Izbira, ki je niste načrtovali!
Metelkova mesto:
A-infoshop ob 19:00: veganska večerja
Na današnji veganski večerji bo dišalo po maroški kuhinji s kančkom cimeta.
Godba izven:
Klub Daktari ob 20:00: Pripovedovalski Variete: Duo za enkratno uporabo
Duo za enkratno uporabo je prvo sodelovanje harmonikarja Rikija Zadravca in pripovedovalca Roka Kušlana. Oba mojstra na svojih področjih sta si stopila nasproti in na polju ljudskih pripovedi ugotovila, da novi časi sploh niso novi, novi smo le naivneži, ki se jim čudimo. Ob zgodbah, ki jih imata na zalogi, se izkaže, da je upanje na boljši jutri jalovo, a ga je vseeno vredno ohranjati. In še na nekaj polagata goreče upe. Da bi se njun projekt izneveril imenu.
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Nuragi
Tinka Volarič glas
Mateja Gorjup glas
Katarina Šetinc glas, violina
Samo Kutin hurdy gurdy, bendir, piščal, lončeni bas
Nuragi je ime za stara svetišča na Sardiniji. Prav tam pa je domača četverica glasbenikov s svojimi prvimi nastopi predstavila svoj nabor slovenskih ljudskih pesmi. Tri ženske glasove, ki se znotraj preprostega ljudskega petja prepletajo v močna večglasja, gre pripisati veščim pevkam Mateji Gorjup, Katarini Šetinc in Tinki Volarič. Pri njihovem sprehajanju po Beli Krajini, Prekmurju, Istri in Reziji jih, poleg zvokov violine izpod Katarininih prstov, Samo Kutin pospremi na glasbila, od katerih je menda slovenski le lončeni bas.
Vstopnina: BREZPLAČNO
Teater, razstave, predavanja:
Lutkovno gledališče Ljubljana ob 19:00: Antigona
Sofoklova Antigona, skoraj poltretje tisočletje staro dramsko besedilo o uporu mladega dekleta proti zakonom oblastnika, je vse od nastanka sprožala različne interpretacije in navdihovala brezštevilno mnogo predelav; Smoletova Antigona brez Antigone je padla v čas povojnih pobojev, Jovanovićeva brez Kreona v čas zadnjih balkanskih vojn.
Režiser Marko Čeh s svojo ekipo posega v Sofoklovo predlogo precej radikalno, a hkrati z globokim uvidom tako v materijo kot v prostor in čas uprizoritve. Vojna je končana, sprta brata sta s skupno smrtjo razrešila svoj spor, čas je za zabavo. Pet mladih dviga kozarce in se živo spominja zmage, ampak prekletstvo nad Labdakidi še ni končano; iz opojnega veselja jih predrami Kreonov glas iz zvočnika ter pod grožnjo smrtne kazni prepove pokop enega od bratov.
Odločitev, da Kreon ni človek iz mesa in krvi, ampak vseprisotna, predvsem pa neomajna oblast, ter transformacija zbora iz tebanskih starcev v mladino, potegne za sabo marsikaj. Tako v središču tragedije ni več posameznik – ne Antigona, ki je šla za večne in nenapisane zakone prostovoljno v smrt, ne Kreon, ki je v slepem sledenju črki zakona zagrešil smrt svojih najbližjih in ostal živ –, ampak cela generacija mladih; ki je na koncu, po neuspelem uporu, ki je prinesel le nove nesmiselne smrti, oropana vsakršne empatije sposobna le še posmeha.
Slovenski gledališki muzej, Mestni trg 17 ob 17:00: Strokovno vodstvo po razstavi Hoja za gledališčem
Po razstavi bo vodil direktor Slovenskega gledališkega muzeja in soavtor razstave Ivo Svetina.
Trubarjeva hiša literature:
17:00 Predstavitev knjige Karin C. Rasmussen: Razmerja v ogledalu
Pogovor z avtorico bo vodila ga. Anja Janežič. Iz knjige, ki je izšla pri založbi Ekslibris bo na predstavitvi Lidija Hartman prebrala nekaj kratkih odlomkov. Od vsakega prodanega izvoda sta 2 evra namenjena Zavetišču Horjul.
Razmerja v ogledalu je zgodba o ljubezni, zgodba o razmerjih, ki se zgodijo, ko jih ne iščemo in si jih ne želimo, ki zmotijo tok našega življenja in nas spremenijo. Konkretno, gre za zgodbo o zdaj poročeni ženski, ki je v mladosti hodila s poročenim moškim. Ko v mislih predeluje obdobje z nekdanjim ljubimcem, se nenadoma znajde na drugi strani. Zaljubi se v moškega, mlajšega od sebe, svobodnega, privlačnega, in zdaj je ona tista, ki ima zunajzakonsko razmerje. Ugotovi, da ji situacija po svoje ustreza. Zadovoljna je z možem in družino, ki sta si jo ustvarila, ljubimec pa vnaša v njeno življenje strast in vznemirjenje. Toda sčasoma si začne ljubimec želeti več, prav kakor ona nekoč ...
Nina Beguš o knjigi: "Ko se zrela ženska znajde na razpotju med svojimi željami in življenjem, se mora ustaviti in zazreti v ogledalo. V njem se vidi v vsej svoji razločenosti in hkrati celoti, mreži raznih ljubezni in samoti, v izrazitih oblikah in prečiščenih spominih. Razmerja v ogledalu so senzibilni odraz njenih refleksij na tej ključni točki. Prvenec Karin C. Rasmussen virtuozno preslika paleto perspektiv in doživljajev protagonistke v napeto intimno dramo."
O avtorici:
Karin Cvetko Vah, rojena Cvetko Rasmussen, je zaposlena na Univerzi v Ljubljani in je doktorica matematičnih znanosti. Pri svojem delu se ukvarja z raziskovalno matematiko in poučevanjem študentov. Njeno glavno vodilo je iskanje resnice - tako v matematiki, kakor tudi v literaturi in življenju nasploh. Za kratko zgodbo z naslovom Deček ob reki je prejela posebno nagrado komisije na natečaju za najboljšo kratko zgodbo Založništva tržaškega tiska, 2013. Zgodba je skupaj z drugimi izbranimi zgodbami izšla v knjigi Po koncu začetek, Založništvo tržaškega tiska, 2013.
19:00 Večer intermedijskih umetnosti: Anna Friz: City at Night
Irena Pivka bo uvodoma prestavila radioCona in selekcijo predsatvljenih del. Anna Friz bo nato z zvočnimi primeri osvetlila zgodovino radijske in transmisijske umetnosti ter skozi prevladujoča konceptualna vprašanja prikazala svoje umetniško delo.
Radijski in transmisijski umetniki, ki se ukvarjajo z radijskimi oddajanji, poskušajo radio aparat za distribucijo informacij že vrsto let transformirati v komunikacijsko napravo. Sodobni radijski umetniki radio vzpostavljajo tudi kot napravo za zvočenje elektromagnetnega spektra, kot instrument, zvočno krajino ali celo prostor družbenega samozavedanja in premišljevanja.
Če iz vsakodnevnega pojmovanja radia odstranimo studio in škatlo v kateri domuje, ostane radio ogrodje odnosov - bližnjih in daljnih, vidnih gest in nevidnih elektromagnetnih interakcij. V procesu krogotoka spajanja oddaljenih elementov nastane prostor nepričakovanega.
Anna Friz je kanadska zvočna in radijski umetnica.
Specializirala se je za večkanalne transmisijske sisteme za instalacije, performanse in radijska oddajanja. Radio v njenem delu nastopa kot vir, nosilec in medij dela.
Umetnica razstavlja in performira predvsem po Ameriki in Evropi. Doktorirala je na oddelku za komunikacijo in kulturo na Univerzi York, Toronto, nedavno pa je zaključila postdoktorsko štipendijo na oddelku za zvok pri Inštitutu za umetnost v Chicagu.
MSUMaistrova ob 18:00: Apolonija Šušteršič: Predstavitev knjige in najnovejših projektov
Predstavitev knjige Selected projects 1995 - 2012 umetnice in arhitektke Apolonije Šušteršič.
Vabimo vas na predstavitev knjige Selected projects 1995 - 2012 umetnice in arhitektke Apolonije Šušteršič v torek, 7. 1. 2014, ob 18. uri v Muzej sodobne umetnosti Metelkova. Monografijo, ki zajema projekte različnih estetskih in političnih smeri bo predstavila Apolonija Šušteršič, predstavitev pa bo potekala v okviru projekta Nemogoča retrospektiva (aktiviranje prihodnosti), ki je bil postavljen ob odprtju novega muzeja kot začasna razstava in hkrati stalna postavitev v pritličju +MSUM-a. Podrobneje bo predstavila tudi nekatera novejša dela, predvsem Light Therapy II, s katerim trenutno sodeluje na razstavi Museum of Arte Útil* v muzeju Van Abbemuseum v Eindhovnu.
Umetniška praksa Apolonije Šušteršič je interdisciplinarna; njeni projekti so izrazito vezani na določen kontekst v določenem času in hkrati tematizirajo fleksibilnost, začasnost, mobilnost, interaktivnost, performativnost in povezovalnost. Po študiju arhitekture v Sloveniji je Apolonija Šušteršič odšla v Amsterdam študirat vizualno umetnost na Rijksakademie van Beeldende Kunsten. Zatem je bila pet let predstojnica Oddelka za javno umetnost na Kraljevem institutu za umetnost v Stockholmu. Leta 2008 je vpisala doktorsko raziskovalno nalogo skupaj na Univerzi v Lundu in Umetnostni akademiji v Malmöju na Švedskem, kjer je lani zaključila raziskovalno delo pod mentorstvom prof. Sarata Maharaja in prof. Gertrud Sandqvist.
Knjigo, za katero so tekste prispevali Peio Aguirre, Jane Rendell in Apolonija Šušteršič, vključuje pa tudi pogovor Šušteršičeve z Danom Grahamom ter umetničino biografijo, lahko kupite v knjigarni Depo.
*Razstava Museum of Arte Útil, ki jo je zasnovala umetnica Tania Bruguera, je del projekta "Rabe umetnosti – dediščina let 1848 in 1989" v okviru evropske mreže Internacionala, katere pobudnica in članica je Moderne galerija, poleg Moderne galerije in muzeja Van Abbemuseum (VAM) pa vključuje še Museo nacional centro de arte Reina Sofia iz Madrida, Museu d’artContemporani de Barcelona (MACBA) iz Barcelone, Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA) iz Antwerpna in SALT (Istanbul in Ankara, Turčija).
Photon ob 19:00: Aritas-satirA: Aritas Memorias - Večer slovenskega aforizma in epigrama
Aforizme in epigrame iz kataloga Aritas 2001 bosta brala:
Igor Habjan, igralec
Zvone Nagode, igralec
Uvodni nagovor:
Dejan Sluga, direktor Centra za sodobno fotografijo - Photon
Jože Čakš, župan Občine Šmarje pri Jelšah
Ob tej priložnosti si lahko v Photonu ogledate razstavo:
Odvodi fotografije /1969-2008/ Stane Jagodič.
Razstava bo odprta do 10. januarja 2014.
Kustos razstave: Miha Colner, umetnostni zgodovinar
Avtorji aforizmov in epigramov iz kataloga Aritas 2001:
Antič Ivo, Brumen Niko, Cjuha Mitja, Cimerman Ivan, Cundrič Valentin, Fridauer Milan, Grampovčan Andrej, Ivanovič Irena, Jagodič Stane, Kralj Jure, Kuralt Boris, Kuzma Dušan, Lipnik Marko, Logar Matija, Mastnak Jože, Mirčić Zoran, Motoh Jože, Petan Žarko, Petelin Jože, Pipan Janez, Reščič Dominique, Škorjak Boštjan, Škrubej Zlatko, Volarič Jože, Škrubej Zlatko
Pobudnika prireditve:
Ivo Cimerman, literat
Stane Jagodič, vizualni ustvarjalec
Prijazno vabljeni na prireditev, na kateri bomo z rujnim vincem iz šmarske kleti nazdravili slovenski satiri in humorju.
Cankarjev dom, Prvo preddverje ob 20:00: Reforma
Razstava članov Društva oblikovalcev Slovenije
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
19:00 Pogoji (in) možnosti – uvertura
Lady Eve (The Lady Eve), Preston Sturges, ZDA, 1941, 35mm, 1.37, čb, 94', svp
Bogati in naivni dedič Charles Pike (Henry Fonda) na ladji, s katero se vrača z amazonske ekspedicije, spozna prefrigano kvartopirko Jean Harrington (Barbara Stanwyck). Lokava Jean povsem omreži možaka in se ga nameni oskubiti, vendar se tudi ona iskreno zaljubi vanj. Ko Charles odkrije njeno ozadje in njene prvotne nakane, jo zavrne, Jean pa se skleni maščevati. Tretji celovečerec velikega Prestona Sturgesa (Sullivanova potovanja) velja za eno najboljših screwball (prismojenih) komedij, ki v skladu z žlahtnimi zakonitostmi tega priljubljenega žanra beleži ekscentrične spopade na frontni liniji splov in razredov.
21:00 Pogoji (in) možnosti – otvoritev!
Filmski obzornik 57: Vprašajmo se | Živimo, kakor moremo | Delavci zapuščajo tovarno
Filmski obzornik 57: Vprašajmo se (Newsreel 57: We Should Ask Ourselves) O(bzorniška) F(ronta), Slovenija, 2013, video, 16:9, čb, 4'
Živimo, kakor moremo (Making a Living) Henry Lehrman, ZDA, 1914, 35mm, 1.33, čb, 17', bp
Charlie se pretvarja, da je premožen plemič, da bi se tako priženil v bogato družino. Prvi Chaplinov filmski nastop, kjer si Charlie že nadene značilen klobuček, krasijo pa ga netipično košate brke.
Delavci zapuščajo tovarno (Arbeiter verlassen die Fabrik) Harun Farocki, Nemčija, 1995, video, 1.37, čb/barvni, 36', ap
Prodorna dokumentarna analiza dediščine znamenitega istoimenskega kratkega filma bratov Lumière, analiza sledi, ki jo je motiv dela vtisnil v zgodovino filma, obenem tudi analiza kinematografskega medija samega.
Vstop prost.
Kinodvor:
17:00 Philomena, Stephen Frears, VB / Francija / ZDA, 2013, DCP, 98'
Philomena pripoveduje resnično zgodbo skeptičnega BBC-jevega novinarja in simpatične starejše gospe o iskanju njenega davno izgubljenega sina. Ta topla in duhovita različica Sester Magdalenk, v kateri blestita Judi Dench in Steve Coogan, je z Beneškega filmskega festivala odnesla nagrado za najboljši scenarij.
19:00 Zelena utopija, Urban Zorko, Marko Kumer-Murč, Slovenija, 2013, HD, 55'
Za člane Kluba Kinodvor vstop prost! Projekciji bo sledil pogovor z gosti.
Zgodba o prvem eko-certificiranem celostno urejenem skupnostnem urbanem vrtu v Mariboru. Geneza nove družbe skozi štiri letne čase.
21:00 Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis), Ethan Coen, Joel Coen, ZDA / Francija, 2013, DCP, 105'
Brata Coen poustvarita legendarno newyorško folk glasbeno sceno zgodnjih šestdesetih. Film, umeščen v Greenwich Village tik pred prihodom Boba Dylana, je portret mladega umetnika, ki se znajde na pravem mestu v napačnem trenutku. Velika nagrada žirije na zadnjem festivalu v Cannesu.
Kino Komuna:
18:30 Vse je izgubljeno (All is Lost), J.C. Chandor, ZDA, 2013, 106'
20:30 Volk z Wall Streeta (The Wolf of Wall Street), Martin Scorsese, ZDA, 2013, 165'
Dodaj komentar
Komentiraj