Kontemplacija...
Metelkova mesto:
A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Jalla Jalla ob 20:00: BROKEN DECKS potojoča razstava, ki se končuje v Jalla Jalli "ADIJO JOŠKI"; Avtor ROBERT KOS. >Zaključek potujoče razstave poslikanih skejtov, ki jih lahko kupite in s tem donirate sredstva za skate park. Vabljeni v čim večjem številu!<
Channel Zero ob 20:00: BAREHANDED, VALUK, URBORG (Slo) - Ko se zemlja osuši bo vnovič čas, da navlažimo grla in napolnimo ušesa s kvalitetno dozo stvaritev domačih metalskih zasedb! V Channel Zeru se bodo ustavile tri skupine – Barehanded, Valuk, Urborg.
Klub Gromka ob 20:00: Torkovo zatiranje: LJUBEZEN PREMAGA VSAKOGAR >> Forumska predstava Ljubezen premaga vsakogar je nastala kot odgovor 'romanom za ženske', ki se dandanes množično prodajajo kot del dnevnih časopisov. Besedilo v predstavi črpa material po tehniki časopisnega gledališča iz popularnih 'moških in ženskih revij', ki dajejo smernice o idealih v sodobni družbi.
Menza pri koritu ob 22:00: Fri špirit, PostArt, mp3 (Slovenija). Etno/fusion.
Promocija novega funky benda Fri špirit s podporo in sodelovanjem še dveh skupin; zadnja je etno/fusion trio Marka Petrušića, MP3, prva pa ansambel Postart, ki združuje klasiko, jazz, tango, latino,…
22:00 Ansambel PostArt
Jelena Soro - oboa, saksofon
Matej Čemažar - akustična kitara
Oliver Ilievski - harmonika
Thierno Diallo - kontrabas
"Umetnost je umrla nekje med produkti, trgom, marketingom in potrošnikom in nam pustila samo zgodovinske sledi. Danes je postumetniško obdobje - postart. Mi ne negiramo umetnosti, spoštujemo jo, ljubimo in iz nje izhajamo. Poskušamo poiskati in povrniti njeno bistvo skozi prizmo sedanjice." J. S.
23:00 Fri Špirit
Štefan Miljević - kitara, glas
Marko Petrušić - klaviature
Bor Zakonjšek - bobni
Thierno Diallo - bas kitara
"Tokratno koncertno priložnost bomo izrabili za to, da premierno predstavimo nekatere, do zdaj malo slišane kompozicije, kot sta Stari Oblak ter Mr. Cheesenick Štefana Miljevića in druge."
24:00 mp3 (Marko Petrušić trio)
Marko Petrušić - klaviature, glas
Uroš Srpčič - bobni
Thierno Diallo - bas kitara
"Petrušićeva vizija pomena skovanke etno/fusion v malo popularnejši preobleki s pridihom avantgarde v smislu Veseli Kravjeki".
Vstopnina: 5€
Muska izven:
Narodna galerija ob 19:30: Sozvočje svetov: Ljudsko v slovenski glasbi
Sozvočje svetov je prireditev, ki združuje predavanja o likovni umetnosti s koncerti komorne glasbe. Že trinajsto leto jo prirejata Narodna galerija in Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije
PROGRAM:
L. M. Škerjanc: V onom černom lese;
A. Srebotnjak: Slovenski ljudski plesi;
A. Kumar: Istrska suita;
B. Ipavec: Serenada za godala
Hostel Celica ob 21:00: B & T Music
Breda Božič - vokal
Tilen Stepišnik - kitara
Janez Moder - bas kitara
Robert Rebolj - kahon
Sledil bo Celični Etno jam.
Teater, razstave, predavanja:
Lutkovno gledališče Ljubljana ob 17:00: Trnjulčica
Znano pravljico o speči kraljični, ki se je ob kolovratu zbodla v prst in zaspala za sto let, poznate. Prav gotovo pa ne veste, kakšno vlogo ima pri vsem tem žaba, ki negibna krasi vodnjak grajskega vrta.
ežiser: Katarina Aulitisová, Ľubomir Piktor
Avtor: Po pravljici bratov Grimm – Katarina Aulitisová
Prevod: Darja Pivk, Jelena Sitar
Likovna zasnova: Jan Kocman
Glasba: Jiři Vyšohlid
Korepeticije: Joži Šalej
Nastopajo: Asja Kahrimanović
, Miha Arh
, Sonja Kononenko,
Iztok Jereb
Slovensko mladinsko gledališče ob 17:00: Charles Dickens – Blažka Müller Pograjc: Oliver Twist, režija: Matjaž Pograjc
Charles Dickens – Blažka Müller Pograjc
OLIVER TWIST
Režija: Matjaž Pograjc
Igrajo:Katarina Stegnar, Neda R. Bric, Željko Hrs, Marinka Štern, Uroš Maček, Olga Grad, Ivan Godnič, Damjana Černe, Blaž Šef, Uroš Kaurin, Maruša Geymayer-Oblak, Boris Kos, Ivan Peternelj, Janja Majzelj, Matej Recer, Robert Prebil
Oliver Twist je stara zgodba, ki jo je pero Charlesa Dickensa zapisalo leta 1838. Vendar pa je Oliver Twist zgodba za vse generacije in za vse čase. Mili, nedolžni deček navdihuje striparje, filmarje, nazadnje Romana Polanskega, pa tiste, ki prisegajo na mjuzikal.
V Slovenskem mladinskem gledališču se nam decembra obeta pravi spektakel za vse generacije. Oliver Twist je zamikal tudi režiserja Matjaža Pograjca. "Debelo" pripoved o Twistu v prevodu Otona Župančiča je za gledališče priredila Blažka Müller Pograjc. Groteskne like londonskega podzemlja, med katerimi se znajde osiroteli Oliver, bo v razkošne kostume odela Mateja Benedetti. Glasbo bo spesnila skupina Silence, gib pa iznašel Branko Potočan. Kar sedemnajst igralk in igralcev Slovenskega mladinskega gledališča pa bo strašljive in hudomušne prizore te ganljive povesti odigralo na domiselni scenografiji Tomaža Štrucla in Sandija Mikluža.
V vlogi Oliverja Twista, ki premaga vse nevarnosti življenja, bomo spoznali igralko in plesalko Katarino Stegnar. Vrhunski Pograjc se gledališča loteva z domišljije polno igrivostjo, zato lahko pričakujemo, da bo Oliver Twist njegova avantura, ki je ne gre zamuditi.
SNG Drama:
Veliki oder ob 19:30: Boris, Milena, Radko
Ljubezenski trikotnik med upokojeno igralko, njenim možem novinarjem in njenim ljubimcem, upokojenim kapitanom dolge plovbe, razburka strasti tako med udeleženci kot med opazovalci. So erotične in ljubezenske peripetije pri teh letih sploh še primerne? Ali pa, nasprotno, opozarjajo, da življenje ne varčuje s presenečenji, čeprav niso zmeraj za vse prijetna? Ta duhovita igra o ljubezenskem ognju v zrelih letih se sprašuje tudi o našem odnosu do življenja, ki ga vse preradi jemljemo kot samoumevno rutino.
"To je čas nirvane. kaj bi pa ti rada? Saturnovo leto, poplave, potrese, požare, sneg v avgustu, češnje v decembru?"
Dušan Jovanović
Predstava traja 2 uri in nima odmora.
Mala drama ob 20:00: Angel pozabe
MGL:
Veliki oder ob 19:30: Fiziki
Satirična drama
Začetek diši po kriminalki. V elitni psihiatrični bolnišnici ugledne doktorice Mathilde von Zahnd (Bernarda Oman) policijski inšpektor (Jurij Drevenšek) preiskuje okoliščine, v katerih se je zgodil umor. Primer je takoj rešen, morilec je namreč znan: gre za enega od pacientov. Podoben zločin pa se je zgodil tudi pred kratkim. Avtor v uvodu k igri napove, da "se bomo strogo držali enotnosti kraja, časa in dejanja", kajti "dejanju, ki se godi med norci, je kos samo klasična drama". In res se celotno dogajanje bliskovito odvije v salonu omenjene ustanove v vsega skupaj nekaj urah.
V omenjenem sanatoriju prebivajo trije fiziki. Eden je prepričan, da je Isaac Newton (Uroš Smolej), drugi se ima za Alberta Einsteina (Gašper Tič), tretjemu, Johannu Wilhelmu Möbiusu (Boris Ostan), pa se prikazuje kralj Salomon. Vsi trije so izjemno nadarjeni znanstveniki, meja med genialnostjo in norostjo pa je tanka. Toda v drugem dejanju se zgodi presenetljiv preobrat in nenadoma nič več ni vse tako jasno. Je mogoče, da ti veleumi norost le hlinijo? Le kaj tiči za vsem skupaj? Ima tudi slavna doktorica svoje načrte? Kdo bo koga prelisičil? Začne se igra razkrinkavanj, avtor izjemno spretno in duhovito sprevrača vsako na novo ugotovljeno resnico, da je gledalec ves na trnih. Vse bolj postaja jasno, da je norišnica prispodoba za naš svet.
Fiziki so ena najbolj znanih iger švicarskega dramatika Friedricha Dürrenmatta. Napisana je bila leta 1961, uprizorjena pa leta 1962 – v času, ko je bila hladna vojna med Vzhodom in Zahodom na vrhuncu in je pretila nevarnost uporabe jedrskega orožja. Ob naglem in nezadržnem znanstveno-tehnološkem razvoju se sprožajo številna vprašanja tudi danes in razmišljanja o možnostih zlorab novih znanstvenih odkritij v politične namene prav tako burijo duhove, kot so jih v času nastanka te igre.
Po podatkih letopisa Slovenskega gledališkega muzeja so dela Friedricha Dürrenmatta na slovenskih odrih uprizorili štirinajstkrat; to so Obisk stare gospe, Romulus Veliki, Fiziki, Meteor, Prekrščevalci, Play Strindberg, Zakon gospoda Mississippija. Prva slovenska uprizoritev Fizikov je bila 16. januarja 1963 v SNG Drama Ljubljana v režiji Andreja Hienga.
20:00 Gola
Če verjamemo ljudskemu reku, da je v ljubezni vse dovoljeno, potem dopuščamo tudi izkoriščanje, posesivnost, izsiljevanje, tekmovanje – vse v imenu ljubezni. Dopuščamo in počnemo vse samo zato, da ne bi ostali sami. Kajti samota je odurna.
V gledališki igri Gola je v en prostor, v vročino, ki je neznosna, ujet nekonvencionalni ljubezenski par: ona – Patricija, 47 let (Nataša Barbara Gračner), in on – Lev, 25 let (Jernej Gašperin). Starostna razlika ni povsem opazna, saj je Patricija videti vsaj deset let mlajša. Kljub temu je nenehna seksualna napetost med protagonistoma prežeta z globoko praznino, strahom pred osamljenostjo, izgubo, bolečino. Zato Patricija vedno znova potrebuje zagotovila. Na njena stalna vprašanja Lev odgovarja, da jo ljubi in da razlika v letih ni pomembna – čeprav ga ona ljubi bolj (kot večkrat pove), čeprav mu ona namenja ljubezenske izjave, ga obožuje, skoraj malikuje. Znotraj butične odslikave medčloveških odnosov se ustvari dimenzija, ki ni realistična, in v njej erotika, ki je tujska. Ustvari se svojstven univerzum, kljub temu da se čuti svet od zunaj.
Španski borci ob 20:00: Neforma 33
Neforma - cikel improvizacij glasbenikov in plesalcev
Andrej Fon & Jaka Berger - glasba
Dejan Srhoj in Srečko Jorš - ples
Selektorica plesnega programa - Katja Legin
Selektor glasbenega programa - Jošt Drašler
Andrej Fon se je najprej kalil na Nižji glasbeni šoli v Sežani in zaključil šolanje igranja na klarinet. Kasneje je polje glasbenega delovanja razširil še na saksofon, petje, pisanje besedil in komponiranje, gajde in razna glasbila ter zvočila. Sodeloval in še sodeluje v najrazličnejših zasedbah in projektih; Strahuljarji, Žoambo Žoet Workestrao, Kraški solisti, Čarangi, Gita amrita, Horda Grdih, Barka tone in bele plombe, Buče4, Samo gromofon, če omenimo nekatere.
Mednarodne izkušnje je razvil v sodelovanju s tujimi glasbeniki in na mednarodnih odrih; Hrvaškem, v Italiji, na Madžarskem (festival Big Ear), na Nizozemskem (Forbiden fruits of civil society festival 1998), festivalu Sziget na Madžarskem, v Nemčiji, muziciranje z indijskim potujočim pevcem Haradhan das Baula, Seijirom Murayamo, Francescom Cuso, Ruinsom Matado. Kot glasbenik je zelo aktiven tudi znotraj performativnih umetnosti in na področju glasbene pedagogike za otroke.
Jaka Berger je tolkalec, improvizatorski glasbenik in vsestranski aktivist. Izdal je številne plošče, tako s svojimi projekti kot v vlogi gosta. Je aktiven član zasedbe Stroj Machine s katero je koncertiral po vsej Evropi, od festivalov z več tisoč obiskovalci do koncertov v odsluženih industrijskih objektih. Redno igra z zasedbama Barka Tone In Bele Plombe ter Žižka Hlače, občasno nastopa kot solist ter je vedno bolj aktiven tudi na gledališkem področju, nazadnje v odmevni predstavi Mareta Bulca "Gremo Vsi!". Igral je z glasbeniki kot so Achille Succi, Samo Šalamon, Aya Shimura, Wilbert DeJoode, N’toko, Dejan Berden, Danijel Marinič, Katice...itd. Na glasbeni sceni je prisoten tudi kot prostorski aktivist in organizator koncertov, neodvisni založnik, radijski spiker in tehnik.
Dejan Srhoj (1978) je neodvisen performer in deluje na področju sodobnega plesa. Trenutno soustvarja in organizira CoFestival, vodi raziskovalno skupino improvizacije v okviru Fičo Treningov ter aktivno sodeluje pri razvoju programov Nomad Dance Academy. V preteklih letih je ustvarjal kot samostojni koreograf in performer v različnih predstavah uveljavljenih slovenskih koreografov in gledaliških režiserjev - Ivica Buljan, Sebastjan Horvat, Silvan Omerzu, Betontanc, Goran Bogdanovski, Magdalena Reiter, Janez Janša in drugi. Je soustanovitelj Fičo Baleta in Nomad Dance Academy.
Srečko Jorš je treniral in tekmoval v športnih plesih ter poučeval družabne plese v plesnih šolah po Sloveniji. Svojo izhodiščno izobrazbo fizioterapevta je dopolnil z izobraževanjem v Pilatesu in Rolfingu. Je tudi certificiran vaditelj Plazme. Z delom fizioterapevta je pred dvemi leti prišel v stik s plesnimi ustvarjalci in kmalu se je znašel v ustvarjalnem procesu z njimi. Raziskuje povezavo med delovanjem fascie in giba. Trenutno razvija projekt "Na začasnem naslovu najinega početja" z Radharani Pernarčič.
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1 ob 18:30: Milena Usenik - Izgubljeni pop art
Pred otvoritvijo vabljeni na pogovor z umetnico ob 18.30 uri v Galerijo P74. Pogovor bo vodila kustosinja razstave Mojca Grmek..
Razstava Izgubljeni pop art je prva zaokrožena predstavitev zgodnjega ustvarjanja Milene Usenik, ki je v domači umetnostni zgodovini ostalo spregledano. Gre za slikarska dela, ki so nastala med leti 1971 in 1976 in so svojevrsten, izviren hibrid med pop artom in op artom.
"Eno zanimivejših del in tudi eno prvih iz tega obdobja nosi naslov "Pentlja I" (1972), ki je razgrnjeno na vertikalno usmerjenem diptihu; takšno razgrinjanje slik na več ločenih, a povezanih platnih je ena ključnih pridobitev tega obdobja in ostane stalnica tudi nadalje. Slika prikazuje, preprosto rečeno, monumentalno stilizirano žensko figuro v približanem dopasnem izrezu, ki ima okrog vratu zavezano progasto ruto. Pri tem je figura z obrisno risbo na monokromnem modrem ozadju zgolj nakazana, medtem ko ruta z značilno opartistično "gibljivo" podobo v trenutku pritegne pozornost. Ta slika je ključnega pomena za razumevanje problematike, ki je zanimala Usenikovo v tem obdobju. Očitno je, da motiv izhaja iz značilne tematike pop arta, ki temelji na ideji ironično kritičnega odražanja vsakdanjika sodobne potrošniške družbe, v tem okviru pa še posebej izpostavlja problematiko uporabe ženskega telesa kot objekta (želje) v množičnih medijih in popularni kulturi."
(Mojca Grmek)
Milena Usenik (r. 1934 na Blokah) je slikarstvo študirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1965 pri prof. Maksimu Sedeju diplomirala in nato leta 1968 pri prof. Gabrijelu Stupici končala še slikarsko specialko. S svojimi deli se je predstavila na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini. Živi in ustvarja v Logatcu in Ljubljani. Leta 1973 je prejela posebno priznanje na razstavi slovenskih likovnih umetnic v Umetnostnem paviljonu Slovenj Gradec; priznanje na 1. bienalu male slike Mini prix Lucas '93, na Bledu; in Grand Prix, na 2. bienalu male slike Mini prix Lucas '95, Ljubljana. Samostojno je razstavljala v Ljubljani, Novem Mestu, Ajdovščini, Kopru, Ribnici, Cerknici, Ljutomeru, Mariboru, Celju, Domžalah, Sežani, New Yorku. Skupinsko se je predstavila na galerijah v Škofji Loki, Celju, Kranju, Somboru, Slovenj Gradcu, Kopru, Piranu, Sarajevu, Ajdovščini, Bledu, Dubrovniku, Bonnu, Dunaju, Gorici idr.
Galerija Photon ob 20:00: Video večer #18 - Mednarodni videokolaži FemLink: Čudež
Na osemnajstem Video večeru bomo ponovno predstavili enega izmed mednarodnih videokolažev organizacije FemLink.
Videokolaž sestavili: FemLink.org
Sodelujejo: Ligia Bouton (BR), Dagmar Kase (EE), Laura García (MX), Susana Pilar Delahante Matienzo (CU), Zuzanna Janin (PL), Vesna Bukovec (SI), Ayesha Sultana (BD), Maria Papacharalambous (CY), Loes Heebink (NL), Véronique Sapin (FR), Amina Zoubir (DZ), Cagdas Kahriman (TR), Patricija Gilyte (LT), C.M.Judge (US), Carolina Saquel (CL/FR), Angelika Rinnhofer (DE), Alessandra Arnò (IT), Itziar Barrio (ES), Liang Wei (CN), Diana Yun (KZ), Cecilia Vignolo (UY), Jelena Miskovic (RS), Seema Nusrat (PK), Chantal du Pont (CA), Alena Kupcikova (CZ)
Več informacij:
http://www.kolektiva.org/archives/687#slo
http://www.femlink.org/
Kino Šiška, Komuna ob 20:00: STRIPOLIS Z DERFOM BACKDERFOM
družabni večer za vse striporisce in stripoljubce
Stripolis se v marčevski izdaji vrača k svojim koreninam skajpovskega gostovanja. Tokrat je na virtualni obisk povabil ameriškega striparja Derfa Backderfa, ki je za novi avtobiografski strip o svojem najstniškem prijateljevanju z enim najbolj zloglasnih ameriških morilcev vseh časov, Jeffom Dahmerjem, prejel tako ameriškega stripovskega oskarja, Eisnerja, kot tudi nagrado za največje odkritje na letošnjem utelešenju največjega evropskega strip festivala v Angoulêmu. Derfov strip Moj prijatelj Dahmer je presunljiva študija zmožnosti ameriške kulture za proizvodnjo pošasti iz čiste brezbrižnosti in pogovor z avtorjem ni nekaj, kar bi si lahko privoščili zamuditi.
To pa še ni vse! Za ogrevanje v pester stripovski večer bo tokrat poskrbelo Društvo ljubiteljev stripa Stripoholiki, saj bo med 16:30 in 19:30 v Kinu Šiška potekal tudi 43. Ljubljanski bazar stripov.
Filozofski inštitut ZRC SAZU, Novi trg 2, 3. nadstropje ob 17:00: Alenka Zupančič: nadaljevanje cikla predavanj KAJ JE MATERIALIZEM?
Filozofska diskusija se v zadnjem času veliko vrti okoli vprašanja materializma in njegove konceptualne prenove. V okviru tega tematskega sklopa se bomo ustavili ob nekaterih najbolj zanimivih in polemičnih vidikih te razprave. Zanimalo nas bo tudi, kako lahko v to razpravo intervenira psihoanaliza in kakšne so filozofske implikacije nekaterih njenih temeljnih odkritij in pojmov (nezavedno, želja, gon, transfer). Prav tako nas bodo zanimale materialistične predpostavke "duha komedije" v kontekstu različnih družbenih praks. Hkrati se bomo navezali na nekatere ključne momente t.i. "nemškega idealizma" (Kant, Hegel), brez katerih ni mogoče misliti sodobnega
materializma.
Ekonomska fakulteta ob 17:00: Veš, ekonomist, svoj dolg?
Okrogla miza na temo ekonomije na Ekonomski Fakulteti in njena vloga v družbi
Gosti:
red. prof. dr. M. Jaklič
izr. prof. dr. S. Polanec
red. prof. dr. M. Tajnikar
red. prof. dr. B. Kovač
Moderator: mag. Urban Sušnik
Gibanje za Ekonomsko Pluralnost vabi na prvo okroglo mizo z naslovom 'Veš, ekonomist, svoj dolg?, Ekonomija na Ekonomski fakulteti in njena vloga v družbi'.
Razpravljali bomo o študiju ekonomije na Ekonomski fakulteti in njegovi vlogi, o aktualnosti predmetnika in možnih reformah programa. Zanimalo nas bo, kdo so študenti EF ter kakšna je vloga fakultete v procesu izobraževanja. S sogovorniki se bomo pogovarjali tudi o tem, kako sami vidijo vlogo ekonomije in ekonomistov znotraj širše družbene sfere ter kako razmišljajo o lastnem poklicu in sprejemanju odgovornosti za svoje delo.
Trubarjeva hiša literature ob 17:30: First reader: Narečna členjenost slovenskega jezika
Vabljeni na tretji kulturno-jezikovni dogodek za tujce. Z dr. Mojco Horvat, dialektologinjo in raziskovalko na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša, se bomo pogovarjali o narečni členjenosti slovenskega jezika. Gostja dogodka je prava poznavalka slovenskih narečij, kot rojena govorka prekmurščine pa se poleg številnih raziskav posveča tudi tej narečni skupini. Dogodek bo potekal v angleščini.
UtripAnja in collaboration with Trubar Literature House invites you to a cultural-linguistic event for foreigners called First reader.
Theme of the third event: Dialectal diversity of Slovene language, with dr Mojca Horvat, research assistant in the Dialectological Section, at the Fran Ramovš Institute of the Slovenian Language and expert on Slovene dialects, as well as native speaker of Prekmurje dialect that she has been investigating.
Meeting point: on Tuesday 25.3.2014 at 17.30 in Trubarjeva hiša literature (Stritarjeva ulica 7). The event will take place in English. Warmly welcome!
Mednarodni grafični likovni center ob 18:00: Janez Janša: Življenje II [v nastajanju]
Predavanje Alda Milohnića
O umetnosti, ki ustvarja z zakonom
Ilustracija: Dora Budor, Maja Čale
V antičnih in srednjeveških časih »umetnost« (téchne, ars) ni bila stvar navdiha ali fantazije, temveč spretnosti in spoštovanja pravil. Šele v novem veku se o delu »umetnika« začne govoriti v terminih, ki jih današnja umetnostna teorija povezuje z »ustvarjalnostjo«. Tudi po številnih avantgardnih gibanjih v 20. stoletju, sodobni umetnik ostaja dedič romantično-idealističnih predstav o umetnosti, ki si sama določa svoja pravila (Schiller). V sodobni neoliberalni (pravni) državi verjetno ni področja, ki bi bilo tako zelo podvrženo delovanju po pravilih, kot je to pravo. Osrednji del predavanja bo tako premislek o umetnikih, ki s tem, ko ustvarjajo z zakonom, razgalijo pravno fikcijo racionalnega, po pravilih
delujočega subjekta. Vprašanje se torej glasi: kaj se zgodi, ko se sodobni umetnik, ta vsevedi nevednež, načrtno spusti v dobesedno branje zakonskih predpisov?
Aldo Milohnić je doktor sociologije kulture, predavatelj zgodovine gledališča, urednik knjižne zbirke Politike, urednik številnih zbornikov in tematskih številk kulturnih časopisov, soavtor več knjig ter avtor knjige Teorije sodobnega gledališča in performansa.
Vstop je prost.
Zavetiška 5, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete UL ob 18:00: Večer zgodb o strašenju
Vljudno vas vabimo na večer zgodb o strašenju, ki bo v okviru Pripovedovalskega festivala potekal 25. marca 2014 ob 18.00 v predavalnici P3 na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF (Zavetiška 5). Pripovedovali bodo študenti in študentke Seminarja za folkloristiko Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo.
Študenti in študentke dodiplomskega študija na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo, ki so v okviru Seminarja iz folkloristike na različnih koncih Slovenije posneli zgodbe o nadnaravnih doživetjih, bodo pripovedovali o cahnih, duhovih, o smrti, o vračanju umrlih, o strašenju, prikaznih na pokopališčih, klicanju umrlih in še marsičem …
Če vas ni strah, vabljeni, da se nam pridružite!
Pripovedovali bodo: Katja Videc, Kristina Seljak, Dejan Plantak, Mirjam Zelenc, Minka Lipičar, Monika Škrlj, Blaž Andoljšek, Maša Demšar Fila, Urška Köveš, Kaja Cigut, Maruša Nartnik, Tina Komac, Nika Kovač, Neža Vodopivec, Ana Jakopin, Ines Tekavčič, Polona Schaubach, Sanja Guček, Jerneja Šubelj in Lucija Gartner.
Klub Daktari ob 20:00: Nomenklatura v LJubljani
Skupina Nomenklatura: literarna revija, performansi, gledališki in glasbeni projekti; okoli avantgarne skupine so se v začetku sedemdesetih let zbirala številna imena, ki so danes med najpomembnejšimi na slovenski kulturni sceni.
Ob štiridesetletnici delovanja se bodo nekateri najpomembnejši akterji ponovno zbrali v klubu Daktari, kjer bodo občinstvu brali svojo poezijo iz tega obdobja ter delili spomine na skupne projekte. Nastopili bodo: Milan Dekleva, Milan Jesih, Milan Kleč, Vladimir Kovačič, Lado Kralj, Igor Likar, Jure Perovšek, Ivo Prijatelj, Andrej Rozman Roza, Boris A. Novak, Bor Turel, Aleksander Zorn.
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
19:00 Novi Hollywood
Surova balada (Badlands), Terrence Malick, ZDA, 1973, 35mm, 1.85, barvni, 94', svp
Naivna in nedolžna najstnica Holly (Sissy Spacek) se v zakotnem mestecu nekje v Južni Dakoti prepušča romantičnim sanjarijam. Nekega dne sreča Kita (Martin Sheen), neprilagojenega in do onemoglosti všečnega mladega kriminalca, ki jo povsem očara. Potem ko Kit najprej brutalno pokonča njeno družino, skupaj pobegneta v divjino, kjer se ona še naprej vdaja romantičnim klišejem o večni in usodni ljubezni, on pa še naprej pobija naključne mimoidoče. Prvenec znamenitega T. Malicka je danes klasika.
21:00 Filmski krožek Inštituta za delavske študije
Kuba, da! (Cuba sí!), Chris Marker, Francija, 1961, 35mm, 1.33, čb, 40' (izvirno 58'), svp
"In tu je film, ki je mojemu srcu najbližji, in ne zato ker bi bil zadnji. Posnet v veliki naglici januarja 1961, sredi prvega alarma (dobro veste, da se je v tistem času večina francoskih časnikov posmehovala paranoji Fidela, ki se je čutil ogroženega pred invazijo …), skuša posredovati, če že ne izkustva, pa vsaj drhtenje, ritem neke Revolucije, ki bo nemara nekoč obveljala za 'odločilni trenutek' velikega dela sodobne zgodovine." Chris Marker
Po filmu se bomo pogovarjali z gostom Vasjo Badaličem, doktorjem filozofije in samostojnim novinarjem. Beseda bo tekla o različnih bolj ali manj uspešnih poizkusih uvajanja socializma v Latinski Ameriki. Poudarek bo na Venezueli, kjer se trenutno odvija poizkus gradnje demokratičnega socializma 21. stoletja. Vstop prost.
Kinodvor:
17:00 KUL abonma: Razredni sovražnik, Rok Biček, Slovenija, 2013, DCP, 112'
Za abonma in izven.
Zaradi različnih pogledov na življenje se zaostrijo odnosi med učenci in novim učiteljem nemščine. Ko ena od učenk naredi samomor, sošolci obtožijo učitelja, da je odgovoren za njeno smrt ... Svetovna premiera in nagrada FEDEORA na Mednarodnem tednu kritike v Benetkah ter osem nagrad na Festivalu slovenskega filma v Portorožu.
19:00 Festival frankofonskega filma: Diego Star, Frédérick Pelletier, Kanada / Belgija, 2013, 91'
Projekciji sledi pogovor z režiserjem v Kavarni. Za člane Kluba Kinodvor vstop prost!
S celovečernim prvencem, ki je doživel svetovno premiero na filmskem festivalu v Rotterdamu, se je kanadski režiser Frédérick Pelletier postavil ob bok quebeškim avtorjem mlajše in srednje generacije Xavierju Dolanu, Denisu Côtéju in Denisu Villeneuvu. Njegov Diego Star je nesentimentalna socialna drama, imuna na običajne scenaristične obrazce.
21:00 Z Molièrom na kolesu (Alceste à bicyclette), Philippe Le Guay, Francija, 2013, 105'
Z Molièrom na kolesu je duhovita in izvrstno odigrana komedija o spopadu dveh egov – nekdaj priznanega gledališkega igralca in zvezdnika priljubljene telenovele –, umeščena na francosko atlantsko obalo. Film, ki ga je zrežiral Phillippe Le Guay (Ženske iz 6. nadstropja), je navdihnila Luchinijeva strast do Molièrovega Ljudomrznika.
Mala dvorana:
18:30 Banditenkinder - slovenskemu narodu ukradeni otroci, Maja Weiss, Slovenija, 2014, blu-ray, 95'
Celovečerni dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbo o trpki in boleči usodi ukradenih slovenskih otrok med drugo svetovno vojno in po njej. Prikazuje jo tako na kolektivni ravni kakor skozi primere posameznikov.
20:15 Slika, ki je ni (L'image manquante), Rithy Panh, Kambodža / Francija, 2013, DCP, 96'
Režiser se s pomočjo miniaturnih glinenih figuric in drobcev arhivskih posnetkov vrača v čas svojega otroštva ter nam pričara nepozabno podobo nepredstavljivega: življenja in smrti v času Pol Potovega režima Rdečih Kmerov. Slika, ki je ni je bila premierno prikazana na festivalu v Cannesu, kjer je prejela glavno nagrado v sklopu Posebni pogled, nominirana pa je bila tudi za oskarja za najboljši tujejezični film.
Kino Komuna:
17:15 Klub zdravja Dallas, biografska drama, Jean-Marc Vallée, ZDA, 2013, 117'
19:30 Panika, komična drama, Barbara Zemljič, Slovenija, 2013, 100'
21:30 Nimfomanka - 1. del, drama, Lars von Trier, 2013, 122'
Dodaj komentar
Komentiraj