9. 10. 2012 – 16.30

Dve plati torka!!!

Mesto Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Vabljeni na prvo druženje v sklopu nove sezone veganskih večerij. Kuharske mojstrovine lahko pričakujete vsak torek ob 19. uri v prostorih A-Infoshopa. Na prvem srečanju nam bo želodce napolnila že preverjena skupina Pacači.

 

Gala hala ob 20:00: Ensiferum, Amoral, Profane Omen @ Gala Hala

ENSIFERUM

Glasbo zasedbe Ensiferum (www.ensiferum.com) lahko slikovito opišemo kot ‘heroic folk metal’. Junaki folk metala v sklopu Bearers Of The Sword turneje 9. oktobra 2012 prihajajo v Ljubljano, na koncert v Gala halo. Ensiferum na turneji predstavljajo svoj peti album ‘Unsung Heroes’, ki 27. avgusta izide pri Spinefarm Records. S seboj bodo pripeljali še dve finski zasedbi – Amoral in Profane Omen.

Vstopnina: 20 € +

 

Channel Zero ob 21:00: Dirty Skunks: JARBOE (ZDA) - Po treh letih se k nam zopet vrača Jarboe, znana predvsem po svojem ex kultnem bandu SWANS. Sodelovala je že z mnogimi znanimi glasbeniki, med drugim z Neurosis, Philom Anselmom in z Attilo Csihar.

 

Jalla Jalla ob 21:00: TORKPEDO>>>Law Abiding Citizen; Cass; Falling Down

 

Izven:

 

Slovenska filharmonija ob 19:30: Koncert ansambla za sodobno glasbo MD 7

Ansambel za sodobno glasbo MD7

Fabián Pérez Tedesco (Argentina, Italija): Synapsis IX (krstna izv.)

Zeqirja Ballata (Kosovo, Slovenija): The Name (krstna izv.)

Sorin Lerescu (Romunija): Jadranje (Sailing)

* * * * * *

Mihael Paš: Nutcase (krstna izv.)

Marjan Šijanec: Trije plesi AAA (krstna izv.)

Julia Gomelskaya (Ukrajina): Three Ascents to the Identity (krstna izv.)



Ansambel za sodobno glasbo MD7

Matej Zupan, flavte

Jože Kotar, klarineti

Mihael Šuler, pozavna

Franci Krevh, tolkala

Luca Ferrini, klavir

Katja Krajnik, viola

Igor Mitrović, violončelo



Simon Krečič, dirigent

Pavel Mihelčič, umetniški vodja

 

Narodna galerija ob 19:30: Sozvočje svetov - Velikani ruske romantike

Koncert: Velikani Ruske romantike

Nicolas Arsenijevic, alt saksofon

Peter I. Čajkovski, Alexander K. Glazunov, Anton S. Arensky

Predavanje: Andrej Smrekar, Narodna galerija: Zlate ribice

 

Gledališče Glej ob 20:00: Brane Zorman - Skrita snov / Hidden Materia (Pre. phase. 1)

Brane Zorman bo v živo v prostorski postavitvi izvedel prvi del trilogije elektroske skladbe Skrita snov / Hiden Materia (Pre.phase.1), ki bo v letu 2012 realizirana na različnih lokacijah na planetu.



Klub CD ob 20.30. uri: Steve Lehman Trio (ZDA)

Steve Lehman, saksofon;

Matt Brewer, bas;

Damion Reid, bobni

Šestkrat (2006-11) zmagovalec rubrike Rising Star Artist v reviji Downbeat in najboljši jazzovski album leta 2009 (Travail, Transformation & Flow) v New York Timesu. Steve Lehman se bo predstavil v >>zvezdniškem<< triu z basistom Mattom Brewerjem in bobnarjem Damionom Reidom.

Klub CD, 14, 11* EUR

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Di-Ego

Breda Božič – vokal,

Tilen Stepišnik - kitara,

Grega Cvetko – bas

Robert Rebol – bobni

 

Teater, razstave & predavanja:

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Frankenstein

 

Linhartova dvorana ob 20. uri: Iztok Mlakar: SLJEHRNIK

Režija: Vito Taufer

Scenografija, kostumografija: Samo Lapajne

Glasba: Iztok Mlakar

Iigrajo: Iztok Mlakar, Marjuta Slamič, Rok Matek, Teja Glažar, Igor Štamulak, Ajda Toman, Ivo Barišič, Radoš Bolčina

Iinštrumentalni trio: David Trebižan, klavir; David Šuligoj, kontrabas; Roman Kobal, bobni

Iztok Mlakar se je tokrat navdihoval pri Hugu Hofmannsthalu, ki je natanko pred stotimi leti za Salzburški festival napisal Slehernika, igro o smrti bogatega človeka, katere motiv izhaja iz angleške srednjeveške moralitete The Sononynge of Everyman. Mlakarjev sodobni Jožef Slehernik - Pepi je razpet med tu in onstran: tu pleše med Ženo, Revežem, Komparetom, Žandarjem, Putano ter sveto trojico, Pravnikom, Politikom in Finančnikom, onstran pa med Smrtjo, Bogom, Materjo in Hudičem.

Vstopnina: 22, 19, 16, 13* EUR

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Georg Büchner: Dantonova smrt, režija: Jernej Lorenci

"Večja kot je ideja, več glav bo padlo. Kaj pa danes, ko glave ne padajo več? To je pomembno vprašanje za našo predstavo. " (Jernej Lorenci)

 

Mini teater ob 20:00: Druge tri sestre

Gostovanje Teatra Gigante in društva baletnih umetnikov Slovenije z glasbenikom Vladom Kreslinom.

 

SNG Drama Ljubljana (Mala drama) ob 20:00: Nežka se moži

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Math-Art

Prof. dr. Slavik Jablan, priznani matematik in umetnik iz Beograda, bo predstavil svoje računalniške grafike in spregovoril o matematični umetnosti (Math-Art). Odprl bo razstavo svojih del, ki bodo na ogled do 30. oktobra v Trubarjevi hiši literature.

 

FDV, predavalnica 10 ob 17. uri: AntiFA seminar na FDV

»(Neo)konservativna restavracija Slovenije in razgradnja javnega diskurza«

Gre za prvega v novem ciklu seminarjev v letošnjem študijskem letu, ki jih na fakulteti izvajamo mesečno, letos že četrto leto zapored. V debati bodo sodelovali publicistka in novinarka Tanja Lesničar Pučko, dr. Breda Luthar iz Katedre za medijske in komunikacijske študije (Fakulteta za družbene vede) in dr. Jože Vogrinc iz Oddelka za sociologijo (Filozofska fakulteta). Diskusijo bo povezoval Jernej Amon Prodnik iz Katedre za medijske in komunikacijske študije.

Slovenija gre skozi korenite spremembe, ki se bodo predvsem dolgoročno odražale na vseh ravneh naših življenj. Že tako podhranjeno javno univerzitetno in raziskovalno okolje se bo kmalu soočilo z izjemnimi težavami zaradi vladnih rezov v financiranje, istočasno so pod udarom vse ostale javno dostopne storitve, velik del medijskega prostora pa se zdi na kolenih. Obča omejitev dostopnosti javnih storitev in njihova razgradnja se ob tem v politiki predstavlja kot nujna danost, nadideološko dejstvo, ki ga je potrebno le še izvršiti, saj naj bi šlo za edino možno pot. Navidezno post-ideološki čas je še posebej ideološki in aktualna kriza je vsekakor pripraven izgovor za posege, ki so bili v načrtu že pred tem in brez nje. Ob tem se tovrstne reze cinično utemeljuje z apeli, da naj se - zelo preprosto - z manj naredi več, in s trditvami, da nižanje financiranja nikakor ne predpostavlja slabše kakovosti storitev. Na dolgi rok ti (neo)konservativni posegi puščanja krvi v resnici vodijo v preteklost: v čas, ko so bile ključne dobrine in storitve dostopne le omejenemu delu družbe in ko je velik del populacije živel brez osnovnih pravic. Soočamo se torej z normalizacijo neoliberalnega stanja na ekonomski ravni in poizkusom radikalne preusmeritve Slovenije skrajno v desno na ravni kulture, politike in ideologije.

Ti družbeno-politični procesi so tesno povezani z občo razgradnjo javnega diskurza, v katerem so nekdaj vsaj delno prikriti in subtilni napadi na javno dostopne storitve in intelektualno sfero postali povsem transparentni in pogosto nadvse vulgarni, saj se (pogosto šovinistično) spuščajo na nivo osebnih diskvalifikacij, za svoje poteze pa niti ne iščejo več širše družbene legitimacije. Čeprav precejšen del javnosti nasprotuje napadom na javno besedo vse kaže, da bo aktualna politična elita tovrsten diskurz poizkušala dolgoročno konsolidirati z rekonstrukcijo in discipliniranjem medijskega prostora (za kar je mogoče uporabiti različne metode, kot so dvigovanje davkov, ustanavljanje medijev prek paradržavnih podjetij, menjave nadzornikov in uprav itd.). S tem bi se do sedaj krizno stanje in z njim krizni diskurz ter »neoliberalno zategnjenost pasov« lažje utemeljilo kot povsem normal(izira)no stanje. Pri tem se z grobimi napadi na javne intelektualce in vse, ki so pripravljeni tem procesom javno nasprotovati, poizkuša utišati in onemogočiti resnejšo politično angažiranost, s tem pa še bolj depolitizirati že tako apatične ljudi, ki vedno bolj izgubljajo zaupanje v izvoljene politične predstavnike in predstavniško politiko nasploh.

Na seminarju se bomo tokrat osredotočili predvsem na specifičnost slovenskega konteksta, ki je bil ob fokusu AntiFA seminarjev na širše družbene procese do sedaj pogosto manj tematiziran. Poleg že izpostavljenih tematik nas bo zanimala vloga, ki jo imajo v družbi mediji in javna beseda, zakaj je velik del intelektualcev ob teh potezah raje anemično tiho kot da bi se oglasil in kakšen odziv je mogoče (ali pa bi bilo potrebno) pričakovati s strani akademske sfere in samih fakultet, ki jih aktualni procesi še posebej zadevajo. Kot na prejšnjih seminarjih nas bo tudi tokrat veselilo, če se bo v razpravo vključil čim večji del prisotne publike, s čimer bi bila še posebej aktivna in angažirana.

Vljudno vabljeni na seminar!

 

Kino kino kino!!!

 

Kosovelova dvorana ob 18. uri: FILMSKI PROGRAM NA FESTIVALU MESTU ŽENSK

Katatsumori, r: Naomi Kawase; Japonska, 1994

Sonce na obzorju (Sun on the Horizon), r: Naomi Kawase; Japonska, 1996

Cena vstopnice: 4’50 EUR

 

Kinoteka:

17:00 Društvo študentov psihologije Slovenije: Projekt Kako si? 2012

Bližnji odnosi (Closer), Mike Nichols, ZDA/VB, 2004, 35mm, 1.85, barvni, 104', sp

Dan (Jude Law) je novinar, ki piše osmrtnice in živi z mlado striptizeto Alice (Natalie Portman). Zaljubi se v fotografinjo Anno (Julia Roberts), ki pa je poročena z zdravnikom Larryjem (Clive Owen). Po odrski uspešnici Patricka Marberja posneta melodrama o tragikomičnem ljubezenskem štirikotniku. Filmu bo sledil kratek komentar zakonske in družinske terapevtke dr. Veronike Sales, ki bo spregovorila o ljubosumju v medosebnih odnosih. Vstop prost.

19:00 Nov nakup slovenske kinoteke – premiera!

Angel, Ernst Lubitsch, ZDA, 1937, 35mm, 1.37, čb, 91', svp

"Lady Mary Baker je v Angelu žena vladnega predsednika, ki se posveča delu za domovino in precej manj svoji lepi ženi; tudi to vlogo je Lubitsch zaupal Marleni Dietrich. Ko je nekoč na obisku pri ruski nadvojvodinji-emigrantki, se slučajno umakne v sosednjo sobo, v kateri čaka (na sprejem pri njeni prijateljici) mlad, prikupen moški. V razgovoru, ki se razvija med obema, spozna Lady Baker, da jo njen novi znanec zamenjuje za nadvojvodinjo, ko jo zaprosi, da bi ga spoznala z mestom, v katerem je popoln tujec. Spoprijateljita se in prebijeta skupaj velik del prihodnjih dni, ne da bi se dodobra spoznala. Vznemirjena počasi odkrivata, da sta drug drugemu všeč, da izda Lady Baker svojemu prijatelju, da ni nadvojvodinja in da ostaja zanj raje še naprej samo lepa neznanka. Zdaj se oba predajata ti rahločutni in cinični igri zasledovanja, sprenevedanja in lovljenja." Matjaž Klopčič

21:00 Retrospektiva makedonskega filma – otvoritev! Izbor kratkih filmov bratov Manaki

Janaki in Milton Manaki, Makedonija, 1905-1925, 35mm, 1.33, čb, 15', nemi

Dragoceno zgodovinsko pričevanje in dokumentarni zapis življenja v Makedoniji v začetku 20. stoletja, kot sta ga s svojo kamero Bioscope št. 300 beležila pionirja makedonske kinematografije, slovita brata Manaki. Od posnetkov 114-letne babice Despine pri tkanju in obiska sultana Mehmeda Rašida V. do filmov, narejenih po prvi svetovni vojni.

Punk ni mrtev (Pankot ne e mrtov), Vladimir Blaževski, Makedonija/Srbija, 2011, 35mm, 1.85, barvni,104', svp

Mirsa je frontman nekoč najpopularnejšega, a že davno razpadlega makedonskega punk benda. Pri štiridesetih še vedno živi z mamo in preprodaja mamila za Albanca Gzima. Na pobudo slednjega se pevcu po sedemnajstih letih ponudi priložnost, da spet obudi staro slavo. Na kup mora zbrati nekdanje člane skupine, ki so po razpadu Jugoslavije bodisi zapustili Makedonijo ali pa se jim angažma na dobrodelnem koncertu zdi vse prej kot zlata priložnost. Film bodo predstavili režiser Vladimir Blaževski, producent Darko Popov in predstavnik Makedonske kinoteke Vladimir Angelov.

 

Kinodvor:

17:00 Ime mi je Li (Io sono Li), Andrea Segre, Italija/Francija, 2011, 35 mm, 100'

V prvem igranem celovečercu italijanskega dokumentarista Andree Segreja se skozi poetično srečanje dveh osamljenih duš razkrije tihi dialog med dvema kulturama, ki sta si različni, pa vendarle ne tako oddaljeni. Film, ki na izviren in tankočuten način osvetljuje perečo problematiko nezakonitih priseljencev, so na festivalu v Benetkah pospremili s stoječimi ovacijami.

19:00 Učitelj (Monsieur Lazhar), Philippe Falardeau, Kanada, 2011, 35 mm, 94'

Letošnji oskarjev nominiranec za najboljši tujejezični film je ganljiv portret dobrega moža in dobrega učitelja, ki se kompleksnih in težkih tem smrti, žalovanja in krivde – ravno tako kot njegov glavni junak – loteva s toplino, vedrino in tihim humorjem. Film je prejel številne nagrade občinstva na mednarodnih festivalih. Obvezen ogled za vse učitelje!

21:00 Randevu s francoskim filmom: Črna Venera (Vénus Noire), Abdellatif Kechiche, Francija, 2010, 35 mm, 164'

V kontroverznem filmu francosko-tunizijskega režiserja Abdellatifa Kechicha (Kuskus), posnetem po resničnem življenju 'Hotentotske Venere', se za rasizmom kolonialističnega obdobja, spolnim poniževanjem, hipokrizijo malomeščanske družbe in intelektualno nepoštenostjo znanstvenikov razkriva pretresljiva zgodba o golem nasilju pogleda.

Mala dvorana ob 20:00:

Veleposlanik (Ambassadøren), Mads Brügger, Danska, 2011, 97'

Kaj se zgodi, ko neki zelo bel Evropejec kupi diplomatski naziv in se čez noč prelevi v afriškega diplomata – ter se znajde na »enem najnevarnejših krajev našega planeta«, v Srednjeafriški republiki? Veleposlanik je (pre)drzen, subverziven in politično nekorekten film, ki je na mednarodnih festivalih požel prav toliko zgražanja kot občudovanja.

 

Kino Komuna:

18:30 Šanghaj (Šanghaj (Shanghai Gypsy), drama, Slovenija, 2012, 124'

21:00 Šanghaj (Šanghaj (Shanghai Gypsy), drama, Slovenija, 2012, 124'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.