10. 2. 2014 – 16.30

Dileme

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 21:15: PREBRANEC #10

Nova proza + koncert: Trojnik (Resnik, Grom, V. Drašler).*

Kam gre čas? Prebrančev prvi jubilej je. Ste presenečeni? Mi definitivno smo. Tokrat na odru Menze pri koritu pričakujte slastno prozico naslednjih vročih avtoric in avtorjev: *Anje Radaljac, Nike Jurman, Aleksandra Cepuša in Tadeja Goloba.

Po branju koncert zasedbe Trojnik:

Cene Resnik - tenor saksofon

Tomaž Grom - kontrabas

Vid Drašler - bobni

Nova zasedba ’starih’ glasbenikov, ki so vsak zase precej prisotni v različnih improvizacijskih kontekstih. Glasba sloni na avtorskih kompozicijah, se spogleduje s prosto improvizacijo in različnimi (post)jazzovskimi derivati. Vsekakor pa stremi k raziskovanju, spontanosti in kreativnosti.

Kot vedno pridite lačni. Proze in prebranca.

Prost vstop.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Filter -Freeverse, Cookie in Sunneh so tri entitete močno povezane s slovensko bass sceno, fantje, ki so jih dojile alternativne klubske grudi z dolgoletno kontinuiteto. Izhajajo iz različnih ekip in žanrov, vsi trije pa so pred časom vzljubili dubstep in sorodne bassovske izotope.

 

Muzika izven:

 

Rdeča dvorana Magisrata ob 19:30: Dobimo se na Magistratu

Domen Koren, saksofon,

Jan Sever, klavir

Tjaša Čerič, harmonika

Tomaž Habe: Quasi habanera

 

Teater, razstave, predavanja:

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: Portreti II; avtorski projekt Vita Tauferja

II del trilogije Portreti v režiji Vita Tauferja... za konto in izven

Avtorski projekt Vita Tauferja

Vito Taufer se bo skupaj z umetniškimi sodelavci ukvarjal s fenomenom sreče, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja doživel konjunkturo na področju različnih znanosti, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj "industrija sreče", kot jo posredujejo različni mediji, obljublja hitre poti do nje. Poleg psevdopsiholoških uspešnic z recepti za srečo in številnih delavnic na to temo se je občutno povečal tudi obseg znanstvene literature o tej tematiki. V novem tisočletju je prišlo do razmaha pozitivne psihologije, ki se ukvarja s psihologijo blagostanja, z osebnostnimi močmi in vrlinami, z upanjem, hvaležnostjo itd.

Mednarodne raziskave zadovoljstva z lastnim življenjem kažejo na to, da smo prebivalci Slovenije glede sreče vedno na repu, med "najbolj srečnimi" pa so Danci, Kanadčani, Švicarji, Švedi itd. Zanimiv je tudi kulturni pluralizem med posameznimi mediji; del medijev še vedno inscenira podobe tradicionalne, družinske sreče, del pa že kaže zadovoljstvo posameznika zunaj tradicionalnih okvirov heteroseksualnega družinskega para (npr. sreča samskega posameznika ali posameznice). Hkrati opažamo, da v zadnjih desetletjih temelj za identiteto in status posameznika vse bolj postaja telo, young perfect body pa njegov skonstruirani cilj, tako da lepota, uspeh in sreča počasi postajajo sinonimi.

V Portretih I se vam bodo predstavili Marko Mlačnik, Marinka Štern in Blaž Šef, v Portretih II Robert Prebil, Primož Bezjak in Maruša Geymayer-Oblak, v Portretih III Olga Kacjan, Mojca Partljič in Matija Vastl, Desa Muck in Uroš Kaurin pa bosta povezovala vse tri večere.

Po ogledu enega dela trilogije ob predložitvi že uporabljenih vstopnic popust pri nakupu vstopnic za druga dva.

 

Mala drama ob 20:00: Alkestida

Zgodba o ženi, ki se žrtvuje in umre namesto moža, pa jo po tem razboriti polbog vrne v življenje, je prežeta z ironijo in črnim humorjem. Kljub mitski osnovi zveni presenetljivo sodobno, zlasti v pretanjenem razkrivanju človeških strahov in šibkosti, razlik med spoloma in konfliktov med generacijami, ki se od antičnih časov do danes niso prav veliko spremenili.

"Zakon med možem in ženo prinaša več žalosti kakor veselja."

Evripid

Predstava traja 1 uro in 30 minut in nima odmora.

 

Lutkovno gledališče Ljubljana ob 21:00: Sva.

Uprizoritev odkriva in redefinira naše predstave o identiteti, bolj natančno "identiteto" onkraj vseh identitet – pravi, prvotni, prvobitni jaz, s katerim smo prišli na svet. Je nekaj, kar se izvaja dolgo, neprenehoma, ritualno, ponavljajoče se, da se gledajoči lahko osredotoči na vsak detajl, da se mu lahko sestavi čista celota.

Predstavo so navdahnila dela: film Žrtvovanje Andreja Tarkovskega, Psihotipija Fernanda Pessoe, no igra Hanjo Yukia Mishime in Omizja Silvana Omerzuja.

 

Kino Šiška, Kamera ob 20:00: GREGOR PURGAJ: WHAT DOES YOUR SOUL LOOK LIKE? (razstava slikarskih del)

Glavni nosilec dogajanja na slikah je podoba čudnega bitja, ki se nam na prvi pogled zdi zelo star in upognjen pod bremenom let in teže lastnih misli. Za street art sicer značilna podoba (včasih tudi lastna): junaka, preganjanega kriminalca, zvezde, mračne figure z mitičnim ozadjem ali stripovskega junaka, ki dobi podobo katatoničnega junaka. Gre za komičnega in grotesknega glavonožca, ki pravzaprav ni podoba človeka iz krvi in mesa. To je podoba človeka – rastline, ostarelo rastlinsko bitje, ki postane junak ravno zaradi tega, ker je predstavljen kot antijunak; ni močan, bojevit, vsemogočen in vseveden, ampak je krhek in ranljiv. Bitje samo po sebi ne izraža ničesar provokativnega ali agresivnega. Je prebivalec sveta večnega staranja in minevanja, vendar zaradi tega ni zagrenjen, saj noče biti nekaj drugega, ampak ostati točno to, kar je.

Gregor Purgaj je rojen leta 1981. Živi in ustvarja v Murski Soboti, po izobrazbi je cveličar. Soustvarja pri prekmurski neodvisni glasbeni založbi God Bless This Mess Rec kot grafični oblikovalec.

 

KOŽ ob 18:00: Rudolph Valentino in Lillian Gish - dr. Dušan Rutar

Februarja nameravamo govoriti o zgodnjem hollywoodskem upodabljanju Njega in Nje. On je Rudolph Valentino, Ona je Lillian Gish.

Govorili bomo o manipuliranju s podobami in o hollywoodskem prikazovanju ljubezni. Predavanje je v okviru cikla Ona in On.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Colin Black, predavanje o zvočni umetnosti, umetniških praksah raziskovanja in razumevanja prostora in zvoka, snemanju zvočnih krajin

Avstralski skladatelj in umetnik Colin Black bo predstavil pregled umetniških praks, ki jih uporablja na številnih področjih svojega ukvarjanja z zvokom.

Colin Black je mednarodno uveljavljen skladatelj, zvočni in radijski umetnik. Leta 2013 je za svoje celovečerno radijsko delo prejel nagrado Prix Italia, v letih 2010 in 2011 pa se je uvrstil v finalni izbor za nagrado Prix Phonurgia Nova. Ugled, ki si ga je Black pridobil s svojim ustvarjanjem, mu je prinesel številna naročila za daljša inovativna radijska dela, ki se predvajajo na pomembnejših evropskih in avstralskih radijskih postajah.

V svojem bogatem opusu in številnih aktivnostih na vseh celinah sveta se kot ustvarjalec osredotoča predvsem na zvočne in večmedijske raziskave, komponira krajša in daljša dela za razstave, instalacije in radijska predvajanja, je kustos številnih zvočnih in večmedijskih razstav in galerijskih postavitev. Na potovanjih in mednarodnih sodelovanjih ter konferencah redno predava o sodobnih zvočnih in radijskih umetnostih in razumevanju zvoka kot takega.

V predavanju bo spregovoril o metodologijah, ki ga bogatijo kot umetnika, o odnosih in uporabi akustičnih prostorov, o binauralnem snemanju zvočnih krajin, o radijskem oddajanju, distribuciji, načinih poslušanja, razumevanja in raziskovanju prostora, kot tudi socialnih in kulturnih kontekstih snemanja in predvajanja zvočnih krajin. Prav te zvočne strukture, ki jih ustvarja poslušalca vzpodbujajo k razmišljanju, razumevanju lokacij in različnih kultur.

Colin Black bo v februarju 2014 v Ljubljani na povabilo CONA zavoda ustvarjal v sklopu mednarodne rezidence JSKD. Ustvaril in izvedel bo svoje novo delo enourno zvočno delo Soundprints: Likenesses of Ljubljana. Poleg samostojnega nastopa v Mariboru (Centralna postaja, 12. 2. 2014), se bo Colin Black v Ljubljani v studiu srečal z Mihom Ciglarjem, s katerim bosta v okviru cikla ZVO.ČI.TI so.und.ing DUO pripravila material za novo glasbeno delo in performans za izvedbo junija letos v Kino Šiška.

 

Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer: 30 dni sanj - v Wales s kolesom

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film

Kmetijskega proizvajalca Mikolaša prvi dopust, Naš praznik je delovni dan, Razglednice, Ritem življenja, Senca Jure Pervanje, Raca

  • Kmetijskega proizvajalca Mikolaša prvi dopust Filip Robar Dorin, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 10'

  • Naš praznik je delovni dan Jože Pogačnik, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 21'

  • Razglednice Franček Rudolf, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 10'

  • Ritem življenja Alenka Auersperger, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 11'

  • Senca Jure Pervanje, Slovenija, 1984, 35mm, barvni, 8'

  • Raca Miroslav Zajec, Slovenija, 1985, 35mm, barvni, 2' 

Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

20:00 Večer SFA: Slovenski celovečerni film

Naš človek, Jože Pogačnik, Slovenija, 1985, 35mm, 1.37, barvni, 89'

Direktor Milan Stančič (Boris Juh) uspešno vodi svoje podjetje. Nenadoma pa se začno stvari obračati povsem drugače. Občutek ima, da mu povsod mečejo polena pod noge, da bi ga, skratka, radi odstavili s položaja. Ker so v podjetju bolj ali manj vsi proti njemu, išče pomoč in nasvet pri prijatelju, visokem občinskem političnem funkcionarju. Ta ga miri, češ da so njegove bojazni brez podlage. Spletke pa se nadaljujejo in zajamejo tudi direktorjevo družino. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

19:00 Mlada in lepa (Jeune & jolie), François Ozon, Francija, 2013, DCP, 94'

Portret sedemnajstletnega dekleta v štirih letnih časih in štirih pesmih. Najnovejši film Françoisa Ozona (Gospodinja, 8 žensk) je svetovno premiero doživel v tekmovalnem sporedu festivala v Cannesu.

20:45 Preteklost (Le passé), Asghar Farhadi, Francija / Italija, 2013, DCP, 130'

Film z oskarjem nagrajenega Asgharja Farhadija (Ločitev) je še ena intenzivna družinska drama, v kateri ni nič tako, kot se zdi na prvi pogled. Režiser v slogu napete detektivke raziskuje zapletene medčloveške odnose in razkriva relativnost resnice. Film je Bérénice Bejo (Umetnik) prinesel nagrado za najboljšo igralko v Cannesu.

 

Kino Komuna:

18:30 Ona, komična romantična drama, Spike Jonze, ZDA, 2013, 126'

20:50 Volk z Wall Streeta, Martin Scorsese, ZDA, 2013, 165'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.