lutk na svetu veljal Ladislav Starevič. Po besedah Bočarova je znanstvena publikacija o delu gradiva iz zapuščine Širjajeva.
Predvajano z dovoljenjem Viktorja Bočarova, Birgit Beumers in Toma Vincenta (Aardman Animation).
19:00 Retrospektiva: Animirani film in ples II
Skeletni ples / The Skeleton Dance, Walt Disney, ZDA, 1929, 16mm, 5'34''
Ura odbije polnoč: čas je kot nalašč za to, da se prikažejo štirje okostnjaki in malo zaplešejo.
Piskri plešejo / Dizzy Dishes, Dave Fleischer, ZDA, 1930, 16mm, 6'15''
Betty Boop zabava goste v restavraciji za pse in natakar se pridruži njenemu nastopu.
Brodolomec / The Castaway, Wilfred Jackson, ZDA, 1931, 16mm, 4'50''
Mickey nasede na samotnem otoku med bananami, divjimi živalmi in – klavirjem.
Egipčanske melodije / Egyptian Melodies, Wilfred Jackson, ZDA, 1931, 16mm, 6'30''
V egiptovsko Sfingo pride pajek. Tam se skriva pred plešočimi mumijami, medtem pa oživijo stenske poslikave.
Bavbav / Spooks, Ub Iwerks, ZDA, 1932, 16mm, 8'30''
Žabec Filip se znajde v hiši, kjer strašijo ponoreli okostnjaki.
Minnie The Moocher, Dave Fleischer, ZDA, 1932, 16mm, 7'47''
Betty Boop pobegne od doma in spozna mrožastega duha, ki prepeva naslovno pesem Caba Callowaya.
Philipsov sprevod / Philips Cavalcade, George Pal, ZDA, 1934, 16mm, 5'42''
Stop-motion animacija s pojočimi in plešočimi lutkami, ki ponujajo radijske sprejemnike.
Našopirjen / Cock o' the Walk, Ben Sharpsteen, ZDA, 1935, 16mm, 8'30''
Petelin, sicer profesionalni boksar, praznovanje in parodija na plesne korake Busbyja Berkeleyja.
Žabji ribnik / The Frog Pond, Ub Iwerks, ZDA, 1938, 16mm, 6'45''
Kako nasilno žabo spraviti s plesišča?
Hollywood se zabava / Hollywood Steps Out, Tex Avery, ZDA, 1941, 16mm, 8'
Hollywoodski zvezdniki ob ritmu konge večerjajo v slovitem nočnem klubu Ciro’s v Los Angelesu.
21:00 Leto Silvana Furlana: Socializacija Bika?
Socializacija bika?, Zvonko Čoh, Milan Erič (RTV Slovenija, E-MOTION FILM, ŠKUC), Slovenija, 1998, 35mm, 78'
Scenarij: Zvonko Čoh, Milan Erič, Ivo Štandeker, Slobodan Vujanovič
Animacija: Zvonko Čoh & Milan Erič
Kamera: Rasto Novakovič
Glasba: Slavko Avsenik ml.
Montaža: Višnja Skorin, Vesna Nikolavska-Kržičnik
Zvok: Julij Zornik
Plešasti profesor Rozina, genetik svetovnega slovesa, njegov malo manj znani brat Bruno in čedna asistentka Marta že vrsto let preizkušajo vse mogoče kemijske spojine in raztopine, s katerimi bi lahko pospešili rast lasnih celic. Profesor Rozina bi namreč rad dokazal, da je evolucijo mogoče pospešiti "tukaj in zdaj", iz ene same celice na njegovem lasu. Pri devetindevetdesetem neuspelem poskusu pride do eksplozije, ker je brat Bruno po pomoti dodal kemikaliji malo mleka, ki je bilo sicer namenjeno za malico. Pobesneli profesor, jezen, ker je ostal brez dopoldanskega obroka, za zmeraj napodi brata iz laboratorija. Ta pa sklene, da se mu bo maščeval.
Medtem v daljnem galaktičnem kraljestvu, ob robu meglic Andromede, oče kralj zaloti sina Alfreda pri kajenju cigare. Že en sam dimček te materije je lahko usoden, saj uplinjeni tobak pri prebivalcih kraljestva povzroča proces antievolucije. Na srečo je bil inhalirani odmerek tako majhen, da princ deevoluira samo do stopnje bika. Oče kralj ga za kazen pošlje na Zemljo, ki slovi po najslabši travi v galaksiji. Grizel naj bi jo dolgih sedem let, se spametoval in bolje socializiral. Po naključju, ali pa tudi ne, se princ-bik znajde v laboratoriju profesorja Rozine, kjer postane predmet profesorjevih raziskav. In tukaj se zgodbi o evoluciji in antievoluciji usodno prepleteta …
Kinodvor: Animateka 2013
18:00 Družinski Slon: Rabinova mačka (Le Chat du Rabbin), Joann Sfar, Antoine Delesvaux, Francija, 2011, 89 min, 12+
20:00 Tekmovalni program I
22:00 Svetovni jagodni izbor I
Pop up dom, Tobačna 5 ob 20:00: Otok v Ljubljani - Video na plaži in Pop up Dom
Pop-up dom je skupnostni projekt, osnovan na pobudi mladih slovenskih oblikovalcev, arhitektov in umetnikov - od letos tudi mladih filmskih ustvarjalcev, ki so svoja dela občinstvu predstavili v okviru sekcije Video na plaži. Več na www.popupdom.si.
Trije tematsko zaokroženi otoški filmski večeri v Pop-up domu bodo prinesli izbor kratkih filmov nadobudnih slovenskih filmskih ustvarjalcev, ki so bili predstavljeni v okviru Videa na plaži 2012 in 2013.
Projekcije bodo pospremile predstavitve in pogovori z avtorji.
Vstop je brezplačen
Večer igranih
Hieronim Vilar, Betmen, 7', Slovenija / Slovenia 2011
Glavni junak si nadene masko, da bi rešil svojo ljubljeno … / The protagonist puts on a mask to save his loved one …
Boštjan Sovec, Mož, ki je molčal / The Quiet Man,15', Slovenija / Slovenia 2011
Je Joškova tišina le posledica njegovega temačnega značaja ali pa je postal jezen, sovražen ter vase zaprt mladenič prav zaradi svojega molka? / Is Joško's silence only a consequence of his dark character or has he become angry, hostile and introverted just because of his silence?
Miha Šubic, Zadnje kosilo / The Last Lunch, 4', Slovenija / Slovenia 2011
Sestradan gospod naroči hrano v prestižni restavraciji. / A starving gentleman orders a meal in a prestige restaurant.
Mark Požlep (s/with Hana S. Vodeb, Gašper Piano), Zvočni stroj / Sound Machine, 14', Slovenija / Slovenia 2011
Zvočni stroj je prvi del trilogije kratkih filmov, ki v ospredje postavijo človeka s povprečno službo. In stroj. / Sound Machine is the first in the trilogy of films that focus on an average man with an average job. And a machine.
Mitja Mlakar, Missing the moment, 10', Slovenija / Slovenia 2012
Peter se trudi postati priznan umetnik, toda njegov sovražnik je njegovo dojemanje časa. / Peter struggles to become a renowned artist, but his perception of time is his enemy.
Neža Ciuha, Izabela Tominšek, Klara Kračina, Bor Okorn, Leon Modic, Burekwood, 3', Slovenija / Slovenia 2011
Za napisom Hollywood stanuje revni čistilec … / Behind the Hollywood sign lives a poor cleaner …
Gašper Antauer, The Chronicles of Schupakface, 15', Slovenija / Slovenia 2011
Ass Ass naciji želijo uničiti svet, zato mora Peter poiskati izgubljenega junaka Schupakfacea. / The nacis of the Ass Ass are attempting to destroy the world and it's up to Peter to find the lost superhero, Schupakface.
Kino Komuna:
17:00 Dirka življenja (Rush), biografska akcijska drama, Ron Howard, ZDA, Velika Britanija, Nemčij, 2013, 123'
19:15 Otožna Jasmine (Blue Jasmine), drama, Woody Allen, ZDA, 2013, 98'
21:15 Kapitan Phillips (Captain Phillips), akcijska drama, Paul Greengrass, ZDA, 2013, 134'
Dodaj komentar
Komentiraj