29. 10. 2013 – 16.30

Izpraznimo se

Protesti po Sloveniji (Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Koper,...): vsebina glede na lastno imaginacijo in občutje

 

Metelkova mesto:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Spoštovani vampirji!

Bliža se noč čarovnic in mi vas ne maramo.

Zato vas kar najprisrčneje vabimo na vegansko večerjo, kjer bomo takoj

videli, kdo je vampir in kdo ne, saj boste od kupov česna v pašti na mestu pocrkali.

Toda ne domišljajte si, da se ukvarjamo samo z vami in vašimi krvoločnimi nagnjenji.

V čast delovanju A-Infoshopa, ki neutrudno gosti veganske večerje in ima opravka z veliko večjimi sovragi kot ste vi, bomo namreč zakuhali Porovo juho - brez česna!

V upanju na udeležbo v čimvečjem številu vas kar najtopleje pozdravljamo.

Vaši vegani

 

Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "NULA"; avtor RUI SANGUINHO

 

Channel Zero ob 21:00: EF (Švedska), DOOMINA (A), EMPHASIS (Hrv) -Švedski post rock kolektiv EF se s svojim post rock žanrom, ki ga napajajo z zgodbami iz vsakdanjega življenja, po ulicah DIY (napravi sam) potikajo že dobro desetletje.

 

Klub Gromka ob 22:00: KiborgSpužva Büking: LUCKY FUNERAL (GRE) + MILKILO (Fra) + JEGULJA (SLO) >> KiborgSpužva Büking vam s ponosom predstavlja bande, ki bodo na eni točki v prihodnosti tako ali tako razpadli.

 

Glasba Izven:

 

Klub CD ob 20:00: Dave Douglas Quintet

Dave Douglas, trobenta;

Jon Irabagon, saksofon;

Luis Perdomo, klavir;

Linda Oh, bas;

Rudy Royston, bobni

Po večletnem izostanku se v Cankarjev dom s svojo zasedbo tretjič vrača ena vodilnih jazzovskih osebnosti zadnjih dveh desetletij.

Dave Douglas, prejemnik dveh nominaciji za grammyja in Guggenheimove štipendije je nedvomno najplodnejši in najizvirnejši trobentač/skladatelj svoje generacije. Sloviti umetnik je deležen mednarodne slave in žanje priznanja, kot so newyorška nagrada za dosežke v jazzu ter trobentač, skladatelj in jazz glasbenik leta, ki jih podeljujejo publikacije, kot so Down Beat, Jazz Times in Jazziz ter Italijansko združenje jazzovskih kritikov.

Deluje tudi kot dolgoletni član projekta Masada Johna Zorna in sodeluje z umetniki, kot so Anthony Braxton, Don Byron, Joe Lovano, Miguel Zenon, Uri Caine, Bill Frisell, Cibo Matto, Mark Dresser, Han Bennink in Misha Mengelberg.

Na krilih zanosa po kritiško hvaljenem albumu Be Still trobentač/skladatelj/vodja skupine/ustanovitelj založbe in glasbene skupnosti Dave Douglas ter njegova založba Greenleaf Music s ponosom napovedujeta inštrumentalno nadaljevanje albuma Stereophile, poimenovanega za "eno novih plošč najboljšega zvoka, kar [smo] jih v precej dolgem času slišali od kogar koli". S podobnim navdušenjem je New York Times album opredelil kot "omamen in globokomiseln", Los Angeles Times pa označil za "bujno zbirko hvalnic in žalostink, predelanih v širokozaslonski jazz".

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Brencl Banda

 

Kino Šiška, Katedrala ob 21:30: The Necks

Chris Abrahams (klavir)

Lloyd Swanton (bas)

Tony Buck (bobni)

Po dveh letih se v Šiško z novim albumom ”Open” (izid v septembru 2013) vrača kultni avstralski trio svojo edinstveno glasbeno hipnozo.

»Ena najbolj neverjetnih zasedb na planetu … več kot samo trio, prej revolucionaren konzorcij, ki na novo definira glasbo …« The Guardian

Kultni avstralski trio The Necks, ki obstaja že petindvajset let, s svojim privlačnim načinom improvizacije navdušuje poslušalce po vsem svetu. Ker niso niti povsem  avantgardni, niti povsem minimalistični niti ambientalni niti jazz, jih je težko uvrstiti v uveljavljene kalupe, a njihovo glasbo po svetu navadno opisujejo kot preprosto edinstveno.

Njihove koncerte sestavljajo dolge, počasi razvijajoče se skladbe, ki hipnotično in grandiozno rastejo, pogosto pa jih podlaga vztrajni poglobljen groove, zato končni učinek nikoli ni nič manj kot fenomenalen.

V zadnjih letih so The Necks poleg svojih rednih mednarodnih turnej na povabilo Nicka Cavea nastopili na festivalu All Tomorrows Parties in z Brianom Enom sodelovali pri nizu koncertov Pure Scenius v sydneyjski operi in na festivalu v Brightonu.

Njihov 18. studijski album Open bo izšel ob njihovi letošnji mednarodni turneji.

»Eden najboljših bendov na svetu« New York Times

iz drugih medijev:

»the Necks so geniji« Guardian 2011 ***** London – recenzija koncerta

»Absolutno navdušujoče … prava skrivnost je, kako lahko trije glasbeniki igrajo, kot bi jih bilo osemnajst … od njih so se širili neverjetni čarobni zvoki … da The Necks to lahko dosežejo z akustičnimi instrumenti, ni nič manj kot čudež« Financial Times

»The Necks so izjemni … Uspeva jim nekaj, česar ne zna nihče drug« The Wire

»Eden najboljših koncertov, kar sem jih doživel. Presežno. Čudovito!!!« Michael Gira, Swans

Cena: 13 / 15 / 10,40 eur

 

Teater, razstave, predavanja....:

 

Ljubljanski grad - Hribarjeva dvorana ob 19:00: Senzorium: Mi smo svet - Povodni Mož

V Povodnem možu obiskovalci niso povabljeni na predstavo, ampak na Ljubljanski ples. Od tu dalje, je vsak obiskovalec soakter: plesalec, opazovalec, osvajalec ali osvajani... Vsekakor pa tudi za to aktivno vlogo obstaja prava meja/mera, ki jo določajo izvajalci – odgovorni za potek dogodka. 29. oktobra glavnina dogodka poteka v angleškem jeziku.

Urška večera je oseba, ki jo določi igra naključij. Ker njene "temne" lastnosti prikličejo samega Povodnega moža, jo le-ta zapelje v svoj podvodni svet. A vendarle kot v življenju, se v podvodni svet potopi tudi njena najbližja skupnost (ostali obiskovalci). Šele razrešitev naloge, ki jo Urški ponudi Povodni mož, pripelje do integracije teme in svetlobe znotraj nje same, s tem korak do integracije osebnosti in individuacije, kar predstavlja tudi (raz)rešitev na kolektivni ravni trenutno prisotne skupnosti. Vloga Urške predstavlja vpliv posameznika na njegovo najbližjo skupnost. Transformacija posameznika odpira možnost transformacije na kolektivni ravni.

JEZIKOVNE RAZLIČICE

Povodni mož ob različnih dnevih poteka v različnih jezikih: 25. oktobra v slovenskem, 29. oktobra v angleškem in 30. oktobra v francoskem jeziku. Različni jeziki v tem primeru ne predstavljajo jezikovnih preprek – ravno obratno – menjajo atmosfere od bolj trdih do mehkejših – odvisno od pripovedovalcev. Za sodelovanje na dogodku ni potrebno nikakršno znanje besedila, treba je le uživati na plesu in slediti gostiteljem dogodka.

Avtor besedila: France Prešeren

Koncept in režija: Barbara Pia Jenič

Glasba: Peter Penko

Scenski elementi: Barbara Bulatovič

Prevajalca v angleški jezik: Tom Priestly, Henry R. Cooper, Jr

Prevajalec v francoski jezik: Andrej Capuder

Povodni mož: Branko Potočan

Pripovedovalci: Eric Dean Scott (Eng), Julie Seiller (Fr), Barbara Pia Jenič (Slo)

Vaše gostiteljice: Vesna Vrabelj, Mojca Mežek, Urša Eva Pucelj, Veronika Brinjšek, Julija Humar, Katarina Krapež, Andreja Skrinjer, Jerica Majerhold Ostrovršnik, Barbara Pia Jenič

Produkcija: Senzorium Zavod

Koprodukcija: Ljubljanski grad

V sodelovanju s SNG Opera in Balet

Projekt je podprlo: Ministrstvo za kulturo RS

Cena vstopnice: 10,00 €, 7,00 €* (*dijaki, študentje, upokojenci)

NAVODILA ZA OBISKOVALCE

Dogodek je prirejen za 30 obiskovalcev sočasno. Zaradi narave dogodka, boste morali pustiti svoje osebne predmete (ključe, telefone, torbice, ... itd..) pri varnostniku, obdržite pa lahko jakne in plašče na sebi.Če nosite kontaktne leče in očala, se odločite za kontaktne leče, da si boste lahko nadeli masko.

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Nedolžni (L’innocente) režija: Diego de Brea

Predstava po zadnjem delu filmskega velikana Luchina Viscontija, nastalem po romanu Gabrieleja d'Annunzia...

Igrajo: Uroš Maček, Romana Šalehar, Draga Potočnjak, Olga Grad, Matej Recer

Nedolžni (1976) je zadnje delo filmskega velikana Luchina Viscontija. Ljubezenski trikotnik se dogaja v vilah rimske aristokracije, kjer je dekor do potankosti premišljen, v senzualnem vzdušju italijanskih podeželskih palač, njegovi razkošno kostumirani junaki pa zaradi vzvišene distance do lastnega čustvenega sveta vzbujajo vtis, kot da bi bili zamrznjeni v času. Visconti je film posnel po romanu Gabrieleja D'Annunzia, enega vodilnih predstavnikov dekadence in simbolizma v italijanski književnosti. Prav naklonjenost simbolizmu in dekadenci aristokracije je tisto, kar povezuje Diega de Breo in Luchina Viscontija; de Brea se je v našem gledališču z njim srečal že leta 2006, ko je ustvaril Somrak bogov.

 

Muzejska ploščad / MSUM: Risarske akcije v živo / Bienale neodvisnih

Ustvarjanje Ilustracije v živo na plakatnih mestih Tam Tam, bo potekalo na muzejski ploščadi pred MSUM.

 

Photon - Center za sodobno fotografijo ob 19:00: Video večer # 16: Exquisite Corpse Video Project (ECVP)

Na 16. Video večeru bomo predstavili mednarodni video kolaž Exquisite Corpse Video Project (ECVP). Vabljeni na projekcijo in pogovor z iniciatorko in koordinatorko projekta, brazilsko videastko Kiko Nicolelo in umetnico iz Slovenije Pilo Rusjan.

Exquisite Corpse Video Project (ECVP) je edinstveno sodelovanje na področju videa med umetniki z različnih koncev sveta, ki se zgleduje po nadrealistični ustvarjalni metodi imenovani Exquisite Corpse. S pomočjo polslepe sekvenčne metode te nadrealistične igre udeleženi umetniki ECVP ustvarijo video, ki je odziv na zadnje sekunde dela prejšnjega člana. Vsak sodelujoči mora vključiti ta del prejšnjega videa v svoje delo, z uporabo poljubnih tehnik prehoda. Metoda se ponavlja, dokler ni vizija vseh spredena v skupno "truplo". Namesto na enotni linearni pripovedi projekt temelji na individualnih pristopih sodelujočih umetnikov, ki izhajajo iz različnih kultur. Umetniki prevprašujejo številne žanre, tendence in strategije ter uporabljajo performativne, dokumentarne, konceptualne in poetične načine reprezentacije. Vse to s pomočjo participatornih platform in novih komunikacijskih tehnologij.

Svetovna premiera novega sklopa ECVP Volume 4 na temo "Pornografija / politika" bo prav v okviru Video večera v ljubljanskem Photonu.

Koordinatorka projekta: Kika Nicolela (BR)

Sodelujoči: Alexandra Buhl (DK), Alicia Felberbaum (GB), Ana Moravi & Dellani Lima (BR), Anders Weberg (SE), Brad Wise (US), Caroline Breton (FR), Christian Leduc (CA), Gabriel Soucheyre (FR), Jan Hakon Erichsen (NO), John Pirard (BE), Jorge Lozano (CO/CA), Joshua & Zachary Sandler (US), Joy Whalen (US), Kika Nicolela (BR), Lucas Bambozzi (BR), Mads Ljungdahl (DK), Marty McCutcheon (US), Niclas Hallberg (SE), Nung-Hsin Hu (TW), Pedro Reis (PT), Per E. Riksson (SE), Pila Rusjan (SI), Simone Stoll (DE), Sojin Chun (KR/CA), Stina Pehrsdotter (SE), Ulf Kristiansen (NO), Ulysses Castellanos (SV/CA)

 

LP Bar ob 20:00: Strip down / Dunja Janković / Bienale neodvisnih

Strip je izredno vitalna forma, ki ponuja neverjetno izobilje izraznih možnosti. Potrebno je razširiti idejo strip kot o umetniške forme, ki je lahko tako abstraktna kot eksperimentalna, kjer kot taka lahko koketira z različnimi mediji izven likovnih in besedilnih elementov iz katerih se navadno sestoji.

Področje avtoričinega zanimanja je pripovedovanje skozi abstrahiranje forme in razodevanje elementov v njihovih najenostavnejših inkarnacijah, kjer je možnost interpretacij neskončna. Kakšen je abstraktni strip in kako se naracija odvija skozi ritem oblik in sekvenc? Kako prikazati zvok v risbi? Kako s koriščenjem dvodimenzionalnih likovnih elementov vzpodbuditi psihedelične vibracije v možganih? Kaj pomeni naracija? Kakšno zgodbo lahko povemo? Kakšno zgodbo govori oblika, njen položaj v odnosu do drugih oblik, njena interakcija in njen ritem. Ali obstajata duhovna in emotivna naracija? Je gib lahko smešen? Nas lahko določena oblika vrže v depresijo? Kakšne spomine prikličejo oblike, njihovi medsebojni odnosi in katera vrata percepcije odpirajo v umu? Kako se strip obnaša, ko se iz knjižnih strani premakne v virtualni ali 3Dimenzionalni prostor. Vsak format določa neko spremembo tako v vsebini kot v formi medija s katerim se ukvarjamo. Zanimajo me trenutki prehodov ene forme v drugo, ki so nestabilni kot kratkotrajni momenti poskusov v kemiji, kjer je situacija vedno na robi razpada ali eksplozije. Razstava predstavlja segmente avtoričinega dela, ki skozi proučevanje in eksperimentiranje poskušajo najti odgovore na vsa zgoraj zastavljena vprašanja.

Dunja je diplomirala iz slikarstva na Umetnostni Akademiji v Zagrebu pri profesorju Zlatku Keserju. Od leta 2003, sodeluje z striparskim kolektivom Komikaze. V tem času se je v njenem življenjepisu nabralo lepo število razstav ( med drugim: Boomfest Comic Festival –Rusija, exhibition of komiks magazine Kush! in co-operation with the Latvian Centre for Contemporary Art, BJCEM, Biennale of Young Artists from Europe and the Mediterranean – Makedonija, Novo doba – Srbija, Angouleme: exhibition 100 pour 100 in a Museum of Comics –Francija, CRACK festival of independent comics –Italija, Ink Plots exhibition, Guapo Comics, Portland –USA).

Leta 2008 se je vpisala na School of Visual Arts v New York-u, pod menorstvom Gary Panter-ja.

Od leta 2010 organizira umetniški projekt SKVER na Hrvaškem Otoku Lošinj in poučuje o stripih na Independent Publishing resource center in Portland, OR, USA. Je tudi soustanoviteljica in organiztorka novega mednarodnega festivala stripa in pripovednih umetnosti – The Projects v Portlandu, Oregon, ZDA.

 

Hostel Celica, Galerija Srečišče ob 19:00: Odprtje razstave: Julij Borštnik: Na poti

Potencial stvarno izvedljivih rešitev

Razstava bo na ogled od 29. oktobra do 9. novembra 2013.

Razstava Na poti v galeriji Srečiče je vpogled v to, kako so v nekem določenem trenutku domišljija, likovna praksa in teorija vpete v ustvarjalni proces, v katerem Julij Borštnik načrtuje obsežnejše delo. Gre za postajo, v kateri bodo skozi različne medije: kiparstvo, kiparske postavitve v prostor, vizualne sheme kot kompleksna miselna orodja in strip, prikazani delni rezultati, predvsem pa smernice raziskovanja, ki skozi zgodovino in razumevanje sedanjosti lahko zaznamujejo tudi prihodnost.

 

Knjigarna FF ob 18:00: Na Besedni postaji: O Neilu Gaimanu in fantazijski literaturi

Neil Gaiman, Ameriški bogovi, Dobra znamenja ...

O enem od najvidnejših sodobnih pisateljev anglosaškega sveta bodo misli pletli Boštjan Gorenc – Pižama, ki je prevedel njegovi knjigi Ameriški bogovi in Dobra znamenja, Sergej Hvala – Sneti, ki fantazijsko književnost spremlja že več kot dvajset let in (prek revije Joker) širi zavest o tovrstni literaturi med podalpsko mladino ter Matic Večko, ki fantazijsko književnost (kot doktorski študent) budno spremlja in raziskuje na najrazličnejše načine. Osrednja debata se bo vila okrog Ameriških bogov, Gaimanovega kultnega dela, ki mu je prinesel prestižne nagrade hugo, nebula in locus. Bo pa govora tudi o fantazijski književnosti in prevajanju na splošno.

 

Knjižnica Prežihov Voranc ob 18:00: PREDAVANJE: O filmskih adaptacijah literarnih del (Ko beseda podobo najde) - Matevž Rudolf

Avtor knjige "Ko beseda podobo najde: slovenska literatura in film v teoriji in praksi" se bo v filmsko-literarnem predavanju posvetil odnosu med literaturo in filmom ter spregovoril tudi o aktualnih adaptacijah (Čefurji raus!).

Matevž Rudolf se bo sprva posvetil zgodovinskemu pregledu vpliva literature na razvoj svetovne kinematografije. V nadaljevanju bo na konkretnih zgledih iz sodobne slovenske kinematografije (Poletje v školjki, Moj ata, socialistični kulak, Zvenenje v glavi, Petelinji zajtrk...) ocenil primerne ter neprimerne prakse adaptiranja slovenskih romanov ter skušal odgovoriti na vprašanje, ali je slovenska književnost plodno ali zaviralno vplivala na razvoj slovenske kinematografije. V predavanju se bo avtor dotaknil tudi aktualnega filma Čefurji raus!, ki je posnet na podlagi priljubljenega istoimenskega romana pisatelja in režiserja Gorana Vojnovića.

 

Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 19:00: Prof. John Lennox: Higgsov bozon – bog vrzeli?

Predavanje bo v angleškem jeziku. Organizator bo zagotovil prevod predavanja v slovenščini, ki bo obiskovalcem na voljo ob vstopu v dvorano.

Prireja: Društvo Zveš

Ali je v sodobni znanosti še kaj prostora za kakšnega boga?

Pred kratkim je bog kot zapolnjevalec vrzeli v vednosti in znanosti izgubil še lep kos tal pod nogami, namreč z eksperimentalno potrditvijo Higgsovega bozona, t. i. "božjega delca".

John Lennox je profesor matematike z Univerze v Oxfordu, dejaven v filozofiji znanosti in še posebno analizi razmerja med znanostjo in krščanskim verovanjem. Znan je po svojih debatah z oxfordskim biologom Richardom Dawkinsom, publicistom Christopherjem Hitchensom in filozofom Petrom Singerjem.

 

LJUDMILA ob 19:00: Digitalni obrok: Boštjan Čadež Fšk

V tokratnem Digitalnem obroku bo Boštjan Čadež – Fšk predstavil svoj najnovejši umetniški projekt - tiskalnik za velike zunanje površine.

Boštjan Čadež - Fšk s svojim najnovejšim umetniškim projektom, tiskalnikom za velike zunanje površine, ki ga razvija s pomočjo Zavoda Projekt Atol nadaljuje razmišljanje o generativni estetiki avtomatskega risanja, s katerim se je ukvarjal že v projektu Jedro. A tokrat ne gre le za povečavo, temveč tudi za drugačen koncept avtomatskega risarskega stroja. Več o projektu nam bo v torek povedal sam.

Boštjan Čadež je tisti razvpiti ustvarjalec, ki je svojim nepredvidljivim delovanjem navkljub svoji skromni prezenci že večkrat dodobra pretresel domačo kulturno sceno. V polju VJ-janja je prepoznan kot avtor treh zbirk za avdio vizualizacijo v Winampu, predvsem pa velja za tistega VJ-a, ki je slovensko klubsko sceno v letih 2009-2011 lastnoročno premaknil v višjo prestavo zlasti z vpeljavo tehnologij video kartiranja in jasno in prepoznavno video estetiko, pri čimer mu je v pomoč tudi razvoj lastne programske opreme. Poleg tega ga poznamo tudi kot avtorja danes že kultne spletne igrice Line Rider, ki je obsedla spletno igričarsko industrijo in mu prinesla tudi nagrado International Games Developer Association za inovacijo . Med drugim pa velja za enega najbolj neukrotljivih domačih grafiterjev. Pogosto sodeluje tudi z drugimi umetniki kot so Veli Silver, Neven Korda, Marko Batista ali v sklopu skupin kot so Egotrip, Cirkulacija in Multipraktik, v zadnjem času pa vse pogosteje tudi kot samostojen avtor na področju intermedijskih umetnosti.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 Retrospektiva: Joe Dante/Leto kina

Matineja (Matinee), Joe Dante, ZDA, 1993, 35mm, 1.85, čb/barvni, 98', bp

Mestece na Floridi, konec leta 1962. Medtem ko se država nahaja v usodnem primežu kubanske raketne krize, v mestece prispe mali filmski promotor (John Goodman) in na raznorazne inventivne načine promovira svojo najnovejšo nizkoproračunsko grozljivko. Matineja, bržkone najbolj intimen film Joeja Danteja, se v gledanje ponuja kot mešanica nostalgične zgodbe o odraščanju in ljubezenskega pisma določenemu obdobju kina in tipu žanrskega filma, kakršnega pooseblja kultni režiser, producent, scenarist in promotor William Castle. Film bo uvodoma predstavil Bruce Goldstein, filmski zgodovinar, kustos (Film Forum v New Yorku), ustanovitelj produkcijske hiše Rialto Pictures.

V sodelovanju z Nočjo grozljivk v Kinodvoru.

21:00 Nov nakup Slovenske kinoteke – predpremiera!

Sadovi jeze (The Grapes of Wrath), John Ford, ZDA, 1940, 35mm, 1.37, čb, 129', svp

Združene države Amerike, obdobje gospodarske krize. Mladi in srboriti Tom Joad (Henry Fonda) se vrne iz zapora in najde kmetijo svojih staršev zapuščeno. Klateški duhovnik, ki ga sreča med ruševinami, mu pojasni, da so velike korporacije v sodelovanju z bankami zaplenile premoženje vseh drobnih posestnikov in jih pognale na cesto. Tom najde svojce na domačiji strica, vendar jih naslednje jutro kapital prežene tudi od tam. Razlaščena, obubožana, razširjena družina se odpravi na dolgo romanje proti Kaliforniji, v medlem upanju na boljšo prihodnost in službe. Med potovanjem skozi debelo črevo kapitalizma se Tom preobrazi v komunista. Zgodnja, ob nastanku hudo kontroverzna in dandanes nič manj aktualna mojstrovina Johna Forda, posneta po istoimenskem romanu Johna Steinbecka.

»Producenti so držali besedo. Posneli so trd, iskren film, v katerem so igralci tako prepričljivi, kot da ne bi šlo za igrani film, pač pa za dokumentarec. Dejansko film odzvanja z grobo, dokumentarno resnico. Nobena udarna poanta ni izostala. Še več, s tem, ko je bila odstranjena vsa deskripcija, je film postal trši od knjige. Zdi se neverjetno, vendar je res.« John Steinbeck

»Sinoči sem videl film, Sadove jeze, in hudiča, če sem že kdaj videl boljši film. Pokaže nam preklete bankirje, može, ki so nas prelomili, in prah, ki nas je zadušil, in vse to stori v preprostem jeziku in nam naposled pove, kaj naj ukrenemo. Poglej si Sadove jeze, tovariš, poglej si ta film in ga ne zamudi. Ti si namreč zvezda tega filma.« Woodie Guthrie

 

Kinodvor:

16:45 Hannah Arendt, Margarethe von Trotta, Nemčija/Luksemburg/Francija, 2012, DCP, 113'

Margarethe von Trotta spremlja ključno poglavje v življenju filozofinje in politične teoretičarke Hannah Arendt. Poročanje s sojenja vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu je nemško-židovsko izseljenko pripeljalo do znamenitega koncepta 'banalnosti zla'.

19:00 Jimmy P.: Psihoterapija prerijskega Indijanca (Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)), Arnaud Desplechin, Francija, 2013, DCP, 117'

Resnična zgodba o prijateljstvu med travmatiziranim vojnim veteranom, Indijancem iz plemena Črna noga, in njegovim zdravnikom, antropologom in psihoanalitikom Georgesom Devereuxom. Film francoskega režiserja Arnauda Desplechina (Kralji in kraljica, Božična zgodba) med drugim odlikuje izvrsten nastop igralske dvojice Del Toro – Amalric.

21:15 Jimmy P.: Psihoterapija prerijskega Indijanca (Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)), Arnaud Desplechin, Francija, 2013, DCP, 117'

Resnična zgodba o prijateljstvu med travmatiziranim vojnim veteranom, Indijancem iz plemena Črna noga, in njegovim zdravnikom, antropologom in psihoanalitikom Georgesom Devereuxom. Film francoskega režiserja Arnauda Desplechina (Kralji in kraljica, Božična zgodba) med drugim odlikuje izvrsten nastop igralske dvojice Del Toro – Amalric.

Mala dvorana:

19:30 Duh leta '45 (The Spirit of '45), Ken Loach, Velika Britanija, 2013, DCP, 98'

Aktualen, zelo oseben in z veliko predanostjo narejen dokumentarec Kena Loacha obuja spomin na duh sloge in solidarnosti, ki je med drugo svetovno vojno prežemal Veliko Britanijo in prinesel idejo o novi, socialno pravičnejši družbi.

 

Kino Komuna:

18:15 Diana (Diana), biografska drama, Oliver Hirschbiegel, Velika Britanija, 2013, 113'

20:30 Čefurji raus! (Čefurji raus!), komedija, Goran Vojnović, Slovenija, 2013, 100'

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.