Dekadentni torek
Metelkova mesto:
Klub Gromka ob 17:00: LISFF2014>>>03_days, 18_hours, 61_films, 26_countries
17:00 WORLDMIX>01
19:00 BALKAN FILM BAZAAR>01
21:00 WORLDMIX>02
Razpored filmov: http://lisff.blogspot.com/
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Drage jedce in jedki, požeruhi in zmerneži, nutricionistke in gurmanke! Tokratno vegansko večerjo namenjamo drevesom, ki so padla zaradi tiska kuharskih knjig. Jutrišnja kuharska ekipa kuharske knjige prezira in svoj boj radikalizira, kar ima za eno od posledic, da v temeljih odklanja tudi strukturno celico vsake kuharske knjige – recept. Da ne kompliciramo: navdih za jutrišnji jedilnik bodo iskali v podružnici kakega ostudnega kapitalističnega prehranskega mastodonta. Vabljeni!
Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "Indigenus colors", avtorica: Nika Dobrič +Dredtafarijanac Soundsupport
Menza pri koritu ob 21:00: Impro na Metelkovi. IGLU - Improvizacijsko gledališče Ljubljana: Iglu šov. Spontano gledališče za najbolj drzne.
IGLU - Improvizacijsko gledališče Ljubljana so Juš Milčinski, Peter Frankl in Vid Sodnik, ki so združili moči v odlično performersko zasedbo z željo po profesionalnem delu na področju gledališke improvizacije. Kljub mladosti gre za izkušene igralce, ki redno nastopajo po celi Sloveniji, aktivni pa so tudi v tujini. Za svoje ustvarjanje so prejeli več nagrad - med drugim so v različnih zasedbah osvojili štiri naslove državnih prvakov v gledališki improvizaciji, priznanja za najboljšega improvizatorja in novinca Impro lige, na nedavnem mednarodnem prvenstvu The Massacre v Vancouvru pa so zasedli 2. mesto v konkurenci z ekipami iz Vancouvra, Toronta, Edmontona, Austina in Portlanda.
V Predstavi IGLU ŠOV vas bodo improvizatorji zabavali s kratkimi improviziranimi skeči, ki bodo vsebovali vse, kar znajo - humorna igra, filmski žanri, hitri dialogi, napetost, akcija, petje in dinozavri. No, dinozavrov ne moremo 100% zagotoviti, ostalo pač. Pri norem vrtiljaku se jim boste seveda pridružili tudi vi - občinstvo s svojimi predlogi.
Vstopnina: 4 €.
Muska izven:
Slovenska filharmonija ob 19:30: Simfonični orkester RTV Slovenija
Otvoritveni govor: dr. Uroš Grilc
Dirigent: Steven Loy
Solist: Boštjan Lipovšek, rog
Na sporedu
Božidar Kos: Aurora Australis
Božidar Kos: Simfonija št. 3
Lojze Lebič: Musica concertata za rog in orkester
Lojze Lebič: Queensland music
MoTA Point ob 20:00: ANTEZ: Continuum
zvočni performens za drgnjena tolkala
Impresivni zvočni ritual, ki vzbuja občutja zadržanosti in napetosti, ekscesa, zamaknjene potopitve in brezčasja.
Vstopnina: 3 Eure
Antez je tolkalec in umetnik, ki živi in ustvarja v Grenoblu v Franciji. V svojem delu se osredotoča na zvok skozi njegovo radikalno fizično prezenco v prostoru. Svoja tolkala uporablja kot naprave, ki jih podvrže raznolikim strategijam in posegom za doseganje nenavadne zvočnosti. Študiral je tolkala in elektroakustično glasbo. Ustvarja v polju improvizirane glasbe, piše glasbo za gledališče, film in sodobni ples ter ustvarja zvočne instalacije. Poleg ustvarjanja kot solist redno sodeluje z klarinetistom Jorisem Rühlom, s tolkalcem Seijirom Murayamo, v akustičnem drone tolkalskem triu z D'inciseom in Cyrilom Bondyjem in v projektih s koreografom Gerom Koeningom. Kot improvizator je med drugimi sodeloval tudi z znamenitimi Cellule de Intervention Metamkine in Jeromeom Noetingerjem, z znanim vsestranskim britanskim basistom Dominicom Lashem in legendarnim Timom Hodkingsonom.
Projekt Continuum za drgnjenja tolkala je svojstven zvočen performens, ritual nenavadnih zvočnih tekstur, ki se oddaljujejo od ustaljene zvočnosti tolkal in nas peljejo v zvočno nasičen a hkrati opojen drone, poln mikrozvokov, mehkih zvenov in šumov, od infra do ultra zvokov, ki se razprostrejo v prostoru. Z njim je v zadnjih treh letih nastopal po celi Evropi, v Berlinu, Beogradu, Parizu, Ženevi, Bruslju, Lyonu, Dunaju, Gradcu, Bratislavi, Pragi, Budimpešti in drugod.
Povezava: http://www.antez.org/
Video: http://www.youtube.com/watch?v=OF1boHE_J4M
Klub CD ob 20:00: Brina Vogelnik & Janez Dovč
Premierna predstavitev albuma Pomladne sanje
Brina Vogelnik, glas, zvočila;
Janez Dovč, harmonika, električni klavir fender rhodes, zvočni učinki, spremljajoči glas
Svež projekt, ki sta ga pevka Brina Vogelnik in harmonikar Janez Dovč začela ustvarjati v letu 2013, temelji na Brininih novih pesmih, skupaj z Dovčem nadgrajenih v zvočno in vizualno bogato doživetje. Gre za nadvse intimno srečanje z glasbenikoma. Na trenutke je njuna zvočna igra skrajno minimalistična, spet drugič zvedavo vihrava. Vedno znova izstopa Brinin iskrivi glas in lebdi nad odrom kot ptica. Njun nastop je potovanje v domišljijski svet z intimno izpovedjo.
»Brinin glas preveva značilno graciozna, spokojna toplina, podana z izpovedno intimnostjo v zapredku rahločutnih in domišljenih skladb. Gre za čiste, polne, dognane in z ljudskostjo obarvane šansone, kot jih npr. gojijo norveške pevke kantavtorice.« (Andrew Cronshaw, fRoots, 2013)
Stara mestna elektrarna ob 20:00: Milko Lazar in Zlatko Kaučič: Ambients 2
Multiinstrumentalist Milko Lazar in tolkalist Zlatko Kaučič sta priznana slovenska glasbena ustvarjalca, oba nagrajenca Prešernovega sklada, ki že dolga leta vsak na svojem področju ustvarjata tako doma kot v tujini. Svoje moči sta združila v projektu Ambients 2, glasbenem popotovanje po znanih in neznanih pokrajinah glasbenega izražanja, katerega skupni imenovalec je improvizacija. Iskanje novih zvočnih kombinacij in poglobljeno skupno muziciranje, temelječe na raznolikih glasbenih izkušnjah obeh glasbenikov, bo polno zvočnih presenečenj.
"Njuna glasba ponovno vzpostavlja muzično izhodišče, izvirni "greh" ustvarjanja – gre za navdih, gre za misel in pripoved, gre za osebno izpoved in, ne nazadnje, gre za koncept, ki vase vsrka tudi poslušalca. Skoraj bi lahko rekli, da sta glasbenika odkrila čudežno formulo, kjer ni več niti kančka prostora za dvom in pomisleke, kajti glasba spet srka iz žil užitka in strasti." (Jože Štucin, 19. 11. 2013, Primorske novice)
Milko Lazar – klavir in saksofon
Zlatko Kaučič – talni bobni in tolkala
Ambients 2 je prvi izmed treh koncertov v okviru cikla Milko Lazar in umetniki v Stari elektrarni.
Hostel Celica ob 21:00: PostArt Ensemble v Celici
Jelena Soro - oboa/sax
Oliver Ilievski - harmonika
Matej Čemažar - kitara
Thierno Diallo - kontrabas
Po koncertu bo sledil jam session.
Zakaj ime PostArt? Ime umetnosti je danes večpomenka. Umetnost je lahko vse ali pa nič. Obe smeri pripeljejo do tega, da umetnosti danes ni več. Nekjer med produkti, trgom, marketingom in potrošnikom je umrla in nam pustila samo zgodovinske sledi. Danes je postumetniško obdobje - postart. Mi ne negiramo umetnost, jo spoštujemo, ljubimo in iz nje izhajamo. Poskušamo poiskati in povrniti njeno bistvo skozi prizmo sedanjice.
Kako? Vsi ljudje smo kup izkušnenj, čustev in želja. V interakciji le-teh z okolico se gradi naša osebnost. Zgodbe o naših osebnostih pripovedujemo skozi glasbo. Neposredno in intuitivno, ustvarjamo glasbo, ki je danes različna od včeraj ali jutri.
Teater, razstave, predavanja:
Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Da, gospod Premier, režija Boris Kobal
Komedija
Režija: Boris Kobal
Prevod: Iris Žnidarič
Lektorica: Rudenka Nabergoj
Scenografija: Ana Rahela Klopčič
Kostumografija: Bojan Vister, Boris Kobal
Izbor glasbe: Boris Kobal
Igrajo:
Jim Hacker, premier..........Damijan Perne
Bernard Wooley, državni sekretar..........Bojan Vister
Sir Humprey Appelby, vodja kabineta..........Srečko Kermavner
Claire Sutton, posebna politična svetovalka..........Tina Tavčar
Veleposlanik Kumranistana..........Janez Vlaj
Jeremy Burnham, generalni direktor BBC-ja..........Grega Usenik
Simon Chester, napovedovalec BBC-ja..........Marko Skok
Robin Simpson, glas novinarja BBC-ja, snemalec..........Tomaž Cvar
O predstavi:
Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist? Razplet je presenetljiv …
SNG Drama, Veliki oder ob 19:30: Tri sestre
Glasbeniki
Študenti Akademije za glasbo
Sarah Fleten/Eva Jensterle/Tina Čelič/Nina Rupnik flavta
Anja Jazbec/Polona Počkaj/Astrid Kukovič oboa
Boštjan Škoberne/Ana Anderlič klarinet
Janez Pincolič fagot
Sarah Akif/Franci Šuštar rog
Anžej Remšak/Leon Pokeržnik trobenta
Andrej Kašić/Ana Zvicer kontrabas
Izvajalci glasbe na posnetku: Mislav Pavlin (violina), Stanko Juzbašić (kitara, baskitara, trobenta), Davor Rocco (snemalec).
V glasbi za uprizoritev je uporabljen motiv Poeme Op. 39 Zdeněka Fibicha (1850–1900).
Za prijazno pomoč se zahvaljujemo profesorjema Dušanu Kranjcu in Karolini Šantl Zupan ter dekanu Andreju Grafenauerju (Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani).
Mini teater ob 20:00: Ma and Al
O predstavi
Marko Mandić in Senka Bulić skozi kolaž besedil J. D. Salingerja in B.-M. Koltèsa odpirata teme, kot so nezmožnost komunikacije med otroki in starši, smrt otroka in razpad družine ter ameriška demokracija in vojna v Vietnamu, skozi moč in osamitev pa odkrivata odnos med klasičnim in sodobnim gledališčem, vse skupaj pa istočasno organizirajo logiko scenske montaže.
Trije monologi performansa simbolično predstavljajo nov fiktivni svet, ki se izdvaja in se predstavlja kot realen ter kot nadaljevanje gledališkega in književnega prostora.
Galerija Vžigalica ob 19:00: Hildegard projekt
Projekt ponuja nov razširjen pogled na razmerje kurator−umetnik, eksperimentalno obliko samoorganiziranja in ustvarjalnega procesa, kjer vsak udeleženec zavzema svoje kritično stališče do skupnega procesa in predlaganih rešitev.
Izbrani umetniki (na razpisu Društva likovnih umetnikov Ljubljane) in člani Hildegard projekta bodo prinesli svoja dela v Galerijo Vžigalica. Nato se bo začel proces sestavljanja, debate in hkratnega dokumentiranja skupinskega oblikovanja postavitve. V drugem delu bo v enem izmed prostorov predstavljeno skupinsko delo, v drugem pa dokumentacija le-tega (video, foto in ostala dokumentacija dogodka).
Galerija Fotografija ob 19:00: Instagram
Uroš Abram, Simon Chang, Irena Herak, Diana Lui, Boštjan Pucelj, Fernanda Prado, Matjaž Rušt, Klavdij Sluban, Jane Štravs
Galerija Kult3000 ob 19:00: Odtisi / Impressions
Na ogled bodo svoja dela postavili magistrantka in diplomanti smeri Unikatno oblikovanje / Steklo in keramika na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani.
Razstava je predstavitev zaključnih projektov, s katerimi so avtorji magistrirali ali diplomirali v zadnjih petih letih oziroma so bili uvrščeni v ožji izbor na pomembnih mednarodnih natečajih. Štirinajst avtorjev se bo predstavilo z unikatnimi deli iz stekla in keramike, nakitom iz zlata, srebra in keramike ter stop-motion animacijo.
Dela bodo razstavljena do 11. aprila 2014.
Razstavljajo:
Manca Mencin, Danijel Nikolić, Anja Radović, Nina Oman, Katarina Müller, Uršula Rihtar, Hana Sevšek, Ajda Tomazin, Mojca Gazič, Désirée Kolarec, Eva Poženel, Patricija Vrbnjak, Meta Mencinger in Tjaša Kermavnar.
Podiplomska šola ZRC SAZU, 3. nadstr. Ob 17:00: Dr. Frank Ruda: HOW TO PRODUCE INDIFFERENCE? MARX'S UNTIMELY ANSWER
Alain Badiou has repeatedly claimed that capitalism reduces the human animal to its animality. Yet, one does not find an explicit account on how this reduction – if this is the right category – is supposed to function. The paper will excavate an answer not directly in Badiou’s works, but by turning to early Marx. This will ultimately lead to the thesis that capitalism itself in its contemporary form can be conceived as an “obscure subject”.
Dr. Frank Ruda je filozof, predavatelj na Freie Universität v Berlinu. Je tudi avtor knjige Hegel’s Rabble. An Investigation into the Philosophy of Right (pri Continuum, London, New York 2011) in članka Humanism Reconsidered, or: Life living life v (Filozofski Vestnik 2/2009).
Predavanje bo v angleškem jeziku v prostorih Filozofskega inštituta ZRC SAZU, Novi trg 2, 3. nadstropje, Ljubljana.
Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Večer intermedijskih umetnosti: Marko Košnik: Blišč naličij in zaodrske pasti
Marko Košnik bo v predavanju Blišč naličij in zaodrske pasti predstavil odlomke iz izbora svojih umetniških konceptov, s katerimi je od davnega leta 1981 napovedoval drugačno sedanjost od nekoč želene, da ne govorimo o še presenetljivejši prihodnosti.
Marko Košnik je leta 1996 v intervjuju, ki ga je z njim za revijo Glasbena mladina opravil Koen Van Daele, izjavil: " … ne morem več občudovati scenografije, za katero so porabili tisoče in tisoče mark. Ne zdi se mi več lepa, pa če je na prvi pogled še tako všečna. Ne morem se sprenevedati, da bi takšna gmota lahko padla z neba. Opaziti je moč kar precej težkih tovornjakov, ki po Evropi prevažajo te “čudovite” scenografije. Kadar te tovornjake zagledam parkirane pred teatri, se mi takšne scenografije naenkrat zazdijo prav grde. Ko opazuješ ta blišč, iztisnjen iz ogromnih energij in kupov denarja, ne moreš več soditi le na podlagi površine in skozi intimno fascinacijo. Ne moreš biti tako omejen, da ne bi videl malo globlje. In ne moreš si privoščiti, da do tega ne bi zavzel razmerja."
V predavanju "Blišč naličij in zaodrske pasti" bo avtor predstavil lepljenko konceptualnih in manifestnih izjav iz številnih predavanj, ki so napovedovala sedanjost, drugačno od tiste, ki smo si je vedno želeli, pa tudi poglede na prihodnost, drugačno od tiste, s katere vztrajnim in pospešenim prihodom se še kar nismo pripravljeni soočiti.
Marko Košnik deluje kot polimedijski umetnik od zgodnjih osemdesetih let minulega stoletja. Sklada elektroakustično glasbo, razvija sinestetične inštrumente za rokovanje z digitalnim videom v živo, režira in producira performanse, od solističnih do skupinskih, gradi poetske platforme in instalacije, ki jih nadgrajuje s socialnimi in tehnološkimi ovoji, vse do interaktivnih okolij, najraje programiranih na svojo roko. Med njegove najbolj pomembne projekte/predstave sodijo: STVAR (premiera v Hfbk - Hamburg 1991), OPNA 2 (premiera v Bauhaus Dessau 1993), CUKRARNA (premiera na Mediennbienale Leipzig 1994), 7 PARAHOUSE ( Bauhaus Dessau 1997), A.B.SENCE (Cankarjev dom 1996, New Moves, Glasgow 1997), predstava za šest performerjev PA-RA (Cankarjev dom 1998), DESKTOP CINEMA (premiera Reitschule Bern 2000). THEOTHEA (premiera v SKC Beograd 2001), OPERABIL KOBE (Kobe, Maribor, Berlin 2006). ELECTROPERA (Dunaj, Rijeka, Istanbul, Abrantes, Berlin, Helsinki, Mooste, Maribor, Ljubljana 2008 − 11). Z operabilom “Conspirare" je otvoril berlinski Transmediale leta 2008, z Operabilom "The missing engine of Laputa" je nastopil na Kasselski Dokumenti Urbani 2006. Prvi satelitski interaktivni program, ki je iz Slovenije dosegel 3SAT preko Van Gogh TV na Kasselski Dokumenti, je sproduciral leta 1992, Interaktivni radio Macadam Musak v Ljubljani in Mariboru (s Christianom Vanderborghtom) 1995 in prvi večsmerni net- cast v Evropi s skupino XLR iz Ljubljane leta 1997. Leta 2000 je organiziral in vodil festival hEXPO, ki je s pomočjo 70 mednarodnih gostov tri tedne povezoval 14 koproducentskih lokacij med Mariborom, Ljubljano in Koprom. V okviru Inštituta Egon March, ki ga vodi od leta 1986, je produciral preko 60 izvirnih produkcij, v katerih je sodelovalo preko 30 domačih in mednarodnih umetnikov in strokovnjakov.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije ob 17:00: Predavanje: Študij in izmenjave v tujini
Sindikat Mladi plus pripravlja novo predavanje na temo Študija in izmenjave v tujini.
Te zanima študij v tujini, ampak ne veš, kje začeti? Morda bi rad/a na izmenjavo in je edina možnost, ki jo poznaš, Erasmus? Izobraževanje v tujini lahko dopolni tvoj življenjepis, zato bomo na predavanju predstavili potek priprav na redni študij, možnosti štipendiranja in izmenjave, ki so na voljo – tako v Evropi kot drugod po svetu.
KOŽ ob 18:00: V KOŽI besede in zgodb o ljubezni – Feri Lainšček in Norma Bale
Ob izdaji zdaj že 20. romana Ferija Lainščka Orkester za poljube bomo večer posvetili zgodbam o ljubezni.
Ob tej priložnosti bomo šli na glasbeno-literarno- interpretacijsko popotovanje ob spremljavi pevke Ditke, ki je uglasbila in zapela Lainščkove pesmi iz desetkrat ponatisnjene pesniške zbirke Ne bodi kot drugi. Carmen Lašič Oven bo interpretirala njegove pesmi in prozne odlomke, kot sogovornica pa bo ob Feriju Lainščku sodelovala tudi Norma Bale, mariborska pisateljica, ki na zelo svoj način popisuje ljubezen.
Galerija Jakopič ob 20:00: Predavanje o ustvarjalnem opusu Jožeta Ciuhe z dr. Levom Menašejem
Vabljeni na drugo predavanje v okviru razstave Jože Ciuha: Labirint časa v torek, 11. marca, ob 18.00, ko se bo kustosinjama razstave pridružil nekdanji profesor na Oddelku za umetnostno zgodovino FF, kritik in kustos, dr. Lev Menaše.
Dr. Lev Menaše je do leta 2008 predaval na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Ukvarja se z ikonografsko in ikonološko problematiko ter z likovno kritiko.
Na predavanju v Galeriji Jakopič se bo poglobil v slovensko likovno umetnost, dotaknil različnih umetniških opusov in nam predstavil vpliv Makedonije na oblikovanje motivnih okvirov kot tudi slogovnih značilnosti.
Kino kino kino!!!
Kinoteka: Teden frankofonskega filma
18:30 Čvrsta ramena (Des épaules solides), Ursula Meier, Švica/Francija/Belgija, 2003, 35mm, barvni, 96', svp
Sabine želi postati vrhunska športnica. Obiskuje športni internat, kjer trenira pod okriljem trenerja, čigar metode in odločitve sicer zelo kritizira. V glavi pa ima le eno: preseči svoje zmožnosti za vsako ceno. Prizadeva si, da bi svoje telo popolnoma obvladala, zato dela z njim kot s strojem, kar jo privede do zanikanja same sebe in okolice. Telo pa ni stroj. Telo ima svoje skrivnosti in svoje šibkosti. Zaradi tega lahko v vsakem trenutku tudi odpove. Izjemen celovečerni prvenec Ursule Meier, ki danes velja za vodilno švicarsko filmsko ustvarjalko.
21:00 Otrok iz zgornjega nadstropja (L'enfant d'en haut), Ursula Meier, Švica/Francija, 2012, 35mm, 1.85, barvni, 97', sp
V stanovanjskem bloku pod luksuznim smučarskim središčem v švicarskih Alpah živi dvanajstletni Simon s svojo starejšo sestro. Skrb za vsakdanji kruh je prepuščena fantu, saj nepredvidljiva Louise ni sposobna obdržati zaposlitve. Simon se vsak dan z gondolo odpelje navzgor, v bleščeči svet zimskega letovišča, kjer krade opremo premožnim turistom, da bi jo prodal okoliškim otrokom v dolini. S temi malimi tatvinami uspe preskrbeti svojo družinico, a ko se spajdaši s pokvarjenim britanskim sezonskim delavcem, pozabi na meje in se kmalu znajde v nevarnih vodah. Film, ki mu je žirija Berlinskega festivala z Mikom Leighom na čelu podelila srebrnega medveda, je pravljica o odraščajočem fantu in njegovi neusahljivi potrebi po ljubezni ter obenem tankočuten razmislek o protislovjih sodobne družbe.
Kinodvor:
19:00 Z Molièrom na kolesu (Alceste à bicyclette), Philippe Le Guay, Francija, 2013, 105'
Z Molièrom na kolesu je duhovita in izvrstno odigrana komedija o spopadu dveh egov – nekdaj priznanega gledališkega igralca in zvezdnika priljubljene telenovele –, umeščena na francosko atlantsko obalo. Film, ki ga je zrežiral Phillippe Le Guay (Ženske iz 6. nadstropja), je navdihnila Luchinijeva strast do Molièrovega Ljudomrznika.
21:00 Obraz ljubezni (The Look of Love), Michael Winterbottom, Velika Britanija, 2013, DCP, 101'
esnična zgodba legendarnega Paula Raymonda, 'kralja Soha', ki je leta 1958 z odprtjem prvega striptiz kluba v Veliki Britaniji postavil seks v samo središče tedanje popkulture, obenem pa iz njega naredil izjemno donosen posel.
Kino Komuna:
18:30 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'
20:30 12 let suženj, zgodovinska drama, Steve McQueen, ZDA, Velika Britanija, 2013, 134'
Dodaj komentar
Komentiraj